Muž, který vsadil na auta

26. listopadu 2007, 00:00 - Erich Handl
26. listopadu 2007, 00:00

Pavel Juříček, generální ředitel Brano Group Úspěšný rok má letos generální ředitel společnosti Brano Group Pavel Juříček. Stal se vítězem ankety Podnikatel roku, bodoval také v soutěži Top 10 ankety Manažer roku.

Historie firmy Brano sahá až do roku 1862. Současný příběh se ale začal psát v roce 1994. „Tehdy jsem pro státní podnik napsal privatizační projekt a přihlásili jsme se ještě s dalšími kolegy do privatizace. Ta se sice nakonec podařila, ale naše vlastnická skupina nebyla koherentní, existovaly v ní velké generační rozdíly, a tak jsem nakonec podíly ve firmě vykoupil a zůstal jejím jediným majitelem,“ vzpomíná Pavel Juříček na své podnikatelské začátky.

Od dveří k autům

Nejhorší krize přišla podle jeho slov v roce 1995. „Bylo zřejmé, že dosavadní výroba dveřních mechanismů nás neuživí, proto jsem začal firmu orientovat na automotivní sektor. Ale podnik byl plný netvořivých lidí bez znalostí cizích jazyků, já ke všemu neměl ani na jejich výplaty. Naštěstí se mi podařilo získat první zakázky z oblasti automobilového průmyslu, první byla od koncernu Volkswagen. Trávil jsem ve firmě téměř všechen čas, kontroloval každou fakturu a nakonec se situace začala obracet,“ říká podnikatel.

Poté přišly další zakázky – od Renaultu, Fiatu a Nissanu. Juříčkovi se podařilo vyměnit celou generaci zaměstnanců za dynamičtější pracovníky a dnes už dodává Brano Group převážně součástky pro automobilky. V roce 2005 firma poprvé v historii překročila hranici čtyřmiliardového obratu a loni vygenerovala zisk ve výši 300 milionů korun. Téměř 75 procent produkce jde na export, a to zdaleka nejen do evropských zemí. Brano má zákazníky rovněž v USA, Mexiku, Číně či Japonsku.

V České republice působí hned na několika místech, její závody jsou v Hradci nad Moravicí, Jablonci nad Nisou, Jilemnici, Rakovníku, Olomouci, Zubří, Litovli, Ostravě, Jičíně a Novém Boru.

Jedno ocenění za druhým

Pavel Juříček má na svém kontě vítězství v anketě Podnikatel roku, bodoval také v soutěži Top 10 ankety Manažer roku, kde získal nejvíc hlasů po šéfovi mladoboleslavské škodovky Detlefu Wittigovi. V prestižních soutěžích však nevítězí jen majitel, ale i jeho firma. V minulých letech získala ocenění v soutěži Exportér roku.

Umístila se také v žebříčku 100 obdivovaných firem České republiky a v kategorii Ostatní zpracovatelský průmysl získala pomyslnou stříbrnou medaili. Brano Group je také společností, která má již druhým rokem právo používat titul Dodavatel pro Auto roku.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít