Mzdy v České republice rostou pomaleji, nedostatek odborníků přetrvává

14. února 2012, 16:10 - Profit, TZ
14. února 2012, 16:10

Mzdy zaměstnanců a vedoucích pracovníků v mezinárodních podnicích v České republice rostly v uplynulém roce výrazně pomaleji než v minulých letech. Vyplývá to z výsledků aktuální Studie k odměňování, kterou již podvanácté vydala Česko-německá obchodní a průmyslová komora (ČNOPK) společně s poradenskou společností Kienbaum Management Consultants.

Foto: Profimedia.cz

Zatímco v letech 2009 a 2010 vzrostly mzdy nominálně o 7 %, činil jejich nárůst v roce 2011 jen 5,2 %. Beze změny zůstává také neutěšená situace ohledně nedostatku odborných a vedoucích pracovníků.

Do průzkumu byla zahrnuta mzdová data zhruba 17.400 zaměstnanců z 63 podniků nejrůznější velikosti, působících v různých ekonomických odvětvích a regionech v České republice. Výsledky průzkumu potvrzují, že zaměstnanci s kvalitním vzděláním jsou lépe odměňováni. Kromě toho platové rozdíly souvisí s pozicí zaměstnance, jeho výkonem a dalšími externími faktory. Ukázalo se například, že spolu s velikostí podniku nebo zahraniční mateřské společnosti rostou také mzdy vedoucích pracovníků. Nejlépe jsou odměňováni zaměstnanci a management podniků v energetickém a surovinovém průmyslu, poté následují zaměstnanci v pojišťovacím a bankovním sektoru. Velký vliv na výši platu má také místo podnikání dané firmy – zatímco v Praze jsou mzdy ve srovnání s celorepublikovým průměrem o 30 % vyšší (v roce 2010 to bylo 15 %), vydělávají zaměstnanci a vedoucí pracovníci v jižních Čechách téměř o 30 % méně než průměr.

Více než polovina respondentů označila úroveň vzdělání již zaměstnaných pracovníků jako uspokojivou, 32 % z nich ji dokonce ohodnotilo nejvyšší možnou známkou. Už méně pozitivní je však přetrvávající nedostatek kvalifikovaných pracovníků: většina firem (57 %) hodnotí jejich dostupnost na trhu práce jako nedostatečnou. V podnicích nejvíce chybí kvalifikovaní dělníci. „Od zástupců mnoha česko-německých firem často slýcháme, že je čím dál tím těžší najít kvalifikované pracovní síly,“ potvrzuje výsledky průzkumu výkonný člen představenstva ČNOPK Bernard Bauer. „Proto se v rámci našeho tématu roku 2012 ‚Společně pro odbornou pracovní sílu a inovaci‘ budeme intenzivně zasazovat o více praxe, lepší znalost cizích jazyků a větší zohlednění inovací v odborném vzdělávání v České republice.

Srovnávací studie ukazují, že dostupnost odborných pracovních sil v dalších zemích střední a východní Evropy je často lepší než v České republice - například v Maďarsku a Rusku hodnotí zhruba polovina oslovených podniků stav v této oblasti jako uspokojivý. Studie k odměňování umožňují přímé srovnání jednotlivých zemí střední a východní Evropy také pro jednatele a vedoucí a odborné pracovníky. Publikace vznikají ve spolupráci mezi německými zahraničními hospodářskými komorami a společností Kienbaum. V neposlední řadě jsou zajímavé také pro zaměstnavatele, kteří si mohou udělat představu o tom, jak odměňují své zaměstnance jejich konkurenti. Studii k odměňování v České republice 2011/2012 si zájemci mohou zakoupit v ČNOPK.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí? Jaké jsou platy lékařů a sester?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Zkušený řidič poráží autonomní řízení. Nesplete si igelitku…
Až se zima zeptá… Renault představil Duster vybavený pásy, který odolá i granátům
Jak číst značení pneumatik a co znamenají zkratky na boku pneumatiky
Volkswagen T-Roc používá techniku Golfu. Je to už čtvrté SUV od VW
Test motocyklu Moto Guzzi Audace Carbon: Uhlíkový svalovec
Technologie
YotaPhone 3: Rusové znovu přidali e-ink displej na záda telefonu
SpaceX představuje vlastní skafandr. V tomhle se bude létat na ISS
Desky pro procesory Intel Coffee Lake se začaly objevovat, unikl seznam prvních modelů
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít