Mýtus zvaný rozpočet

16. prosince 2009, 13:07 - Ivan Pilný
16. prosince 2009, 13:07

Ekonomiku a politiku nelze oddělit

Současnou situaci kolem rozpočtu charakterizuje trojice, bohužel nikoli svatá. Na jedné straně stojí impotentní pravice bez názoru a její strategie utéci alibisticky z boje. Druhou stranu tvoří populistická levice, jejíž papaláši a pseudoodborníci táhnou příští generace ke krachu. Doplňuje je „nepolitická“ vláda, která stahuje kalhoty daleko před brodem kvůli absenci politického mandátu. Není pravda, že máme špatně placené policisty, učitele nebo úředníky. Máme špatně placené dobré policisty, učitele a úředníky. Komerční sféra šetří, zbavuje se mizerných zaměstnanců nebo jim krátí benefity, ponechává si jen ty, které potřebuje. Veřejnou správu charakterizuje výrok našeho prezidenta jako byrokratickou organizaci, která nemaximalizuje žádný produkt, nýbrž své přežití a zvětšování a funguje s měkkým rozpočtovým omezením.
Hrátky kolem rozpočtu se uskutečnily už tolikrát, že lze nalézt jejich axiomy. Žádná vláda ani politická strana nemá dost dat a odborníků na to, aby mohla úspěšně plánovat ekonomiku. Rozpočet počítá s příjmy, které se nikdy nenaplní, a výdaje vždy narostou. Ekonomiku a politiku nelze oddělit, takže rozpočet se vždycky zpolitizuje. Přidejte si k tomu korupci a porcování medvěda a položte si otázku, proč se té směsi čísel říká rozpočet, a ne seznam přání, na něž nejsou peníze.
Jediná cesta ven z takovéhoto amatérismu je předefinování funkce státu směřující k zajištění skutečných a zásadních potřeb občanů. Je třeba okamžitě provést odkládané reformy důchodového, sociálního, vzdělávacího a zdravotního systému. Bohužel je nutno počítat s naší větší spoluúčastí. Musíme přestat brzdit rozvoj ekonomiky zdaňováním úspěchu, nesmíme šetřit na budoucnosti a konkurenceschopnosti republiky. Prostředky na vzdělávání, vědu a výzkum, stejně jako na adresný a nezneužívaný sociální systém, musejí být prioritou. Rozpočet musejí sestavovat odborníci schopní rozlišit mezi rizikem, které se dá odhadnout, a nejistotou, pro niž musíme mít alternativní plán. Nelze plánovat na rok bez přihlédnutí k minulosti a příštímu období. Rozpočet nesmí být porcován, ale prověřen na realitu, konzistenci a návaznost. Otázkou, kterou mohou zodpovědět jen občané, je, zda konečně zvolí nové, nezkorumpované a úspěšné tváře. Starého psa novým kouskům nenaučíš.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pouštní supersport Zaroq Sand Racer 500 GT jde do výroby.…
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Technologie
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít