Muriel Anton: Nejdřív kryla záda šéfům, teď vede Vodafone sama

01. prosince 2010, 04:50 - Zuzana Luňáková
01. prosince 2010, 04:50

Do Vodafone, tehdy ještě firmy s názvem Oskar, nastoupila v roce 2000. Na první pohled nenápadná dáma z finančního oddělení nejprve „kryla záda“ tehdejší šéfové společnosti Karle Stephens, poté to byla právě ona, kdo usměrňoval nezkrotný temperament dalšího šéfa Grahama Mahera. A od roku 2008 převzala otěže firmy do svých rukou.

Foto: Vodafone

Do Česka přijela Muriel Anton původně jenom na jeden rok. Ten se ale nějak protáhl a po deseti letech v Praze říká, že už se v České republice cítí jako doma. A jak řekla nedávno v rozhovoru pro Hospodářské noviny, jako typická Češka se také vrhla na chataření a pořídila si chatu na Slapech. I když – výběr místa zas tak náhodný nebyl. Krajina okolo Vltavy totiž trochu připomíná zemi věčných jezer – její rodnou Kanadu.

Právě v Kanadě začala Muriel Anton svou kariéru v oboru telekomunikací. Původně měla ale našlápnuto na úplně jinou profesi. Na vysoké škole totiž studovala hru na piano a byla přesvědčená o tom, že právě hudbou se bude jednou živit. Nebyla si však jistá, zda by ji to bavilo celý život, a tak jednoho dne vyměnila muziku za studium byznysu. Když se pak dozvěděla, že kdesi v Evropě, konkrétně v Česku, které do té doby znala pouze díky jménu hokejisty Jaromíra Jágra, rozjíždí její známý telekomunikační firmu, ukázala, že má ráda výzvy a přesídlila sem.

Osudová volba

Svého rozhodnutí nikdy nelitovala a za dobu svého působení ve Vodafone se může pochlubit hned několika úspěchy. Sehrála nenápadnou, ale o to důležitější roli při přeměně Oskara ve Vodafone a dokončila i první akvizici tohoto mobilního operátora. Za svou práci získala hned několik ocenění, manažerkou roku počínaje a titulem Žena českého byznysu konče. Dělit svět byznysu na muže a ženy je přitom podle ní zcela zbytečné. „Byznys je především o lidech, jejich osobnostech, hodnotách a zkušenostech,“ říká. Odsuzuje kvóty určující povinný počet žen ve vedení firem. Spoluzaložila program Odyssey, první mentoringovou platformu v České republice – tedy osobní vedení profesionálem. Tento program má napříč firmami, odvětvími i funkcemi usnadnit cestu budoucím významným top manažerkám.

Žena, která klame tělem

Přestože na Facebooku má profilovou fotku, kde v náručí drží malé štěňátko, a při osobním setkání působí jako mírná a tichá milá dáma, ve skutečnosti je rázná a tvrdá manažerka-perfekcionistka. „Všechna rozhodnutí měla vždy promyšlená do posledního detailu,“ řekla o ní Karla Stephnes, její bývalá šéfová. Mluví pomalu, rozvážně, jako by pečlivě vážila každé slovo. I když se už několik let učí česky, při rozhovorech raději volí angličtinu. Se svými kolegy se však snaží česky mluvit, jak jen to jde. Pražské taxikáře také naviguje zásadně v češtině a česky posílá i SMS.

Posílání textových zpráv je další z věcí, které „pochytila“ v Česku. Češi jsou v něm totiž nekorunovanými mistry světa a dnes už i Muriel Anton denně rozešle 20 až 50 zpráv, a dokonce tím „nakazila“ i svoji rodinu za oceánem. Právě rodina je to, co jí v Česku chybí i po letech. Jak sama říká, od doby, co žije mimo Kanadu, volají si daleko více, než když žili pár metrů od sebe. Když je rodina pohromadě, užívá si zejména okamžiků se svými neteřemi a synovci. I díky dětem svých sester zjistila, že ženám na mateřské dovolené a ženám s dětmi by měly firmy věnovat mnohem více pozornosti. Ve Vodafonu prosadila částečné úvazky a postupný návrat maminek do zaměstnání tak, aby mohly skloubit práci s rodinou.

Když se řekne Česko

V souvislosti s Českou republikou se vybaví Muriel Anton speciální duše této země a tak trochu průkopnická povaha zdejších lidí. Ráda má českou kulturu. Stejně jako každý obyvatel nového kontinentu ani ona po všech letech strávených v Praze nepřestává žasnout nad budovami, jejichž stavba začala mnohem dříve, než u břehů Ameriky přistála flotila vedená Kryštofem Kolumbem.

Ráda má i české jídlo. Oblíbila si zejména pivo a svíčkovou. Tu umí i uvařit. Bez receptu – návody totiž používá jen velmi nerada. Vaření celkově patří mezi její záliby, ale daleko raději tráví volný čas sportem. V létě na golfových greenech (handicap má 32) a na kole. V zimě vytahuje lyže. Když si ale chce po celodenním zápřahu skutečně odpočinou a vyčistit hlavu, usedá k pianu. Má ho už jen jako koníčka; toho, že koncertní úroveň hraní před lety opustila, ale rozhodně nelituje. K hudbě má stále silný vztah, a loni si dokonce v Praze splnila přání dirigovat orchestr.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít