Na CD a DVD nespoléhejte

21. května 2007, 00:00 - (jan)
21. května 2007, 00:00

Nejběžněji používanými, ale také nejrizikovějšími médii k zálohování dat, jsou v současnosti cédéčka a DVD disky. Pokud ale spoléháte na to, že na optických kotoučích uložených při správné teplotě ve skříni jsou vaše data v bezpečí, může vás čekat nemilé překvapení.

Nejběžněji používanými, ale také nejrizikovějšími médii k zálohování dat, jsou v současnosti cédéčka a DVD disky.

Pokud ale spoléháte na to, že na optických kotoučích uložených při správné teplotě ve skříni jsou vaše data v bezpečí, může vás čekat nemilé překvapení.

„CD ani DVD média bych na zálohování určitě nedoporučil,“ tvrdí Aleš Wagner z firmy DataHelp. „Když už, tak optické disky, jsou spolehlivější než disky CD-ROM nebo DVD,“ dodává Jakub Jelínek z MyBlueDay. „Vůbec nejvhodnější z optických disků jsou pak přepisovatelná média,“ říká.

Životnost optických disků nelze přesně a se zárukou stanovit, neboť existují příliš krátkou dobu. Proto je nemožné potvrdit či vyvrátit tvrzení výrobců až o stoleté životnosti. Reálné podmínky totiž nezajistí ani propracované modely, na nichž výrobci životnost disků testují. Odborníci se v odhadech životnosti vypálených optických disků rozcházejí a udávají dobu od několika měsíců do několika let.

Ztráta dat z optických disků může být důsledkem mechanického poškození povrchu disku (například poškrábání), ale i „erozí“ média. Při vypalování jsou totiž data na disk zapisována do vrstvy z organických barviv. Tato barviva jsou nestabilní a postupem času se uvádějí do původního stavu. Data tak mohou z vypáleného disku „zmizet“ i při sebelepším uložení média. Naproti tomu CD a DVD s hudbou nebo filmy jsou daleko stabilnější. Data totiž nejsou vypalována, ale lisována a mají tak daleko delší trvanlivost.

Pokud se přesto rozhodnete zálohovat data na optické disky, existuje několik zásadních doporučení: používat raději CD-ROM disky, nejlépe přepisovatelné, pořídit raději více kopií zálohovaných dat, ověřit si kompatibilitu vypalovačky a média, nešetřit a nekupovat nejlevnější disky, skladovat disky s daty v doporučených podmínkách (teplota do 25 stupňů, vlhkost maximálně 50 procent, bezprašné prostředí, nevystavovat slunečnímu záření) a občas data pro jistotu přepálit na nový disk. Přestože ani při splnění daných podmínek není jistota zachování dat stoprocentní, výrazně se zvyšuje pravděpodobnost, že o ně nepřijdete.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Tip: Hromadu užitečného softwaru za 534 dolarů můžete mít jen za 12 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít