Musíme se zviditelnit

05. června 2008, 18:24 - Karel Zaoral
05. června 2008, 18:24

O Hospodářské komoře by se mělo více mluvit i psát, říká její nový prezident

Hospodářská komora si na konci května volila nového prezidenta. Po druhém absolvovaném období v této funkci již nekandidoval bývalý prezident Jaromír Drábek. Petr Kužel byl jediným kandidátem a ve volbě obdržel 215 hlasů z celkových 252. Plány nového prezidenta směřují kromě jiného k výraznější komunikaci komory s českou společností. „Hospodářská komora není orgánem pouze pro podnikatele. Jsme tu i pro naše zaměstnance. Podnikatel může sjednat kolik zakázek chce, avšak někdo je musí realizovat. To říkám opravdu hlasitě,“ tvrdí Kužel.

EURO: Jaké jsou vaše hlavní cíle pro toto volební období? KUŽEL: Hospodářská komora musí pracovat na své reprezentaci. Mělo by se o ní více mluvit i psát, musí zdůraznit svou přítomnost. Kdykoliv člen hospodářské komory vyjde ze své kanceláře, měl by obrazně řečeno vidět mrakodrap Hospodářské komory, jíž je členem. Měli bychom pracovat na tom, jak i začínajícím podnikatelům zviditelníme naše služby, které jsou na velmi vysokém standardu. To tvrdím z hlediska přímého srovnání s vídeňskou komorou, kde jsem byl nedávno na pracovní návštěvě. Přestože jsme začínali s mnohaletým zpožděním, jsme dnes se západními státy zcela srovnatelní. Zejména v tom, že umíme Hospodářské komoře vtisknout lokální rozměr. Víme, že jiné problémy má začínající podnikatel v Praze a jiné v Ostravě. My mu musíme sdělit, že jak v Praze, tak i v Ostravě může využít vysokého standardu našich služeb.

EURO: Jde tedy jen o komunikační strategii? KUŽEL: To rozhodně ne, těch cílů je daleko víc, i když komunikace mezi nimi hraje důležitou roli. Jde o ekologii, lidské zdroje, energetiku, bezpečnost práce, vzdělávání, cestovní ruch a další. Chceme například, aby na nás stát přenášel některé své kompetence. Chceme zvýšit počet členů komory. Uvedu-li některá čísla, tak členů máme zhruba čtrnáct tisíc, přičemž nečlenů, kteří využívají našich služeb, je dalších až dvacet tisíc. Informační místa pro podnikatele využívá na padesát tisíc klientů. Je tu tedy výrazný prostor k akvizicím nových členů Hospodářské komory. Dalším velkým tématem je boj s úředníky. Je opravdu zvláštní, že zatímco komunikace s vládou je na skvělé úrovni, ministerští úředníci často kladou tuhý odpor.

EURO: S vládou se pojí jeden paradox. Mezi byznysmeny se začíná proslýchat, že minulá socialistická vláda byla lepší než současná pravicová. To je u podnikatelů, tedy u voličské základny ODS, poměrně zajímavá zpráva, nemyslíte? KUŽEL: Já vnímám stát jako celek, vnímám všechny strany v Parlamentu, od ODS až ke komunistům. Vláda Jiřího Paroubka měla svým způsobem jednodušší život a snáze prosazovala své záměry. Když ale někdo vládne na základě většiny jednoho nebo dvou hlasů, kdy záleží na tom, jak se dotyčný „hlas“ vyspí, nají, pohádá nebo jak mu vyhovuje aktuální počasí, má velice ztíženou pozici. Přesto ale s těmito lidmi musí diskutovat a přesvědčit je, že program vlády je nutné naplňovat.

EURO: Podnikatelům vadí hlavně nečinnost v zásadních ekonomických otázkách, často maskovaná marginálními koaličními třenicemi… KUŽEL: Vláda své poslance musí přesvědčit sama.

EURO: Důležitou činností Hospodářské komory je i lobbing. Kterým směrem napřete svou pozornost vy? KUŽEL: Přesně tak. Ať už potichu nebo nahlas, tím myslím prací během připomínkování nebo prezentování názorů médiím, je lobbing nedílnou součástí činnosti Hospodářské komory. Máme možnost vyjadřovat se k legislativě, čehož samozřejmě plně využíváme, a v této souvislosti je nutné zmínit i skutečně stěžejní úkol a výzvu pro příští pololetí. Z Bruselu k nám dorazí ekologické daně, a to bude velký problém. Tak, jak jsou nastaveny, jsou pro naše podnikatele absolutně nepřijatelné. Vůbec nerespektují lokální hledisko, což je ostatně problém u většiny legislativy přicházející z Bruselu.

EURO: To je téměř euroskeptický postoj. Co vám vadí nejvíce? KUŽEL: Největší problém je v tom, že Evropský parlament jako snad jediný na světě nemůže připravit zákon. Místo něj a volených zástupců jednotlivých států se legislativou zabývají jmenovaní úředníci Evropské komise. Do jaké míry je to demokratické, ať každý posoudí sám. Z hlediska věcné podstaty ekologických daní budeme další postup koordinovat s ministerstvy financí, průmyslu a obchodu a životního prostředí. Možná nás trochu paradoxně, místo tradiční rivality a vrozených konfliktů třeba mezi ministerstvem průmyslu a obchodu a ministerstvem životního prostředí, ten diktát z Bruselu spojuje. Ohledně toho euroskepticismu jen poznamenám, že Hospodářská komora má své zahraniční oddělení, které se zabývá vším od hranic Evropské unie. Celkově vzato jde stále ještě o určité novum. Existence Česka v Evropské unii je teprve krátká, a zatímco absolutní většina podnikatelů si bez problémů dokáže zajistit konzultace nebo se sama orientuje v českém právním prostoru, u toho evropského to ještě neplatí. To se týká i nás. My logicky ovládáme právní systém fungující v České republice a učíme se ovládat ten evropský. Je to určitý proces, se svými náležitostmi a skutečnostmi, které zkrátka musíme zvládnout.

EURO: Problémem současné vlády, respektive ODS, je téměř nulové plnění ekonomického programu, s nímž strana zvítězila ve volbách. Nemáte obavy z neustálých změn v plánech na změnu daňového systému? KUŽEL: To je velice dobře řečené. Doufám, že vláda dodrží dohodu a že dojde ke snížení daňového zatížení. Je nyní již prokázaným faktem, že Lafferova křivka funguje a že podnikatel, který má platit vysoké daně, vždy hledá způsob, jak je radikálně snížit, zatímco v opačném případě tak nečiní. A to i proto, že čeští podnikatelé jsou na morálně vysoké úrovni a vědí, že stát z něčeho musí žít.

BOX Petr Kužel Narodil se 11. března 1962 v Praze. Od konce května je prezidentem Hospodářské komory ČR. Vystudoval Střední průmyslovou školu dopravní. Do roku 1992 pracoval v ČSAO a Pragoinvestu, poté se stal podnikatelem v oborech stavebnictví, realit, pojišťovnictví, reklamy a cenných papírů. Je také členem dozorčí rady České pošty, zastupitelem hlavního města Prahy a členem Rady městské části Praha 13. Petr Kužel je ženatý a má tři děti. Mezi jeho zájmy patří myslivost, golf, motorismus, potápění, lyže a chalupářství.

SOUVISLOSTI Hospodářská komora ČR je subjektem zastupujícím podnikatelskou veřejnost v České republice. Od roku 2004 je povinným připomínkovým místem podnikatelské legislativy. V regionech je zastoupena čtrnácti krajskými hospodářskými komorami a 62 okresními a regionálními hospodářskými komorami.

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít