Mrazivé mlčení

30. září 2002, 00:00 - Dušan Šrámek
30. září 2002, 00:00

Špičky ČSSD nechtějí daňové prázdniny pro podnikatele postižené povodněmi Mezi představiteli sociálních demokratů se možná rozpoutá boj. Důvodem je požadavek pražských zastupitelů za ČSSD, kterým by chtěli vyjít vstříc podnikatelům. Navrhují, aby bylo možné firmám postiženým záplavami odpustit daně.

Špičky ČSSD nechtějí daňové prázdniny pro podnikatele postižené povodněmi

Mezi představiteli sociálních demokratů se možná rozpoutá boj. Důvodem je požadavek pražských zastupitelů za ČSSD, kterým by chtěli vyjít vstříc podnikatelům. Navrhují, aby bylo možné firmám postiženým záplavami odpustit daně. Ministerstvo financí však nic podobného nechystá.

O zástupci pražského primátora Jiřím Paroubkovi, který má na starosti městské finance, se tvrdí, že je to nejpravicovější sociální demokrat. Není proto divu, že z okruhu pražských zastupitelů ČSSD vzešel návrh, aby ministerstvo financí odpustilo podnikatelům, kteří byli postiženi povodněmi, daně na příští rok. To ale podle současné legislativy není možné. Novelu zákona by musely projednat obě komory parlamentu. A to zřejmě jako zákonodárnou iniciativu krajského zastupitelstva. Návrh totiž na celostátní úrovni mezi špičkami ČSSD nemá podporu. Ministerstvo financí již ústy ministra Bohuslava Sobotky potvrdilo, že žádný podobný návrh nemá v úmyslu předložit. O mnohém svědčí i mrazivé mlčení, jehož se návrhu pražských zastupitelů dostalo od premiéra Vladimíra Špidly. Podle informací Profitu totiž nebyl „Paroubkův zákon“ dopředu s vedením strany konzultován. Na druhou stranu si nemůže vedení ČSSD dovolit návrh svých pražských zastupitelů příliš kritizovat. Blíží se totiž komunální volby a v tradičně pravicové Praze se musí ČSSD snažit oslovit i podnikatelské vrstvy. Navíc je Paroubek kandidátem ČSSD na pražského primátora. Nadšení z návrhu na daňové prázdniny však nejeví ani pravicová opozice, ani samotní podnikatelé. Obě skupiny obviňují pražskou ČSSD z populizmu. Nereálně vidí situaci poslanec rozpočtového výboru sněmovny Vladimír Doležal (ODS). Podle jeho slov jde čistě o politicky motivovaný návrh, který má zajistit ČSSD v komunálních volbách hlasy podnikatelů. Že by však návrh prošel, o tom má Doležal pochybnosti. „Vidím to tak, že se bude o návrhu rokovat tak dlouho, dokud neproběhnou komunální volby, a pak jej levicová většina ve sněmovně zařízne.“ Tomuto scénáři by odpovídala i laxní odpověď ministra financí Bohuslava Sobotky na další osud návrhu. Ten na přímou otázku Profitu sdělil, že je to pro něj otázka nová, kterou si musí nejprve prostudovat. „V případě, že by získala větší podporu, umím si představit, že by daňové prázdniny mohly být tak maximálně na jedno až dvě zdaňovací období.“

Více v rozhovoru s ministrem Bohuslavem Sobotkou na str. 4

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít