Na bowlingu v Lánech

25. listopadu 2013, 12:00 - Blahoslav Hruška, Euro
25. listopadu 2013, 12:00

Právě jsem se vrátil z Lánského zámku a mohu vám sdělit, že pan prezident všechny mé návrhy, přesně tak, jak byly podány, přijal. Přesně touto větou, vytrženou z historického kontextu, se včera mohl lídr hnutí ANO Andrej Babiš v dobré náladě obrátit na své věrné.

Tablet ani chytrý telefon věren svým zásadám sice nepoužívá, ale čerstvé číslo týdeníku EURO již včera plnilo stránky webových serverů, a tak se Babiš mohl vydat do Lán s tím, že má v kapse důležitý důkaz pro svou nespolupráci s StB.

Churavějící prezident sice schůzku s magnátem nijak nekomentoval, bylo ale jasné, že si nechal naservírovat jména a funkce, které bude chtít ANO obsadit. Babiš mohl být spokojen. Sám chce jen křeslo vicepremiéra pro ekonomiku, které si představuje jako manažerský post, z něhož bude honit „své“ ministry. Mezi jinými třeba i Davida Ondráčku, mimo jiné kritika financování SPOZ. Ondráčku navrhuje ANO na post ministra vnitra.

Pánem situace je Zeman

Takový Bohuslav Sobotka to má mnohem těžší. Na kobereček do Lán jezdí každý pátek. Symbolicky je to asi totéž, jako když se v roce 1871 samostatnost Německa vyhlašovala ve Versailles. Také v Lánech se před pár týdny režíroval Sobotkův pád a není asi většího ponížení než nesměle předkládat jména rodící se koalice Zemanovi z křesla, kde seděli pučisté.

I když Sobotka jako vždy nehne brvou a Babiš uvolněně rozpráví o tom, že si vedení ANO zahrálo bowling a je v pohodě, pánem situace je opět Zeman. Indisponovaný mocnář sice nevychází ze svého venkovského sídla, o to s větší devótností za ním ale měsíc po volbách jezdí stranické ekipy. Včetně Babiše, který jinak chce politiku řídit jako soukromou firmu a především makat. Sídlí snad v Lánech otec-zakladatel Babišova impéria, s nímž je třeba věci konzultovat?

A když už jsme u toho bowlingu – oblíbenou zábavou vojáků bylo srážení kuželek s obličeji významných protivníků. Být Babišem nebo Sobotkou, jeden by si dával větší pozor na to, koho Zeman po večerech sestřeluje v lánském kuželníku. Aby nakonec ČSSD nemusela vzdát více než vnitro a finance a Babiš na radu experta Miloše Zemana neřídil stát se samými nestrannými odborníky na ministerských postech.


Čtěte další komentáře Blahoslava Hrušky:

Odvoláváme, co jsme odvolali

Děkujeme, že svítíte

Konec igelitu v Čechách


Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít