Mzdové náklady zabíjejí pracovní místa

14. dubna 2003, 00:00 - Dušan Šrámek
14. dubna 2003, 00:00

Lidé by měli vědět, co všechno státu platí, říká poslanec Karel Kühnl Unii svobody-DEU čeká další spor s koaličním partnerem. Týkat by se měl výplatních pásek a nového pojetí hrubé mzdy. Podle poslance US-DEU Karla Kühnla by tato zdánlivá maličkost mohla vést ke snižování nákladů na vytváření pracovních míst.

Lidé by měli vědět, co všechno státu platí, říká poslanec Karel Kühnl

Unii svobody-DEU čeká další spor s koaličním partnerem. Týkat by se měl výplatních pásek a nového pojetí hrubé mzdy. Podle poslance US-DEU Karla Kühnla by tato zdánlivá maličkost mohla vést ke snižování nákladů na vytváření pracovních míst.

Proč by se mělo pojistné odváděné zaměstnavatelem objevovat na výplatní pásce?

Lidé by měli vědět, že neplatí jenom daně a odvody, které se dnes objevují na výplatní pásce, ale že platí státu dalších třicet pět procent z hrubé mzdy. A to, že formálně za ně platí těchto třicet pět procent zaměstnavatel, vůbec nic na věci nemění. To jsou peníze, které se platí za zaměstnance, čili jsou to jeho peníze a odvádějí se státu. Bude-li jasné z výplatní pásky, že člověk platí podstatně více odvodů, než si myslí, vznikne i mezi občany daleko příznivější atmosféra ke snižování daní. Toto snižování je naprosto nezbytné pro úspěšnost české ekonomiky.

Je úprava, kterou navrhuje ODS, dostačující?

To, co je kolegou Tlustým navrženo, je jenom poloviční krok, i když je to nepochybně krok správným směrem. To je informace o tom, že zaměstnavatel za zaměstnance ještě něco platí. Správnější by byl krok dalekosáhlejší, který by řekl, že jsou to peníze, které jsou součástí hrubé mzdy. Zaměstnanec stojí zaměstnavatele tolik a tolik - a to je hrubá mzda. Ne to, co se objevuje na výplatní pásce.

A jak se díváte na názor ministra práce a sociálních věcí, který chce, aby se na výplatní pásce objevil i zisk zaměstnavatele?

Já bych byl velmi příznivě nakloněn takové úvaze, protože by se ukázalo, že velké množství zaměstnavatelů dává lidem práci, aniž by zaznamenalo výrazný zisk. Nebo dává práci dokonce v dobách, kdy ani žádný zisk nemá.

Co říkáte tomu, že musí zaměstnavatel v ČR vynaložit dvě koruny, aby mohl dát jednu korunu na mzdy?

V této věci patříme ne-li ke světové špičce, tak do čela pelotonu, a to je špatné. To totiž znamená, že se zaměstnavatelům nevyplácí zaměstnávat zaměstnance. Tyto vedlejší mzdové náklady jsou tak vysoké, že doslova zabíjejí pracovní místa. Jsem přesvědčen, že kdyby stát podnikatelům jenom trochu povolil, bude daleko více pracovních míst a daleko méně nezaměstnaných.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít