Na akciových trzích vládne bezvětří

14. července 2003, 00:00 - Pavel Sudek, ATLANTIK finanční trhy
14. července 2003, 00:00

Počátek července byl poznamenán dnem volna ve Spojených státech (Den nezávislosti - 4. července). Takže celková aktivita, ale i volatilita na světových burzách byla nižší než předcházející týden.Optimizmus na americké burze zchladily zejména nové údaje o vývoji nezaměstnanosti za červen 6,4 % (z květnových 6,2 %).

Počátek července byl poznamenán dnem volna ve Spojených státech (Den nezávislosti - 4. července). Takže celková aktivita, ale i volatilita na světových burzách byla nižší než předcházející týden.

Optimizmus na americké burze zchladily zejména nové údaje o vývoji nezaměstnanosti za červen 6,4 % (z květnových 6,2 %). Jinak se opět dařilo více indexu Nasdaq Composite oproti „blue chips“, jeho hlavními tahouny byly opět internetové firmy. Před novými výsledky, které začnou být zveřejňovány v tomto týdnu, již společnosti nepřicházely s varováním ohledně zisků či tržeb, jako jsme tomu byli zvyklí v minulých obdobích. Naopak např. investiční banka Merrill Lynch zvedla investiční doporučení na maloobchodní řetězec Wal-Mart (WMT) a softwarovou firmu Microsoft Corp. a zároveň je zařadila na svůj „top list“. Američtí exportéři budou ve výsledcích za 2. čtvrtletí zajisté těžit ze slabšího amerického dolaru oproti euru. Pro další vývoj nejen trhů v USA, ale na všech světových trzích budou klíčovými údaji právě výsledky korporací společně s komentáři a výhledy do konce roku, které budou vycházet v následujících třech týdnech. Již tento týden jsou očekávány výsledky společností jako např. Alcoa Inc, Yahoo Corp, Juniper Networks Inc. nebo PepsiCo Inc. Všeobecně je očekáváno, že firmy budou vykazovat výsledky za 2. čtvrtletí lepší než v minulém období. Také na evropských trzích během uplynulého týdne chyběly výraznější impulzy. Podobně jako v Americe, tak i v Evropě jsou akciové trhy ovlivňovány výrazně silným eurem, ale opačným směrem. Kurz EUR/USD je investory sledován více, než bývá na akciových trzích zvykem. Tím jsou výrazně ovlivňovány ceny společností, jako jsou např.Philips Electronics NV, Siemens AG, DaimlerChrysler AG nebo Aegon NV. Ale i zde bude další vývoj závislý převážně na výsledcích jednotlivých firem.

Doporučení

Nákup: Microsoft Corp. (MSFT), Advanced Micro Devices (AMD), Lockheed Martin Corp (LMT)

Prodej: Bayer AG, Orange SA, Commerzbank AG

Indexy hlavních akciových trhů

(od 30. 6. do 4. 7. 2003)

Index Změna w/w v procentech

Dow Jones Industrial Avereage 0,90

Nasdaq Composite 2,35

S&P 500 0,97

DAX 0,46

FTSE 100 -1,13

CAC 40 -1,18

Nikkei 225 4,87

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít