Myslivci sobě

18. září 2009, 12:37 - Táňa Králová
18. září 2009, 12:37

Myslivecká vášeň i lesy přenáší, zvlášť sejdou-li se dobří přátelé

Nimrod a bývalý majitel potravinářské firmy Hamé Leoš Novotný chce být pánem obory Radějov v Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. Zatím je nájemcem, ale za péči o daňčí oboru, na jejímž území byznysmen vlastní hájovnu, chválu nesklízí. Převážná část obory dnes patří státu, zhruba čtvrtina obci Radějov a městu Strážnice. Ty však chtějí své pozemky vydělit, aby se o svůj majetek mohly starat lépe než současný nájemce.

Kus za kousky Novotný chce kus chráněného území zařazeného do sítě evropsky významných lokalit Natura 2000 získat výměnou za lesy, které nakoupil různě po republice. Za 1130 hektarů v oboře nabízí 1390 hektarů rozesetých na pěti místech. Transakci připravuje od července se státním podnikem Lesy České republiky (LČR). Vše musí posvětit ministerstvo zemědělství (MZe), což by neměl být problém. MZe řídí Jakub Šebesta, Novotného dlouholetý kamarád.
„Znají se už 25 let. Od doby, kdy spolu pracovali ve Státní zemědělské a potravinářské inspekci. Oba spojuje zájem o myslivost a les,“ říká mluvčí MZe Hugo Roldán. Potvrzuje také, že Šebesta a Novotný se pravidelně navštěvují. „Nyní je to ale podstatně méně často kvůli pracovní vytíženosti ministra,“ dodal Roldán. Co je ve funkci, navštívil Šebesta oboru dvakrát. V denním kontaktu je ovšem se synem Novotného, který je ministrovým tajemníkem. Šebesta si ho vybral jako člověka s kvalitním vzděláním a solidními jazykovými znalostmi, na kterého se může spolehnout, vysvětluje úřad. Leoš Novotný junior plynně ovládá pět světových jazyků a je absolventem univerzity v britském Warwicku. Otec, kterého po prodeji Hamé lákalo private equity, přitom se synem počítal ve společném byznysu.
Směny pozemků nejsou pro LČR ničím výjimečným, tvrdí státní podnik. „Žádostí dostáváme řádově desítky ročně,“ říká mluvčí LČR Michal Kačena. Dodává ovšem, že obvykle jde o menší plochy. LČR nyní připravují podklady pro rozhodnutí MZe, jejichž součástí budou znalecké posudky a ocenění požadovaných i nabízených pozemků. „Předběžná zjištění ukazují, že lesní pozemky nabízené panem Novotným mohou podpořit scelování majetku na lesních správách,“ uvádí Kačena argument nakloněný směně.

Starostové proti Proti chystanému obchodu ale až u premiéra Jana Fischera brojí starostové Radějova a Strážnice, Stanislav Knitl a Risto Ljasovský. „Jde o skrytou privatizaci. Obáváme se, že přírodně nejatraktivnější část našeho regionu bude pro veřejnost definitivně uzavřena nebo zásadně omezena novým vlastníkem,“ napsali starostové v otevřeném dopise premiérovi. Žádají ho, aby podivnou směnu zastavil. „Než o arondaci jde o aroganci,“ říká Ljasovský s narážkou na arondační plán LČR, dle něhož státní podnik nakupuje lesy, aby svou držbu sceloval, nikoli tříštil.
„Místo aby starostové jednali se mnou, obracejí se na premiéra,“ podivuje se Novotný. Brání se jejich kritice, že lidem znemožňuje vstup do obory. „Vytvářejí virtuální problém. Na čtyřech místech jsou přelezy, kterými se dá projít. Omezení pro veřejnost je pouze v době kladení mláďat a říje,“ upřesňuje Novotný. V reakci na dopis premiérovi sepsal pravidla o užívání obory, na kterých se chce se starosty dohodnout. „Když obora bude mít jednoho pána, bude to nejlepší řešení,“ je přesvědčen dnešní nájemce. Vzhledem k citlivosti pozemkové operace s LČR stojí prý o to, aby byla transparentní. Kolik investoval do nákupu lesů, které chce směnit, sdělit nechce.
V letošním roce MZe vyhovělo všem šestnácti žádostem o směnu pozemků. Loni posuzovalo devět žádostí. „Při jednotlivých směnách jde o desítky až stovky hektarů. Jména osob, názvy firem a obcí nemůžeme uvádět kvůli ochraně osobních údajů,“ sdělil mluvčí MZe.

BOX: Jeden za pět Lesy, které nabízí Leoš Novotný za 1130 hektarů v oboře
1. Římov (LČR České Budějovice) – 87,39 hektaru
2. Hluboš (LČR Dobříš) – 477 hektarů
3. Kvasiny (LČR Hradec Králové) – 775,3 hektaru
4. Ropička (LČR Frýdek-Místek) – 48,68 hektaru
5. Mikulášov (LČR Jihlava) – 2,6 hektaru
Pramen: Lesy ČR

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu…
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
BMW dnes odpoledne ukáže novou X3. Na první fotky se můžete podívat už teď
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín, ne na elektřinu
Technologie
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Českem se šíří další vlna phishingu. Podvodný e-mail se vydává za zprávu KB
Microsoft reaguje na Kasperskyho. Většinu obvinění smetl ze stolu
Asus Lyra je Wi-Fi, které pokryje celý dům. Má tři routery spojené mesh sítí
Spotify se více integruje. Seznamy skladeb můžete s přáteli tvořit i v Messengeru
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít