Musím oznamovat volná místa?

28. května 2007, 00:00 - admin
28. května 2007, 00:00

Občas máme ve firmě volná místa, ale vzhledem k velkému zájmu o ně si brzy vybereme z řady adeptů. Zaslechla jsem, že i v takových situacích ale musím vznik volného místa hlásit na úřadu práce. Není to absurdní? Navíc se bojím, že do firmy začnou chodit desítky nekvalifikovaných zájemců nebo lidí bez zájmu o práci, kteří chtějí jen mít razítko, že to někde zkusili.

Nebo takovou povinnost už zrušil nový zákoník práce? Markéta B.

Ačkoliv si o praktičnosti vámi zmiňované povinnosti můžeme myslet cokoliv, zákon ji skutečně ukládá. Ani nový zákoník práce, účinný od ledna 2007, na tom nic nezměnil. Zmíněnou povinnost totiž obsahuje zákon o zaměstnanosti (č. 435/2004 Sb., v platném znění), který platí i nadále.

Podle § 35 tohoto zákona je (každý) zaměstnavatel povinen do 10 kalendářních dnů oznámit příslušnému úřadu práce (jakákoliv) volná pracovní místa a jejich charakteristiku. S tím souvisí i následná povinnost nejpozději do 10 kalendářních dnů oznámit obsazení těchto míst.

Volnými pracovními místy se rozumí nově vytvořená nebo uvolněná místa, na která zaměstnavatel zamýšlí získat zaměstnance. Lhůta pro oznámení počíná běžet dnem následujícím po vytvoření, uvolnění nebo obsazení pracovního místa.

V poslední době nicméně došlo k určitému zjednodušení tohoto postupu. Především lze zákonnou povinnost splnit elektronicky - oznámení je možné učinit i prostřednictvím internetové adresy http://portal.mpsv.cz /sz/zamest, provozované ministerstvem práce a sociálních věcí.

Volná místa lze oznámit také na živnostenském úřadě současně s ohlášením živnosti (nebo žádostí o koncesi), tedy při zahájení nebo rozšiřování podnikání. Živnostenský úřad pak sám tyto informace předá úřadu práce.

Chápu také vaši obavu ze zahlcení vašeho personálního oddělení nevhodnými uchazeči o práci. Pomoci by vám mohla znalost a dodržování tří zásad: 1. Úřad práce může vámi oznámená volná pracovní místa nabídnout pouze registrovaným uchazečům o zaměstnání. Nemůže je tedy inzerovat širšímu okruhu zájemců například na veřejně přístupných personálních portálech, v denním tisku a podobně.

2. Abyste lépe odlišili vážné zájemce od „formálních“, uspořádejte dvoukolové výběrové řízení. První fáze by přitom proběhla pouze písemně, například prostřednictvím e-mailu (motivační dopis, zaslání životopisu a podobně) nebo hromadného testu na pracovišti. K časově náročnějšímu ústnímu pohovoru byste pak do firmy pozvali jen vhodnější zájemce. Samozřejmě ne na každou pracovní pozici je takový postup možný.

3. Pokud byste zájem uchazeče o práci hodnotili pouze jako formální, nahlaste to úřadu práce. Vám už to sice práci neubere, ale můžete tak pomoci dalším firmám. Jestliže budou postupovat stejně, okruh zájemců o práci se může pročistit.

A koneckonců si lze stěžovat i na úřadu práce, pokud vám „posílá“ uchazeče, kteří vaše požadavky evidentně nesplňují.

Mgr. Zdeněk Bauer, právník

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Auta
Evropská komise vyšetřuje BMW, Mercedes a VW kvůli údajnému…
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start plánuje na rok 2019
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Technologie
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Poslední testovací kolo. Stáhněte si Android O Developer Preview 4
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít