Mrtvě narozené emisní povolenky

15. října 2009, 16:23 - Pavel Matocha
15. října 2009, 16:23

Senátoři mají připravenou stížnost k Ústavnímu soudu

Systém přidělování povolenek na vypouštění emisí oxidu uhličitého, který prosadili poslanci Milan Urban (ČSSD) a Martin Říman (ODS) jako přílepek do zákona o spotřebních daních, pravděpodobně skončí dříve, než začne platit. Senátorka Soňa Paukertová týdeníku EURO potvrdila, že již má připravenou ústavní stížnost, která navrhuje tento přílepek zrušit.
Ústavní soud totiž již dříve označil praxi přílepků za neústavní. Poslanci jimi narychlo měnili nesouvisející zákony a kromě znepřehledňování legislativy přinášely i další problémy. Přílepky totiž nebyly standardně projednané, nemohla se k nim vyjádřit vláda, neměly důvodovou zprávu a vyčíslení dopadů na státní rozpočet. Naopak usnadňovaly život lobbistickým agenturám, neboť přilepení nesouvisejícího paragrafu je mnohem snazší změnou zákona než standardní novelizace. V roce 2007 zrušil Ústavní soud přílepek, kterým zákonodárci chtěli odškodnit klienty tří padlých bank. Tehdy bylo všech třináct přítomných ústavních soudců zajedno, a dokonce vyslovili varování, že jde i o výstrahu do budoucna, že tato zákonodárná praxe je zcela nepřijatelná. Je proto pravděpodobné, že bude-li stížnost senátorky Paukertové podána, Ústavní soud emisní přílepek bez váhání rovněž zruší.
„Ústavní stížnost na tento přílepek mám již připravenou, náš senátorský klub (TOP 09 a Starostové) ji chce podat. Je to stížnost zaměřená ryze na proceduru. Budu ještě jednat s dalšími senátory, kteří tento přílepek k zákonu o spotřebních daních nepodpořili, aby se k naší stížnosti přidali,“ uvedla předsedkyně klubu Soňa Paukertová.
Stížnost hodlá podpořit lidovecký senátor Petr Pithart. „Tak drahý přílepek jsme tu ještě neměli! Bez řádného projednání se tímto přílepkem rozhoduje o osudu více než šedesáti miliard korun. Pokud by se tomuto tématu nevěnovala paní senátorka Paukertová, sepsal bych tu stížnost klidně sám. Všichni víme, že jakmile se ta stížnost dostane k Ústavnímu soudu, tak ten jí nebude ani listovat a přílepek zruší, protože se již jednou jasně vyjádřil, že praxe přílepků je protiústavní,“ říká Pithart.
Jediná nejistota spočívá v otázce, bude-li tato ústavní stížnost nakonec skutečně podána. K tomu je totiž třeba minimálně sedmnácti senátorů. „Doufám, že nás bude dost. Kromě senátorů TOP 09 a KDU-ČSL by stížnost mohli podpořit i někteří senátoři ČSSD. Například sociální demokrat Milan Štěch byl proti schválení zákona o spotřebních daních s tímto přílepkem,“ dodává Pithart.
Zákon v červenci nepodpořilo 23 senátorů a dalších 11 nebylo při hlasování přítomno.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít