Musím poskytnout údaje statistickému úřadu, i když mě to omezuje?

08. dubna 2009, 00:00 - Petra Sýkorová
08. dubna 2009, 00:00

Již podruhé si mou firmu vybral Český statistický úřad k vyplňování výkazů o příjmech a výdajích. Nejenže mě jejich vyplňování zatěžuje jak časově tak finančně, ale letos úřad navíc požaduje informace o majetku.

Požaduje údaje o stavu hmotného investičního majetku, zásob, pohledávek, úvěrů a dokonce i peněžních prostředků v hotovosti a na bankovním účtu. Připadá mi to dosti indiskrétní – zejména vzhledem k tomu, že jsem fyzická osoba bez zaměstnanců. Jaké jsou vlastně sankce za neposkytnutí anebo nepřesné uvedení požadovaných údajů? Podle čeho si úřad vybírá dotazované podnikatele? A proč si potřebné údaje nepřevezme od finančního úřadu?

podnikatelka A. R.

Český statistický úřad vytváří a zveřejňuje statistické informace o sociálním, ekonomickém, demografickém a ekologickém vývoji České republiky a jejích jednotlivých částí. Nedílnou součástí je poskytování statistických informací státním orgánům, orgánům územní samosprávy a veřejnosti. Rovněž nemůžeme zapomenout na plnění závazků vyplývajících z mezinárodních smluv v oblasti statistiky, jimiž je Česká republika vázána. Úřad zajišťuje vzájemnou srovnatelnost statistických informací ve vnitrostátním i mezinárodním měřítku. Značný rozsah těchto informací je k dispozici čtyřiadvacet hodin sedm dní v týdnu na adrese: www.czso.cz, takže výstupy práce úřadu jsou užitečné i přímo občanům.

Sankce za neposkytnutí informací úřadu jsou ukládány podle § 26 zákona, o státní statistické službě (č. 85/1989 Sb.). Pokutu lze uložit v případě, že zpravodajská jednotka (tedy podnikatel) úmyslně nebo z nedbalosti neposkytne údaje požadované vyhláškou o Programu statistických zjišťování na sledovaný rok, či je poskytne neúplně nebo opožděně. Za nesplnění této zpravodajské povinnosti lze uložit pokutu do výše 100 000 korun.

Český statistický úřad vybraná data z ročních přiznání k dani z příjmu právnických a fyzických osob přebírá. Vámi vyjmenované údaje však bohužel nikoliv. Vzhledem k tomu, že jste fyzická osoba bez zaměstnanců, lze předpokládat, že uvedené údaje ani finančnímu úřadu nepředkládáte. Podle vámi uvedeného výčtu požadavků lze vydedukovat, že zmiňujete zjišťování P 4-01 pro malé ekonomické subjekty. Uvedené údaje jsou jeho součástí již několik let. Zjišťují se údaje spojené pouze s podnikáním, proto nemusíte mít obavy z indiskrétnosti. Vaše data jsou pouze jedním ze vstupů do zpracování, při kterém dochází k transformaci dat. Následně se stanou součástí souhrnné statistické informace.

A k čemu jsou takto získaná data dobrá? V současnosti jsou využívána jako opora pro popis a vymezení zkoumaného statistického jevu. To znamená například ke zjištění, kolik a jaké fyzické a právnické osoby mají jako hlavní činnost zpracování a konzervování ovoce a zeleniny, zda byly ekonomicky aktivní, kolik měly zaměstnanců, jak se jim změnil stav zásob a podobně.

Český statistický úřad stanovuje zpravodajskou povinnost na základě příslušných ustanovení zákona o státní statistické službě. Podle tohoto předpisu pak před začátkem každého kalendářního roku vydává ve Sbírce zákonů vyhlášku o Programu statistických zjišťování na sledovaný rok. V tomto programu je pro každé statistické zjišťování uveden okruh zpravodajských jednotek, jichž se vyplnění a předložení konkrétních výkazů týká.

Kritériem pro to, které výkazy bude zpravodajská jednotka předkládat, je její zařazení podle Klasifikace ekonomických činností a dále pak otázka, zda je konkrétní zjišťování plošné nebo výběrové. Výběrové soubory jednotek se stanoví na základě matematicko-statistických metod. Ty mohou být pro každé ekonomické odvětví odlišné. Jaké výkazy musí vyplnit vaše firma ve sledovaném roce, zjistíte v aplikaci identifikačního čísla. Zde se vám po zadání identifikačního čísla vaší firmy zobrazí seznam požadovaných výkazů a další zajímavé informace.

Ladislav Pištora Český statistický úřad

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít