Murdochizace

21. srpna 2009, 14:44 - Petr Bušta
21. srpna 2009, 14:44

Euro light

Minulý týden jsem byl v rozhlasovém pořadu počastován otázkou, jakým směrem se budou ubírat česká média. Odpověděl jsem, že cestu nám již kolíkuje Rupert Murdoch a najde u nás zdatné spojence. Bohudík? Bohužel?
Majitel a šéf News Corporation na sebe naposledy upozornil prohlášením, že veškeré zpravodajství na internetových serverech svého impéria hodlá zpoplatnit. Čtenáři si prý musejí uvědomit, že původní zpravodajství je nákladné a má vyčíslitelnou hodnotu.
Murdoch má v mediálním světě pověst černokněžníka, který proslul efektivizací svého podnikání, včetně takzvané optimalizace redakcí. Jinými slovy snižováním nákladů a drastickými personálními zásahy, jak to naposledy pocítila redakce Wall Street Journalu. Obecně se soudí, že podobná opatření (včetně ambiciózních modernizací obsahu) vždy snižují kvalitu.
Nynější ekonomická kondice médií (a celosvětově zhruba dvacetiprocentní úbytek čtenářů printu) si však o podobné zásahy koleduje. A tak například konglomerát NY Daily News snížil početní stavy svých redakcí o 25 procent tím, že spojil tři týmy (redakci tištěných periodik, televize a online) do jednoho celku, který vyrábí obsah všech tří médií zároveň. Podobně reorganizovala svou práci německá Welt Gruppe vydávající například deníky Die Welt či Berliner Morgenpost.
Tradičním špičkovým novinářům nad takovými hokuspokusy prudce stoupá již tak dost vysoký krevní tlak, protože „osm řemesel, devátá žebrota“… Kolegové však prominou, ale tentokrát se murdochovských myšlenek musím do jisté míry zastat. Medicína australského magnáta bývá dobře namíchaná a zpoplatnění internetového zpravodajství se do koktejlu hodí. Romantické časy zpráv zdarma jsou u konce, mimo jiné právě proto, že hodnotné informace se z free zpravodajství po letech vytratily a nahradil je jalový infotainment. Kvalita se přestěhovala do placené zóny. Internetová inzerce zaměřená převážně na přímý prodej totiž dostatečně nevyvažuje vysoké finanční náklady.
Určitá „murdochizace“ může být dokonce v zájmu novinářů. Svoboda novinářské práce, z tolika stran okrajovaná, se přeci jen lépe hájí, jestliže médium vydělává. A vraťme se při té příležitosti do Česka. Efektivizace práce a rozumné zpoplatnění zpráv jsou trendy, kterým manažeři médií budou jistě rádi rozumět. Česká mediální scéna je k takovým nápadům mimořádně málo imunní. Potíž je v tom, že manažeři médií by měli médiím rozumět. A to je největší riziko „murdochizace“ médií v České republice.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým…
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
Technologie
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Postrach fotografů a fotobank. Google umí perfektně odstranit vodoznak
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít