Na CD a DVD nespoléhejte

21. května 2007, 00:00 - (jan)
21. května 2007, 00:00

Nejběžněji používanými, ale také nejrizikovějšími médii k zálohování dat, jsou v současnosti cédéčka a DVD disky. Pokud ale spoléháte na to, že na optických kotoučích uložených při správné teplotě ve skříni jsou vaše data v bezpečí, může vás čekat nemilé překvapení.

Nejběžněji používanými, ale také nejrizikovějšími médii k zálohování dat, jsou v současnosti cédéčka a DVD disky.

Pokud ale spoléháte na to, že na optických kotoučích uložených při správné teplotě ve skříni jsou vaše data v bezpečí, může vás čekat nemilé překvapení.

„CD ani DVD média bych na zálohování určitě nedoporučil,“ tvrdí Aleš Wagner z firmy DataHelp. „Když už, tak optické disky, jsou spolehlivější než disky CD-ROM nebo DVD,“ dodává Jakub Jelínek z MyBlueDay. „Vůbec nejvhodnější z optických disků jsou pak přepisovatelná média,“ říká.

Životnost optických disků nelze přesně a se zárukou stanovit, neboť existují příliš krátkou dobu. Proto je nemožné potvrdit či vyvrátit tvrzení výrobců až o stoleté životnosti. Reálné podmínky totiž nezajistí ani propracované modely, na nichž výrobci životnost disků testují. Odborníci se v odhadech životnosti vypálených optických disků rozcházejí a udávají dobu od několika měsíců do několika let.

Ztráta dat z optických disků může být důsledkem mechanického poškození povrchu disku (například poškrábání), ale i „erozí“ média. Při vypalování jsou totiž data na disk zapisována do vrstvy z organických barviv. Tato barviva jsou nestabilní a postupem času se uvádějí do původního stavu. Data tak mohou z vypáleného disku „zmizet“ i při sebelepším uložení média. Naproti tomu CD a DVD s hudbou nebo filmy jsou daleko stabilnější. Data totiž nejsou vypalována, ale lisována a mají tak daleko delší trvanlivost.

Pokud se přesto rozhodnete zálohovat data na optické disky, existuje několik zásadních doporučení: používat raději CD-ROM disky, nejlépe přepisovatelné, pořídit raději více kopií zálohovaných dat, ověřit si kompatibilitu vypalovačky a média, nešetřit a nekupovat nejlevnější disky, skladovat disky s daty v doporučených podmínkách (teplota do 25 stupňů, vlhkost maximálně 50 procent, bezprašné prostředí, nevystavovat slunečnímu záření) a občas data pro jistotu přepálit na nový disk. Přestože ani při splnění daných podmínek není jistota zachování dat stoprocentní, výrazně se zvyšuje pravděpodobnost, že o ně nepřijdete.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít