Muži a jejich Oidipovský komplex

21. prosince 2009, 11:29 - Šárka, <a href="http://www.ladyzone.cz">Ladyzone.cz</a>
21. prosince 2009, 11:29

Muži bývají často nevyzpytatelní svým chováním a jednáním. Někdy nás dokáží překvapit takovými činy, že nevěříme tomu, kde se to v nich bere. Jenže chování svého partnera už jen těžko změníte, protože výchova dokáže i nemožné. A v tomto případě výchova syna z matčiny strany bývá pevně zakořeněna.

Autor: Jakub Hněvkovský

V raném dětství jsou děti pevně fixováni na své rodiče, především matku. Ta se o ně svědomitě stará, dělá pro ně první poslední a oni si neustále vynucují její pozornost, které dost i zneužívají. Jenže mnoho věcí se děje nevědomky, jak tvrdil Sigmund Freud, zakladatel psychoanalýzy. Za celý svůj život napsal mnoho studií a objasnil právě pojem jako Oidipův či Oidipovský komplex.

Co je Oidipův komplex

Sigmund Freud popsal zvláštní vztah synů k matkám následovně: „Láska chlapce k matce zahrnuje přání tělesného kontaktu, zvědavost na nahé tělo, nevědomé incestní přání, otec je přitom chápán jako rival, to je onen Oidipovský komplex. Za normálních okolností strach z potrestání vede chlapce k potlačení sexuálních přání vůči matce a k identifikaci s otcem – agresorem, která s sebou přináší i všechny atributy otce – a tedy i jeho moc. Tím je Oidipovský komplex rozřešen a chlapec přebírá mužskou roli.“

A proč tento jev nazval Freud právě Oidipovým komplexem? To vychází z legendy z antického Řecka, kdy si král Oidipus vzal (seč nevědomky) svoji vlastní biologickou matku a svého pokrevného otce usmrtil (také nevědomky). V opačném případě, kdy je dcera zahleděna do svého vlastního otce, se nazývá Elektřin komplex.

Chlapci v tomto věku mají tendenci poznávat vše nemožné a začíná je právě zajímat i ona sexuální oblast. A nejvhodnější příležitost k tomu mají samozřejmě doma – u vlastní matky. Otec pro ně pak představuje soka. Chtějí mít svoji maminku pouze pro sebe a sebemenší dotyk otce považují za vnik do jejich teritoria. Po šestém roku života chlapce tato fyzická touha přechází a zmírňuje se, takže se mazlení s maminkou už je nevinné.

Nejraději všechno pro sebe

V přeneseném slova smyslu se dají pozůstatky Oidipovského syndromu shledat na každém muži. To, že jim někdo okukuje nebo se nedejbože dotkne jejich přítelkyně, nepřenesou přes srdce. Ve všech ostatních mužích vidí svého potencionálního soka, snaží sepřed ním si svoji milou chránit a mít jen a jen pro sebe. Opět je totiž ve hře fyzická přitažlivost opačných pohlaví.

Více na Ladyzone.cz.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry.…
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Hyundai i30 N: Krátké svezení s dalším korejským dítětem Alberta Biermanna
Z nuly na 161 km/h za 3,8 s? Už za tři roky si takové auto budete moci koupit
Technologie
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít