Mzda na černo - ANO!

11. listopadu 2002, 00:00 - Jan Bláha, www.mesec.cz
11. listopadu 2002, 00:00

Dvousložková mzda může být pro zaměstnance výhodou Z hlediska peněžního nákladu zaměstnavatele je v podstatě jedno, jestli platí mzdu zaměstnance "načerno" nebo legálně. Před časem vyšel na Měšci článek pana Štoly o "nevýhodnosti" černých mezd pro zaměstnance.

Dvousložková mzda může být pro zaměstnance výhodou

Z hlediska peněžního nákladu zaměstnavatele je v podstatě jedno, jestli platí mzdu zaměstnance „načerno“ nebo legálně.

Před časem vyšel na Měšci článek pana Štoly o „nevýhodnosti“ černých mezd pro zaměstnance. Podíval jsem se na výplatní pásky svých zaměstnanců, z nichž mnozí mají rovněž „dvousložkovou mzdu“ - a jsou tomu velmi rádi - a sepsal jsem analýzu výhod, které to pro zaměstnance přináší. Předně tedy, pokud se týče finančního přínosu pro zaměstnance, výhody z černé mzdy jsou pro něj následující: Z uvažovaného daňového základu 10 000 Kč by zaměstnavatel z těchto 10 000 Kč zaplatil dalších 3500 Kč na povinném pojištění (2600 Kč na sociálním a 900 Kč na zdravotním) - lze tedy důvodně předpokládat, že hodnota zaměstnancovy práce ve skutečnosti činí 10 000 v absolutní, nikoliv ve zdanitelné hodnotě. Je totiž iluzorní se domnívat, že povinné pojištění placené zaměstnavatelem jde z nějakých jiných peněz než z hromádky peněz definovatelné jako „přínos zaměstnancovy práce pro firmu“ - neboli že je třeba hledat hrubou mzdu, která teprve včetně všech poplatků a daní dá dohromady oněch 10 000 Kč. Částka, která odpovídá celkovým mzdovým nákladům ve výši 10 000 Kč, je rovna 7410 Kč hrubé mzdy, což ověříme jednoduchým výpočtem: K 7410 Kč hrubé mzdy zaplatí zaměstnavatel navíc na povinných odvodech 1926 Kč na sociálním pojistném placeném zaměstnavatelem a 667 Kč na zdravotním pojistném placeném zaměstnavatelem - to dává dohromady mzdové náklady zaměstnavatele 10 000 Kč pro hrubou mzdu 7410 Kč. Z těchto 7410 Kč hrubé mzdy dále zaplatí zaměstnanec 593 Kč na sociální pojištění, 334 Kč na zdravotní pojištění a 1300 Kč zálohu na daň zbude mu k výplatě pouhých 5183 Kč. Ostatní pohltí černá díra. Ve skutečnosti se tedy vyplacením 10 000 Kč „načerno“ sice ošidí státní kasa a zdravotní pojišťovna, ale zaměstnanec na tom vydělá čistých téměř 5000 Kč/měsíčně (přesně 4817 Kč) - a to při nezměněných nákladech zaměstnavatele! Podotýkám, že z hlediska peněžního nákladu zaměstnavatele je v podstatě jedno, jestli platí mzdu zaměstnance „načerno“ nebo legálně - zaměstnavatel buď oněch 10 000 Kč vezme a zaměstnanci je dá do ručky, nebo je legálně přizná a zaměstnanec z nich uvidí jen 5183 Kč - je to pořád stejných 10 000 Kč, na které si zaměstnavatel zaměstnancovy práce cení.

Co z toho tedy vyplývá?

Z načerno vyplácených 10 000 Kč zaměstnanec za jediný rok ušetří 12 x 4817 Kč = 57 804 Kč, o které společně se zaměstnavatelem okradli stát a zdravotní pojišťovnu. Pokud tedy zaměstnanec těchto téměř 58 tisíc korun ročně nerozfofruje jako dar nebes, ale naloží s nimi úměrně k okolnostem předchozího výpočtu (například je uloží či investuje nějakým zvláštním způsobem), má již po jediném odpracovaném roce solidní základ pro mateřskou nebo nemocenskou, pro soukromé penzijní připojištění i pro různé formy (stavebního) spoření a investic na horší časy. Analýza pana Štoly ale obsahuje i celou řadu dalších omylů a nedomyšleností, například: V případě výplaty odstupného přijde zaměstnanec o 20 000 Kč, na které by měl jinak nárok - ano. Pokud tedy vydrží v zaměstnání alespoň rok, je 37 000 v plusu; jinak pro zarovnání výnosů a ztrát mu stačí odpracovat necelých pět měsíců. V případě evidence na Úřadu práce činí rozdíl rovných 5000 Kč za měsíc v období prvních třech měsíců - ano. Neboli: již po odpracování povinných šesti měsíců (pro nárok na podporu) je zaměstnanec po těch třech měsících krácené podpory stále skoro 14 000 v plusu. V době pracovní neschopnosti tratí zaměstnanec 6503 Kč měsíčně - ano. Neboli: za každé tři odpracované měsíce si může dovolit dva měsíce promarodit a ještě mu pár stovek zbude. A pokud se týče rizika dodržení „druhé složky mzdy“? Inu - schopný a užitečný zaměstnanec s tím jistě problémy mít nebude, tomu zaměstnavatel spíš připlatí. Neschopný a líný nechť trpí za vědomé a úmyslné porušení zákonů, které byly ustanoveny na jeho ochranu. To je fér a odpovídá to vstupnímu riziku - neb nevýhody se uplatní pouze v extrémních situacích (jako je dlouhodobá nemoc, ztráta zaměstnání apod.). Ze slušnosti jsem rovněž vynechal nikoli nevýznamný faktor, že dát začínajícímu zaměstnanci fixní základní plat 16 000 rozhodně není obvyklé - právě kvůli tomu, že v případě, že se zaměstnanec neosvědčí a je potřeba se s ním rozloučit, náklad na odstupné je zcela nepřiměřený přínosu zaměstnance pro firmu - tedy, je-li zaměstnavatel ochoten zaplatit 6000 Kč mzdy a 10 000 Kč načerno, neznamená to hodnotu zaměstnancovy práce nejen 16 000 Kč hrubého, ale ani mechanicky propočítaných 13 410 Kč hrubého, ale spíše ještě méně. Last but not least: autor článku upozorňuje, že okrádat stát a zdravotní pojišťovnu je nečestné, nesportovní a PROTIZÁKONNÉ.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny volání v České republice, Německu, Polsku a u dalších sousedů
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Nejzadluženější státy světa
Auta
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta…
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním obrázku. Atmosféra je minulostí
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
BMW slaví 40. let řady 7 výroční edicí. Vznikne pouze 200 exemplářů
Test ojetiny: Ford Mondeo je už v letech a nabídka pěkných aut se zmenšuje
Technologie
Threadrippery budou nakonec bez chladiče. Možná jich nebude dost a další informace
Opera 48 developer přidává snímání webů. Nezvládne ale vyfotit celou stránku
Telegram 4.2 nabízí přepracovaný editor fotografií a samozničení multimédií po zobrazení
Které funkce budou odebrány z Windows 10 Fall Creators Update?
Seagate se vrací na trh běžných SSD, s diskem Nytro 141 pro PC, NAS a levné servery
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít