Můžete být superstar

29. února 2008, 15:06 - Karel Zaoral
29. února 2008, 15:06

Program, který vás otestuje skutečně přísně

Celosvětová televizní show Superstar je hlavně komerční záležitost. Hvězdičky z ní vzešlé často připomínají spíše komety, které zazářily a zhasly. Pro důkazy není třeba chodit daleko. Jakže se to vlastně jmenovali vítězové druhé a třetí řady v Česku? A už jste slyšeli druhé CD vítězky první části? Kdo si myslí, že na podobnou soutěž s přehledem má, může se nyní otestovat v souboji s počítačem.
Do sbírky otestovaných programů zdarma přibude Opera Slinger. Poměrně ojedinělý softwarový model snad nemá ve světě kromě jedné konzolové hry protějšek. Umožní vám vyzkoušet si na vlastní kůži, jaké to vlastně je, být populárním zpěvákem. Po spuštění poměrně obsáhlého instalačního balíku proběhne klasická klikací windows procedura, jejímž úspěšným završením se spustí program. Pak už jen stačí připojit mikrofon, zvolit obtížnost (doporučuji začít na nejjednodušší) a jde se na to.
Program předloží píseň a její text a vyhodnocuje, jak se interpretovi před mikrofonem daří správně intonovat. Analýzou hlasu dokáže klasifikovat i způsob interpretace. Stejná pasáž, jednou odezpívaná strojově přesně a podruhé prožitá s patřičnou dávkou emocí, dává ve výsledku odlišné skóre. Atmosféra poničeného obrovského jeviště dokáže být poutavá, obzvláště když na scénu nastoupí protivník – zpěvačka Artemis. Cílem je získat na svou stranu přízeň publika. Než se dostanete k mikrofonu, musíte s avatarem projít po pódiu, přičemž přesnost entrée na osvětlenou scénu se hodnotí. Pak už je tu jen mikrofon a vy. Písně jsou však předem dané, a jak už to vyplývá z názvu, nepůjde o hitovky, které nabízí plná taška Evy a Vaška. Autoři programu jsou zřejmě fandy klasické hudby, a tak se zpěváci musejí poprat se známými melodiemi klasické muziky jako Mozartova Malá noční hudba, Jaro z Vivaldiho Čtyř ročních období, Beethovenova Pátá … Intonaci při zpěvu hlídá něco na způsob Furierovy analýzy, připodobené do formy panelu, zaplněného poskakujícími černými bublinami. Jejich pozice identifikuje výšku a délku požadovaného tónu. O totéž se snaží soupeřka, přičemž na horním panelu okna programu je vidět, kdo si vede lépe. Analýza hlasu je poměrně vyspělá, s rostoucí obtížností program zachycuje také drobná zaváhání, jichž se během zkoušení aplikace dopustil i slušný zpěvák s letitou praxí. Vezmeme-li v úvahu, že jde o freeware, tedy program dostupný zdarma, nabízí se poměrně přesvědčivý závěr. Analýza hlasu je v případě anglického jazyka na skutečně vysoké úrovni, diametrálně jinde, než současná úroveň „digitální“ češtiny. To je ovšem škoda, protože praktických aplikací pro hlasové ovládání je více než dost. Tento způsob využití počítačů může pomoci prakticky kdekoliv a komukoliv, od zdravotně postižených až po bizarní aplikace, jako je například hygienicky košer ovládání výtahu.

Klady:
nápad
technické zpracování analýzy hlasu
freeware

Zápory:
pouze angličtina
pouze klasická hudba

tabulka:
Opera Slinger
licence: Freeware
autor: The Treblemakers
adresa: http://operaslinger.com cena: 0,-

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít