Musíte se připravit a být trpěliví

14. srpna 2006, 00:00 - TOMÁŠ STINGL <br />
14. srpna 2006, 00:00

ČEŠTÍ VRTAŘI: Vrtařská firma Eriell Corporation je největším českým investorem v Uzbekistánu. Podle zástupců firmy je ve středoasijské zemi pro obchodní úspěch nejvíce potřeba dobrá příprava a trpělivost. Musíte mít spolehlivého místního partnera. Pak trpělivou prací získat pozice na místním trhu.

ČEŠTÍ VRTAŘI: Vrtařská firma Eriell Corporation je největším českým investorem v Uzbekistánu. Podle zástupců firmy je ve středoasijské zemi pro obchodní úspěch nejvíce potřeba dobrá příprava a trpělivost.

Musíte mít spolehlivého místního partnera. Pak trpělivou prací získat pozice na místním trhu. Teprve když máte dobře připravenou půdu, investujte peníze. Tak zní ve zkratce recept na úspěšné podnikání v Uzbekistánu, který doporučuje vrtařská firma Eriell. Sama již podobnou metodu zkusila. A úspěšně. Dnes je nejvýznamnějším českým investorem v Uzbekistánu.

Společnost začala příležitosti ve středoasijské zemi systematicky zkoumat již v roce 2002. „Hledali jsem správné lidi a vhodné projekty. V Uzbekistánu je nejdůležitější najít spolehlivého obchodního partnera, který ví, jak jednat s místními podniky a úřady,“ vypráví ředitel Eriellu Martin Haruštiak. „V našem oboru jde zejména o státní holdingovou společnost Uzbekneftěgas, která zastřešuje veškerou těžbu ropy a plynu,“ dodává.

OD NÁHRADNÍCH DÍLŮ KE KILOMETROVÝM VRTŮM

Čeští vrtaři nakonec našli uzbecké obchodní partnery, kteří již měli s Uzbekneftěgasem zkušenosti. Společně se jim podařilo vyhrát první tendry. „Byly to jen menší zakázky na dodávky různých náhradních dílů do vrtných souprav. Řádově šlo jen o statisíce dolarů,“ říká Haruštiak.

Díky těmto dodávkám se ale český investor dobře uvedl. V roce 2004 pak vyhrál první velkou zakázku: Odvrtání několika 3200 metrů hlubokých vrtů pro těžbu zemního plynu. A potom přišla série dalších zakázek. Dnes provozuje Eriell již šest vlastních vrtných souprav a další dvě pronajaté. V českém ústředí firmy přitom působí jen asi desítka zaměstnanců, v Asii naopak Eriell zaměstnává téměř 300 místních pracovníků.

Těžený plyn patří státu a zatím se firma ani nepodílí na zisku procentem z objemu těžby. I paušální odměny od uzbecké vlády jsou ale velmi slušné. „Firma už má kontrakty v hodnotě několika desítek milionů dolarů,“ uvádí velvyslanec ČR v Uzbekistánu Aleš Fojtík. „Navíc platby přicházejí celkem bez problémů. Uzbecká vláda má totiž těžbu jako prioritu číslo jedna, takže v tomto odvětví finanční prostředky jsou,“ dodává Martin Haruštiak.

POZOR NA ČÍŇANY

Do budoucna má Eriell velké plány. Chce získat další zakázky v Uzbekistánu a rozjíždí dceřinou společnost i v sousedním Kazachstánu. Podle Haruštiaka ale v posledních dvou letech houstne konkurence. Středoasijský trh se porcuje a brzy si ho rozdělí velmoci. „Nejnebezpečnější konkurencí v těžbě jsou Číňané, kteří disponují vlastní technikou a pracovní silou, projekty si také umějí sami profinancovat. Velký zájem projevují i ruské firmy, které zde mají z dřívějška vazby. Jsou hodně vidět také rumunští těžaři,“ vypočítává konkurenty Haruštiak.

A co radí českým podnikatelům, kteří chtějí na uzbecký trh přijít včas? „Musí trpělivě a systematicky jeden až dva roky mapovat terén, získávat si důvěru místních lidí. Bez toho to nejde. Jinak by investovali peníze, ale zisk by se nedostavil,“ uzavírá Haruštiak.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí? Jaké jsou platy lékařů a sester?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Zkušený řidič poráží autonomní řízení. Nesplete si igelitku…
Až se zima zeptá… Renault představil Duster vybavený pásy, který odolá i granátům
Jak číst značení pneumatik a co znamenají zkratky na boku pneumatiky
Volkswagen T-Roc používá techniku Golfu. Je to už čtvrté SUV od VW
Test motocyklu Moto Guzzi Audace Carbon: Uhlíkový svalovec
Technologie
YotaPhone 3: Rusové znovu přidali e-ink displej na záda telefonu
SpaceX představuje vlastní skafandr. V tomhle se bude létat na ISS
Desky pro procesory Intel Coffee Lake se začaly objevovat, unikl seznam prvních modelů
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít