Muži a jejich Oidipovský komplex

21. prosince 2009, 11:29 - Šárka, <a href="http://www.ladyzone.cz">Ladyzone.cz</a>
21. prosince 2009, 11:29

Muži bývají často nevyzpytatelní svým chováním a jednáním. Někdy nás dokáží překvapit takovými činy, že nevěříme tomu, kde se to v nich bere. Jenže chování svého partnera už jen těžko změníte, protože výchova dokáže i nemožné. A v tomto případě výchova syna z matčiny strany bývá pevně zakořeněna.

Autor: Jakub Hněvkovský

V raném dětství jsou děti pevně fixováni na své rodiče, především matku. Ta se o ně svědomitě stará, dělá pro ně první poslední a oni si neustále vynucují její pozornost, které dost i zneužívají. Jenže mnoho věcí se děje nevědomky, jak tvrdil Sigmund Freud, zakladatel psychoanalýzy. Za celý svůj život napsal mnoho studií a objasnil právě pojem jako Oidipův či Oidipovský komplex.

Co je Oidipův komplex

Sigmund Freud popsal zvláštní vztah synů k matkám následovně: „Láska chlapce k matce zahrnuje přání tělesného kontaktu, zvědavost na nahé tělo, nevědomé incestní přání, otec je přitom chápán jako rival, to je onen Oidipovský komplex. Za normálních okolností strach z potrestání vede chlapce k potlačení sexuálních přání vůči matce a k identifikaci s otcem – agresorem, která s sebou přináší i všechny atributy otce – a tedy i jeho moc. Tím je Oidipovský komplex rozřešen a chlapec přebírá mužskou roli.“

A proč tento jev nazval Freud právě Oidipovým komplexem? To vychází z legendy z antického Řecka, kdy si král Oidipus vzal (seč nevědomky) svoji vlastní biologickou matku a svého pokrevného otce usmrtil (také nevědomky). V opačném případě, kdy je dcera zahleděna do svého vlastního otce, se nazývá Elektřin komplex.

Chlapci v tomto věku mají tendenci poznávat vše nemožné a začíná je právě zajímat i ona sexuální oblast. A nejvhodnější příležitost k tomu mají samozřejmě doma – u vlastní matky. Otec pro ně pak představuje soka. Chtějí mít svoji maminku pouze pro sebe a sebemenší dotyk otce považují za vnik do jejich teritoria. Po šestém roku života chlapce tato fyzická touha přechází a zmírňuje se, takže se mazlení s maminkou už je nevinné.

Nejraději všechno pro sebe

V přeneseném slova smyslu se dají pozůstatky Oidipovského syndromu shledat na každém muži. To, že jim někdo okukuje nebo se nedejbože dotkne jejich přítelkyně, nepřenesou přes srdce. Ve všech ostatních mužích vidí svého potencionálního soka, snaží sepřed ním si svoji milou chránit a mít jen a jen pro sebe. Opět je totiž ve hře fyzická přitažlivost opačných pohlaví.

Více na Ladyzone.cz.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít