Article, show

Musím poskytnout údaje statistickému úřadu, i když mě to omezuje?

08. dubna 2009, 00:00 - Petra Sýkorová
08. dubna 2009, 00:00

Již podruhé si mou firmu vybral Český statistický úřad k vyplňování výkazů o příjmech a výdajích. Nejenže mě jejich vyplňování zatěžuje jak časově tak finančně, ale letos úřad navíc požaduje informace o majetku.

Požaduje údaje o stavu hmotného investičního majetku, zásob, pohledávek, úvěrů a dokonce i peněžních prostředků v hotovosti a na bankovním účtu. Připadá mi to dosti indiskrétní – zejména vzhledem k tomu, že jsem fyzická osoba bez zaměstnanců. Jaké jsou vlastně sankce za neposkytnutí anebo nepřesné uvedení požadovaných údajů? Podle čeho si úřad vybírá dotazované podnikatele? A proč si potřebné údaje nepřevezme od finančního úřadu?

podnikatelka A. R.

Český statistický úřad vytváří a zveřejňuje statistické informace o sociálním, ekonomickém, demografickém a ekologickém vývoji České republiky a jejích jednotlivých částí. Nedílnou součástí je poskytování statistických informací státním orgánům, orgánům územní samosprávy a veřejnosti. Rovněž nemůžeme zapomenout na plnění závazků vyplývajících z mezinárodních smluv v oblasti statistiky, jimiž je Česká republika vázána. Úřad zajišťuje vzájemnou srovnatelnost statistických informací ve vnitrostátním i mezinárodním měřítku. Značný rozsah těchto informací je k dispozici čtyřiadvacet hodin sedm dní v týdnu na adrese: www.czso.cz, takže výstupy práce úřadu jsou užitečné i přímo občanům.

Sankce za neposkytnutí informací úřadu jsou ukládány podle § 26 zákona, o státní statistické službě (č. 85/1989 Sb.). Pokutu lze uložit v případě, že zpravodajská jednotka (tedy podnikatel) úmyslně nebo z nedbalosti neposkytne údaje požadované vyhláškou o Programu statistických zjišťování na sledovaný rok, či je poskytne neúplně nebo opožděně. Za nesplnění této zpravodajské povinnosti lze uložit pokutu do výše 100 000 korun.

Český statistický úřad vybraná data z ročních přiznání k dani z příjmu právnických a fyzických osob přebírá. Vámi vyjmenované údaje však bohužel nikoliv. Vzhledem k tomu, že jste fyzická osoba bez zaměstnanců, lze předpokládat, že uvedené údaje ani finančnímu úřadu nepředkládáte. Podle vámi uvedeného výčtu požadavků lze vydedukovat, že zmiňujete zjišťování P 4-01 pro malé ekonomické subjekty. Uvedené údaje jsou jeho součástí již několik let. Zjišťují se údaje spojené pouze s podnikáním, proto nemusíte mít obavy z indiskrétnosti. Vaše data jsou pouze jedním ze vstupů do zpracování, při kterém dochází k transformaci dat. Následně se stanou součástí souhrnné statistické informace.

A k čemu jsou takto získaná data dobrá? V současnosti jsou využívána jako opora pro popis a vymezení zkoumaného statistického jevu. To znamená například ke zjištění, kolik a jaké fyzické a právnické osoby mají jako hlavní činnost zpracování a konzervování ovoce a zeleniny, zda byly ekonomicky aktivní, kolik měly zaměstnanců, jak se jim změnil stav zásob a podobně.

Český statistický úřad stanovuje zpravodajskou povinnost na základě příslušných ustanovení zákona o státní statistické službě. Podle tohoto předpisu pak před začátkem každého kalendářního roku vydává ve Sbírce zákonů vyhlášku o Programu statistických zjišťování na sledovaný rok. V tomto programu je pro každé statistické zjišťování uveden okruh zpravodajských jednotek, jichž se vyplnění a předložení konkrétních výkazů týká.

Kritériem pro to, které výkazy bude zpravodajská jednotka předkládat, je její zařazení podle Klasifikace ekonomických činností a dále pak otázka, zda je konkrétní zjišťování plošné nebo výběrové. Výběrové soubory jednotek se stanoví na základě matematicko-statistických metod. Ty mohou být pro každé ekonomické odvětví odlišné. Jaké výkazy musí vyplnit vaše firma ve sledovaném roce, zjistíte v aplikaci identifikačního čísla. Zde se vám po zadání identifikačního čísla vaší firmy zobrazí seznam požadovaných výkazů a další zajímavé informace.

Ladislav Pištora Český statistický úřad

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít