Můžeme si ponechat nalezený poklad?

14. května 2007, 00:00 - admin
14. května 2007, 00:00

Naše firma koupila pro rekreační účely areál, v jehož rozsáhlé zahradě (lesopark) je podle místních pověstí ukrytý poklad. Přestože jsme realisté a nechceme celý pozemek rozkopat, je těžké udržet fantazii zaměstnanců na uzdě. Někteří tvrdí, že když je pozemek náš, koupili jsme i případný nalezený poklad.

Někdo si naopak myslí, že poklad bychom museli stejně odevzdat úřadům. Jak to vlastně je? Martin B.

Odpověď najdete především v občanském zákoníku (§ 135). Pro laika ji najít je složité, protože v příslušné pasáži se nehovoří výslovně o pokladu, ale obecně o věcech ztracených.

Kdo najde ztracenou věc, je povinen ji vydat vlastníkovi. Není-li vlastník znám, je nálezce povinen odevzdat ji obci, na jejímž území k nálezu došlo. Nepřihlásí-li se o ni vlastník do šesti měsíců od jejího odevzdání, připadá věc do vlastnictví této obce.

Potěším vás však alespoň tím, že nálezce má právo na náhradu nutných výdajů a na nálezné, které tvoří deset procent ceny nálezu.

Z dalších ustanovení zákoníku plyne, že výše uvedené zásady platí přiměřeně i na věci skryté, jejichž vlastník není znám, a na věci opuštěné. To je tedy případ pokladu.

Abyste si tedy mohl poklad ponechat, musel byste být jeho vlastníkem nebo právním nástupcem vlastníka. Tak by tomu mohlo být například na rodinném sídle, pokud by poklad prokazatelně patřil vašemu prapradědečkovi. V případě firmy by na vás vlastnictví pokladu mohlo přejít třeba tehdy, pokud by byl zmíněn ve smlouvě o prodeji pozemku. Tedy kdyby předchozí vlastník byl majitelem pokladu a výslovně vám jej prodal spolu s nemovitostí. Pozor však na skutečnost, že občanský zákoník je obecnou úpravou a v jiných zákonech tedy můžete najít speciální úpravu, která pak má přednost. Typickým příkladem je stavební zákon - ten by se vás týkal, pokud byste poklad objevili při stavebních pracích. I zde však platí, že jej musíte neprodleně ohlásit (stejně jako například archeologicky cenné předměty, základy dávné budovy a podobně). Zároveň musíte učinit opatření nezbytná k tomu, aby nález nebyl poškozen nebo zničen, a práce v místě nálezu přerušit. Máte pak mimo jiné nárok na náhradu vzniklých nákladů.

Mgr. Zdeněk Bauer, právník

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Galerie: Co všechno vás čeká v běžném provozu, když si pořídíte Ladu Niva?
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s novým tříválcem
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Technologie
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít