Musíme omezit tvořivost poslanců

16. října 2006, 00:00 - admin
16. října 2006, 00:00

ŠÉF HOSPODÁŘSKÉ KOMORY JAROMÍR DRÁBEK: Je známo, že špatnou zkušenost ohledně připomínkování návrhů jste měli se Škromachovým ministerstvem práce a sociálních věcí. S kým se vám naopak spolupracovalo dobře? Přístup k našim připomínkám se liší úřad od úřadu.

ŠÉF HOSPODÁŘSKÉ KOMORY JAROMÍR DRÁBEK:

Je známo, že špatnou zkušenost ohledně připomínkování návrhů jste měli se Škromachovým ministerstvem práce a sociálních věcí. S kým se vám naopak spolupracovalo dobře?

Přístup k našim připomínkám se liší úřad od úřadu. Dobrou zkušenost jsme měli například s Urbanovým ministerstvem průmyslu a obchodu. 

Jsou současná vládní pravidla pro připomínkování dostatečná?

Myslím, že současná úprava je dostatečná. Důležité je, že vláda přistoupila na to, že každý zákon, který se dotýká podnikatelského prostředí, bude vyhodnocen z hlediska dopadů. Spolu s tím, že Hospodářská komora je povinným místem ve vnějším připomínkovém řízení, je to pro nás dostatečný legislativní rámec. Záleží tedy spíše na dodržování dohodnutých pravidel.

Není menší respekt k podnikatelským návrhům dán i nejednotností podnikatelů samých? Co se například stalo s Podnikatelskou radou, která měla být zastřešující organizací?

Teď budu trochu střílet do vlastních řad. Ten problém si spíše dělají samy různé podnikatelské svazy. Je sice pravda, že dnes Podnikatelská a zaměstnavatelská rada je spíše místem neformálního setkání, ale na této bázi společně konzultujeme svá stanoviska a snažíme se je společně formulovat při jednání se státními orgány a sociálními partnery. Co je ale skutečný problém, který občas vyhřezne i na veřejnost, je občasná prezentace odlišných názorů jednotlivých profesních svazů. Přitom se zapomíná, že tato profesní sdružení jsou součástí určitých větších podnikatelských společenstev.

Nejvíce sporných změn do zákonů přidávají poslanci. Jak lze jejich tvořivost omezit? Hospodářská komora se připojila k iniciativě senátorky Paukrtové, takzvanému legislativnímu stop stavu. Mimo jiné navrhuje, aby se i k pozměňovacím návrhům ve Sněmovně vedla oponentura.

Důležitou oblastí legislativy je i ta, která k nám přichází z Evropské unie. Jak mohou čeští podnikatelé ovlivnit její podobu už při vzniku?

Začal bych tím, že řada právních předpisů Evropské unie je přímo včleněna do našeho právního řádu. A zde velmi málo využíváme možností nejrůznějších odchylek. Díky nim bychom zbytečně neztěžovali a finančně nezatěžovali naše podnikatele. Při přebírání evropských směrnic je přijímáme v té nejtvrdší podobě, jakou si nedovolují přijmout ani daleko vyspělejší státy.

A co se týče možností ovlivnit vznik norem už přímo v Bruselu?

Zde se snažíme působit jednak přes své odborné svazy, jednak prostřednictvím eurochambers, tedy evropských obchodních komor. Působíme rovněž díky společnému zastoupení českých podnikatelů CEBRE. Ovšem rozsah evropské legislativy je tak obrovský, že je nemožné se seznámit, natož pak kvalifikovaně vyjadřovat ke všem výstupům z evropských institucí.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít