Mzdy v České republice rostou pomaleji, nedostatek odborníků přetrvává

14. února 2012, 16:10 - Profit, TZ
14. února 2012, 16:10

Mzdy zaměstnanců a vedoucích pracovníků v mezinárodních podnicích v České republice rostly v uplynulém roce výrazně pomaleji než v minulých letech. Vyplývá to z výsledků aktuální Studie k odměňování, kterou již podvanácté vydala Česko-německá obchodní a průmyslová komora (ČNOPK) společně s poradenskou společností Kienbaum Management Consultants.

Foto: Profimedia.cz

Zatímco v letech 2009 a 2010 vzrostly mzdy nominálně o 7 %, činil jejich nárůst v roce 2011 jen 5,2 %. Beze změny zůstává také neutěšená situace ohledně nedostatku odborných a vedoucích pracovníků.

Do průzkumu byla zahrnuta mzdová data zhruba 17.400 zaměstnanců z 63 podniků nejrůznější velikosti, působících v různých ekonomických odvětvích a regionech v České republice. Výsledky průzkumu potvrzují, že zaměstnanci s kvalitním vzděláním jsou lépe odměňováni. Kromě toho platové rozdíly souvisí s pozicí zaměstnance, jeho výkonem a dalšími externími faktory. Ukázalo se například, že spolu s velikostí podniku nebo zahraniční mateřské společnosti rostou také mzdy vedoucích pracovníků. Nejlépe jsou odměňováni zaměstnanci a management podniků v energetickém a surovinovém průmyslu, poté následují zaměstnanci v pojišťovacím a bankovním sektoru. Velký vliv na výši platu má také místo podnikání dané firmy – zatímco v Praze jsou mzdy ve srovnání s celorepublikovým průměrem o 30 % vyšší (v roce 2010 to bylo 15 %), vydělávají zaměstnanci a vedoucí pracovníci v jižních Čechách téměř o 30 % méně než průměr.

Více než polovina respondentů označila úroveň vzdělání již zaměstnaných pracovníků jako uspokojivou, 32 % z nich ji dokonce ohodnotilo nejvyšší možnou známkou. Už méně pozitivní je však přetrvávající nedostatek kvalifikovaných pracovníků: většina firem (57 %) hodnotí jejich dostupnost na trhu práce jako nedostatečnou. V podnicích nejvíce chybí kvalifikovaní dělníci. „Od zástupců mnoha česko-německých firem často slýcháme, že je čím dál tím těžší najít kvalifikované pracovní síly,“ potvrzuje výsledky průzkumu výkonný člen představenstva ČNOPK Bernard Bauer. „Proto se v rámci našeho tématu roku 2012 ‚Společně pro odbornou pracovní sílu a inovaci‘ budeme intenzivně zasazovat o více praxe, lepší znalost cizích jazyků a větší zohlednění inovací v odborném vzdělávání v České republice.

Srovnávací studie ukazují, že dostupnost odborných pracovních sil v dalších zemích střední a východní Evropy je často lepší než v České republice - například v Maďarsku a Rusku hodnotí zhruba polovina oslovených podniků stav v této oblasti jako uspokojivý. Studie k odměňování umožňují přímé srovnání jednotlivých zemí střední a východní Evropy také pro jednatele a vedoucí a odborné pracovníky. Publikace vznikají ve spolupráci mezi německými zahraničními hospodářskými komorami a společností Kienbaum. V neposlední řadě jsou zajímavé také pro zaměstnavatele, kteří si mohou udělat představu o tom, jak odměňují své zaměstnance jejich konkurenti. Studii k odměňování v České republice 2011/2012 si zájemci mohou zakoupit v ČNOPK.

Mohlo by vás zajímat

Finance
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít