Na bruslích do města i do terénu

13. srpna 2010, 14:01 - Zina Plchová
13. srpna 2010, 14:01

In-line bruslení jako aktivní způsob trávení volného času nezávisí na roční ani denní době – v zimě můžete bruslit v hale, někteří nadšenci dokonce pořádají na bruslích noční výlety.

Autor: skike-dresden.de

Skalní fandové sundají boty na kolečkách vlastně už jenom v případě, že napadne sníh. Právě v letních měsících ale brusle možná vyzkoušejí i ti, kteří podobným sportům příliš neholdují.

U vyhlášených bruslařských tras nebo areálů není problém si brusle i chrániče půjčit a užít si pravý a nefalšovaný fitness skating – tedy kondiční nebo rekreační ježdění. Pohyb na in-line bruslích je podle odborníků vhodnější než běh nebo jízda na kole. Bruslení intenzivněji zapojuje svaly na kyčlích, stehnech, holeních a tvaruje i hýžďové svalstvo. Svaly na nohou se v porovnání s během nebo šlapáním navíc natahují po delší dobu. Výhodou je i menší nápor na klouby a páteř. Pohyb na bruslích může navíc přinést výsledky srovnatelné s během – spaluje se při něm totiž stejné množství kalorií.

Když klidná jízda nestačí |1 hodina klidné jízdy spálíte 400 kcal 1 hodina intenzivního bruslení spálíte 900 kcal|
Na „inlajnech“ se dají dělat i zajímavější věci než jen v klidném tempu kroužit někde na městském okruhu. Vedle rychlobruslení, které se podobá tomu lednímu, můžete vyzkoušet i freestyle nebo takzvané agresivní bruslení. V obou případech však potřebujete speciální brusle, které vydrží skoky přes překážky, skluzy po zábradlí nebo dovádění na U-rampě. Pro soutěživé typy je pak určený In-line Cross Downhill. Podstatou této adrenalinové disciplíny je kombinace in-line bruslení a závodů ve skicrossu, kdy čtyři bruslaři v každé rozjížďce závodí na dlouhé svažité dráze doplněné umělými překážkami. Na bruslích i do přírody

In-line brusle jsou u nás stále oblíbenější i při výletech do přírody nebo terénu. Umožňuje to zčásti rozmach cyklostezek, kterých je u nás nyní už víc než 1 600  kilometrů a bruslaři je mohou většinou také využívat. Jezdit tak můžete například kolem přehrady Lipno, lázeňským parkem ve Františkových Lázních nebo lesem v Chlumu u Třeboně. Zajímavé příležitosti nabízí bruslařům i Šumava – stačí se vydat na 20 kilometrů dlouhou trasu ze Strážného do německého Finsterau. Atraktivní trasy ale najdete ve všech regionech.

Pro milovníky adrenalinu se hodí styl „off-road“ nebo taky nordic skating. Brusle pak nemají čtyři kolečka za sebou, ale dvě vedle sebe vpředu a dvě vzadu. Běžný je dnes už i typ bruslí, které mají jedno nafukovací kolečko před botou a druhé za ní. S takovými bruslemi se nemusíte bát vyrazit ani na polní nebo lesní cestu. Fungují vlastně podobně jako carvingové lyže. Při bruslení v terénu si navíc můžete pomáhat hůlkami.

S bruslemi můžete vyrazit i do zahraničí. Mnozí považují za pravý bruslařský ráj například Vídeň. Prohlídku města zvládnete na bruslích a zasportovat si můžete na Donauinsel – ostrově mezi dvěma rameny Dunaje. Tam se můžete zároveň třeba i vykoupat.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít