My pomáháme, vy poslouchejte

11. prosince 2008, 11:29 - Kateřina Menzelová
11. prosince 2008, 11:29

Nejlidnatější země světa požaduje ochranu svých investic ve Spojených státech

Jedním z výsledků současné finanční krize bude jednoznačné posílení pozice Číny. To je ostatně již patrné z nynějších dialogů, které nejlidnatější země světa vede s Amerikou. Číňané stále hlasitěji a sebevědoměji prosazují své požadavky, mezi něž patří například ochrana jejich investic ve Spojených státech amerických. Čína doufá, že se jí podaří dohodnout s USA smlouvu, která by zaručovala bezpečnost prostředků, které v Americe utratí. Čínský viceprezident Wang Č-šan se domnívá, že takováto dohoda pomůže vytvořit transparentnější a předvídatelnější prostředí pro vzájemné investice. „Čína si přeje spolupracovat s USA a bojovat proti protekcionismu v obchodu, a to v jakékoliv formě,“ dodal Wang. Američané krátce po zveřejnění čínského požadavku na ochranu investic konstatovali, že nemají žádné detailní informace o tom, co konkrétně si Peking pod ochranou investic v USA představuje.

MUSÍTE ŠETŘIT

Daleko konkrétnější prý byly požadavky Číňanů na stabilizaci americké ekonomiky. Dle čínských představitelů musejí Američané udělat vše pro to, aby dali dohromady svou ekonomiku, a úspěšně se poprat se světovou finanční krizí. Ostatně Číňané, jak tvrdí, znají i příčiny, proč k současným turbulencím došlo. Čína během vzájemných jednání vyzvala Spojené státy americké k větší šetrnosti a označila nadměrnou spotřebu v USA za jednu z příčin současných finančních komplikací. „Mezi důležité důvody finanční krize v USA patří nadměrná spotřeba,“ řekl guvernér čínské centrální banky Čou Siao-čchuan. Dodal, že USA by měly zvýšit míru úspor a snížit obchodní i rozpočtový schodek. Čínský viceprezident Wang tlačí na amerického ministra financí Henryho Paulsona, aby Amerika „přijala nezbytná opatření ke stabilizaci ekonomiky a finančních trhů a zároveň aby zaručila bezpečnost čínských aktiv a investic v USA“. Číně jde o hodně. Vláda investovala do amerických státních obligací 585 milionů dolarů, čímž pomohla Americe financovat nákladné záchranné balíčky. Slabý dolar a finanční turbulence zvyšují obavy Číny o americké investice. A to v době, kdy se sama s následky krize potýká. Čínská ekonomika zpomaluje. V letošním roce by dle odhadů měla růst o devět procent, loni se přitom HDP zvýšil o 11,9 procenta. Komunistické vedení má strach z růstu nezaměstnanosti, a to hlavně v podnicích, jež jsou zaměřeny na export. S tím mohou být spojeny i případné nepokoje. Také proto Peking sestavil záchranný stimulační balíček. Přes 586 miliard dolarů má podpořit růst prostřednictvím masivních výdajů na infrastrukturu a další projekty. „Vždy jsme věřili, že Čína může zvládnout dobře své záležitosti a zaručit relativně stabilní a rychlý rozvoj domácí ekonomiky, což je také největší příspěvek k mezinárodní ekonomické a finanční stabilitě,“ prohlásil sebevědomě jeden ze zástupců centrální banky.

SLIBUJEME REFORMY

Při jednáních mezi čínskými a americkými představiteli již několik let zaznívá požadavek na revalvaci čínské měny. Číňané sice nedávno přislíbili pokračování měnové reformy, zůstalo ale jen u obecných prohlášení. Amerika již několik let poukazuje na to, že čínský jüan je značně podhodnocen. Washington a další obchodní partneři si stěžují, že kvůli tomu je pro ně těžké vyrovnat se s obchodním deficitem s Čínou. Někteří američtí právníci dokonce volají po tom, aby byla proti Číně podniknuta odvetná opatření. Jejich hlas ale v době krize slábne. „Číňané nás ubezpečují, že souhlasí s pokračováním reforem, a já si pod tím představuji i revalvaci jüanu,“ konstatoval pro agenturu AP nejmenovaný americký představitel. Ekonomové nyní spekulují nad tím, jak se změní přístup Ameriky k Číně po nástupu Baracka Obamy do prezidentské funkce. Někteří analytici očekávají, že přístup jeho i Kongresu bude tvrdší.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít