Na čem vydělat za krize?

20. října 2009, 15:02 - Evžen Korec
20. října 2009, 15:02

Byty oproti jiným investičním nástrojům přinášejí stabilní výnos a časem se zhodnocují

Na současné hospodářské recesi lze najít vedle mnoha negativ i jedno výrazné pozitivum. Každý, kdo má nyní v záloze alespoň malý kapitál, má také zajímavou příležitost, jak na krizi vydělat. Otázka však zní, do čeho investovat. Který investiční nástroj dnes nejlépe protíná pomyslný trojúhelník rámovaný stupněm rizika, likviditou a potenciálním výnosem?

Akcie na horské dráze

Ekonomická média zásobují tipy akcií, které jsou na dně a brzy začnou opět růst a do nichž je teď pravý čas investovat. Hned příští týden však tatáž média tvrdí, že akcie jsou předražené a půjdou dolů. Netvrdím, že na akciích nelze vydělat. Investování na akciovém trhu je však záležitostí pro skutečné odborníky. Pro ty, kteří znají faktory determinující ceny – nejen hospodářské výsledky emitentů, ale i zákulisní a spekulativní tlaky či fabulace o možných fúzích a akvizicích. Do těchto faktorů drobný investor nevidí. Proto si položte otázku: Investovali byste do toho, u čeho nerozpoznáte klíčové faktory, na kterých hodnota vaší investice závisí?
A akciové fondy? Nevložil jsem sice do nich nikdy ani korunu, ale mám mnoho známých, jejichž podílové listy jsou navzdory ujišťování profesionálů v červených číslech. A velmi by mě zajímalo, zda správci fondů poskytují drobným investorům a investičním oddělením velkých společností stejnou péči.

Sázka na zlato

Dalším investičním artiklem přicházejícím v úvahu je zlato. To bylo vždy považované za jistou investici. A v krizi to platilo dvojnásob. I v tomto případě se však drobný investor potýká s bariérami, které mu investici nakonec znemožní. Investování do drahých kovů je totiž poměrně náročné na vstupní kapitál. Hlavní důvod, proč nyní do zlata neinvestovat, je však prozaičtější – je pozdě.
Jakmile se objeví náznaky krize, odplouvají investoři okamžitě do bezpečného zlatého přístavu. Zákon nabídky a poptávky pak způsobuje rychlý růst jeho ceny, kterou si drží až do odeznění recese. Kdo tedy nyní nakoupí zlato, zaplatí za ně pravděpodobně nejvyšší cenu a na zhodnocení může zapomenout.

Alternativa

Zajímavou investiční příležitost naopak představují byty. Oproti ostatním investičním nástrojům přinášejí jednak stabilní a bezrizikový výnos, jednak se aktivum časem zhodnocuje. Nelze to však tvrdit plošně – desetipatrový panelák na 80tisícovém sídlišti má už asi to nejlepší za sebou. Pokles ceny takových bytů lze očekávat i nadále – nesplňují parametry moderního bydlení a nehodí se ani na investici. Byt v paneláku, často zatíženém nemalými příspěvky do fondu oprav, lze obtížně pronajmout za rentabilní nájemné.
Racionální volbou jsou tedy novostavby. I u nich je však třeba diferencovat. Během uplynulých let rekordní poptávky budovali developeři nové projekty takřka všude. Neohlíželi se přitom na okolí, dopravní infrastrukturu a občanskou vybavenost. Prioritou bylo postavit co nejvíce a prodat co nejrychleji. Dnes na tuto strategii doplácejí a marně prodávají předražené byty v rozestavěných projektech, které nikdo nechce. I u tohoto druhu bytů je další pokles cen možný.
Existují však i kvalitní projekty. U nich může cena v lepším případě stagnovat, ale spíše mírně poroste. K tomu je stále třeba počítat s dopadem zvýšení obou sazeb DPH, které způsobí další nárůst ceny. Proto je dnes – i v důsledku cenové války developerů – nejvýhodnější doba na nákup bytu. Koupíte-li si dnes třeba garsoniéru za 1,7 milionu korun, dosáhnete při tržním pronájmu za osm tisíc korun měsíčně ročního zhodnocení až 5,65 procenta. Byt vám navíc zůstane a může posloužit i jako atraktivní forma zajištění na stáří, ať již jej později prodáte, či znovu pronajmete. Jako nejvýhodnější investice se dnes jeví kvalitní nové byty. Existuje snad nějaká jiná bezriziková investice, která přinese více než pětiprocentní zisk každý rok?

Mohlo by vás zajímat

Finance
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Auta
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale…
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Technologie
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
WhatsApp začíná podporovat posílání jakýchkoli typů souborů do velikosti až 128 MB
DVB-T2 ode dneška i v Plzni a Liberci. Síť je již dostupná pro 69 % populace
Windows Store přijde o mobilní edici Evernotu, ale přivítá grafický nástroj Paint.NET
Google Talk je mrtvý. Nedožil se ani 12 let
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít