Musíte se připravit a být trpěliví

14. srpna 2006, 00:00 - TOMÁŠ STINGL <br />
14. srpna 2006, 00:00

ČEŠTÍ VRTAŘI: Vrtařská firma Eriell Corporation je největším českým investorem v Uzbekistánu. Podle zástupců firmy je ve středoasijské zemi pro obchodní úspěch nejvíce potřeba dobrá příprava a trpělivost. Musíte mít spolehlivého místního partnera. Pak trpělivou prací získat pozice na místním trhu.

ČEŠTÍ VRTAŘI: Vrtařská firma Eriell Corporation je největším českým investorem v Uzbekistánu. Podle zástupců firmy je ve středoasijské zemi pro obchodní úspěch nejvíce potřeba dobrá příprava a trpělivost.

Musíte mít spolehlivého místního partnera. Pak trpělivou prací získat pozice na místním trhu. Teprve když máte dobře připravenou půdu, investujte peníze. Tak zní ve zkratce recept na úspěšné podnikání v Uzbekistánu, který doporučuje vrtařská firma Eriell. Sama již podobnou metodu zkusila. A úspěšně. Dnes je nejvýznamnějším českým investorem v Uzbekistánu.

Společnost začala příležitosti ve středoasijské zemi systematicky zkoumat již v roce 2002. „Hledali jsem správné lidi a vhodné projekty. V Uzbekistánu je nejdůležitější najít spolehlivého obchodního partnera, který ví, jak jednat s místními podniky a úřady,“ vypráví ředitel Eriellu Martin Haruštiak. „V našem oboru jde zejména o státní holdingovou společnost Uzbekneftěgas, která zastřešuje veškerou těžbu ropy a plynu,“ dodává.

OD NÁHRADNÍCH DÍLŮ KE KILOMETROVÝM VRTŮM

Čeští vrtaři nakonec našli uzbecké obchodní partnery, kteří již měli s Uzbekneftěgasem zkušenosti. Společně se jim podařilo vyhrát první tendry. „Byly to jen menší zakázky na dodávky různých náhradních dílů do vrtných souprav. Řádově šlo jen o statisíce dolarů,“ říká Haruštiak.

Díky těmto dodávkám se ale český investor dobře uvedl. V roce 2004 pak vyhrál první velkou zakázku: Odvrtání několika 3200 metrů hlubokých vrtů pro těžbu zemního plynu. A potom přišla série dalších zakázek. Dnes provozuje Eriell již šest vlastních vrtných souprav a další dvě pronajaté. V českém ústředí firmy přitom působí jen asi desítka zaměstnanců, v Asii naopak Eriell zaměstnává téměř 300 místních pracovníků.

Těžený plyn patří státu a zatím se firma ani nepodílí na zisku procentem z objemu těžby. I paušální odměny od uzbecké vlády jsou ale velmi slušné. „Firma už má kontrakty v hodnotě několika desítek milionů dolarů,“ uvádí velvyslanec ČR v Uzbekistánu Aleš Fojtík. „Navíc platby přicházejí celkem bez problémů. Uzbecká vláda má totiž těžbu jako prioritu číslo jedna, takže v tomto odvětví finanční prostředky jsou,“ dodává Martin Haruštiak.

POZOR NA ČÍŇANY

Do budoucna má Eriell velké plány. Chce získat další zakázky v Uzbekistánu a rozjíždí dceřinou společnost i v sousedním Kazachstánu. Podle Haruštiaka ale v posledních dvou letech houstne konkurence. Středoasijský trh se porcuje a brzy si ho rozdělí velmoci. „Nejnebezpečnější konkurencí v těžbě jsou Číňané, kteří disponují vlastní technikou a pracovní silou, projekty si také umějí sami profinancovat. Velký zájem projevují i ruské firmy, které zde mají z dřívějška vazby. Jsou hodně vidět také rumunští těžaři,“ vypočítává konkurenty Haruštiak.

A co radí českým podnikatelům, kteří chtějí na uzbecký trh přijít včas? „Musí trpělivě a systematicky jeden až dva roky mapovat terén, získávat si důvěru místních lidí. Bez toho to nejde. Jinak by investovali peníze, ale zisk by se nedostavil,“ uzavírá Haruštiak.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít