Na Belgičany s fidorkou

08. května 2008, 17:06 - Pavel Hanslíček
08. května 2008, 17:06

Čeští experti radili i s uváděním nových oplatek do Alžírska

Češi patří ve spotřebě oplatek ke světovým šampionům a společnost Opavia LU se řadí mezi největší výrobce trvanlivého pečiva, tedy oplatek a sušenek, ve střední a východní Evropě. Zároveň je největším výrobcem oplatek ve skupině LU, působící ve 20 zemích Evropy, Afriky a Asie. Tu loni na podzim odkoupila skupina Kraft Foods od francouzské společnosti Danone. V České republice působí šestičlenná expertní skupina, jež pomáhá s uváděním oplatek na další trhy. „Za poslední dva roky jsme se podíleli na přípravě oplatek pro Rusko, Maďarsko, Francii, Belgii a Alžírsko, a také radili s oplatkami v Egyptě,“ říká vedoucí této skupiny v Opavia - LU Radek Zeman.

EURO: Můžete srovnat tvary a příchutě oplatek v Česku a v zahraničí? ZEMAN: Zatímco v Česku dominuje lískooříšková nebo případně arašídová příchuť, třeba v Rusku je populární vlašský ořech a med. Kromě toho tam najdeme velké rozměry oplatků. Například oplatka s názvem Pričuda má hmotnost 260 gramů. Oplatka není nařezaná z výroby, ale Rusové si ji naopak s oblibou krájejí sami doma nožem. Navíc Rusové mají v oblibě oplatky posypané kousky oříšků a následně polité čokoládovou polevou. V Maďarsku se zase prodávají kromě běžných čokoládových náplní oplatky Balaton s rumovou náplní. Kromě toho je oplatka Balaton vyšší než třeba české tatranky a má téměř čtvercový průřez. Naopak ve Francii lze kromě klasických oplatek vyráběných často pod privátními značkami řetězců najít i jeden specifický druh. Mezi dvěma oplatkami je nalito pektinované želé ovocné příchuti. Želé je vlhčí než české náplně, proto francouzská oplatka nekřupe a je také více aromatizovaná. K nejoblíbenějším příchutím patří citron a borůvka. Nyní pracujeme na rozšíření řady o z českého pohledu tradičnější čokoládovou náplň. Také do Francie Opavia vozí výrobek s názvem Macumba připomínající miňonky.

EURO: Pracovali jste i pro Afriku. Liší tamní oplatky od evropských? ZEMAN: V Africe je třeba vzít v potaz především nízké příjmy obyvatel. Předkládaný výrobek musí být opravdu velmi levný. Navíc někdy do oplatek přidáváte látky, které s chutí příliš nesouvisejí. Například v Egyptě chybí ve stravě železo, tak se musí míchat i do oplatek. Je to obdoba z Česka známého přídavku jódu do soli. Kromě toho je v Africe jiná struktura cen a surovin než v Evropě. Nyní pracujeme na oplatkách pro Alžírsko, kde se musíme vyrovnat s tím, že například mouka je kvůli charakteru zemědělství a dotační politice místní vlády relativně drahá. Další odlišnost představují ceny výrobků. Nemůžete tam něco nabízet za 6,90. Musíte se trefit do nominální hodnoty bankovek, které mají spotřebitelé v kapse, jinak neprodáte. Zkoušíme tradiční lískooříškové příchutě a také uvažujeme o karamelové.

EURO: Podařilo se v zahraničí uplatnit nějaký výrobek z portfolia Opavie? ZEMAN: Vyvážíme výrobek, který je téměř identický s českou fidorkou (jméno výrobku souvisí se jménem zakladatele Opavie Kašpara Fiedora - pozn. red.). Docela dobře se tyto výrobky prodávají v Belgii, nedávno jsme začali s jejich vývozem i do Nizozemska a Španělska.

EURO: Jak bylo nutné fidorky pro trh Beneluxu upravit? ZEMAN: Hlavně se liší obal a vzor vytlačený ve vrchní vrstvě čokolády. Kromě toho má belgická „fidorka“ asi o půl gramu nižší hmotnost než ta česká a je v ní chuťově neutrální mléčná náplň umožňující vyniknout chuti čokolády. V Belgii jsme tyto fidorky zaměřili na děti a do Nizozemska se výrobek samozřejmě v rámci Beneluxu dostával. Holanďanům naše oplatka chutnala, ale chtěli ji zaměřit více na dospělé. Proto se sice zachovala mléčná náplň, ale upravil se vzhled výrobku a obal. Navíc jsme pro nizozemský trh připravili variantu v hořké čokoládě.

EURO: Vyspělé země se potýkají s obezitou. Existuje tlak na změnu složení oplatek? ZEMAN: Určitě se snažíme, aby byly nutričně co nejpříznivější. Například jsme snížili podíl tuků s vysokým obsahem takzvaných transmastných kyselin zvyšujících hladinu nebezpečného LDL cholesterolu. V tuto chvíli naše oplatky obsahují méně než jedno procento těchto kyselin, tedy nutričně bezvýznamné množství. Snahu o omezení cukrů najdete u sušenek. Ty mají tendenci se blížit funkčním potravinám, jak ukazuje třeba BeBe Dobré ráno. U oplatky je třeba vyrobit náplň, což bez tuků a cukru moc nejde. Oplatky prostě jíme, protože nám chutnají.

Box
Oplatka není sušenka Oplatka se na rozdíl od sušenky připravuje z řídkého těsta. To se nalije do formy, kde se zavře a upeče. Mezi vzniklé oplatkové pláty se nanese vrstva náplně. Oplatková složka se vychladí a následně nařeže na menší kousky, které se ještě často polévají například čokoládou. Naopak sušenka se připravuje z hutnějšího těsta, které natlačením do formy získá tvar, a následně se peče na páse. Sušenka má tak na rozdíl od oplatky stanovený konečný tvar ještě před pečením.

Tabulka 1:
Sušenky a oplatky v ČR 2006 2007 10,2 10,89 kilogramu na domácnost
41,8 45,6 celkem tisíce tun
53 50 podíl sušenek (v procentech)
47 50 oplatky (v procentech)
Pramen: Opavia - LU

Sušenkoví Irové Spotřeba sušenek ve světě (bez oplatků, v kilogramech na osobu a rok)
1. Irsko 7,22
2. Anglie 6,6
Nový Zéland 6,6
4. Česko 6,4
Austrálie 6,4
Itálie 6,4
Nizozemsko 6,4
8. Francie 6,0
Španělsko 6,0

Pramen: Opavia - LU

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku…
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Technologie
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít