Mr. Problém

04. června 2010, 18:17 - István Lékó
04. června 2010, 18:17

Strana v čele s Radkem Johnem chce získat co největší podíl na moci

Kecy veřejné, Kšefty veřejné, Věci tajemné a další podobné přezdívky už dostala strana Věci veřejné. Tato pejorativní přejmenování vznikají proto, že většina lidí neví, kdo v této straně ve skutečnosti rozhoduje. Je to záhada i pro vysoce postavené politiky. Kníže Karel Schwarzenberg prohlásil, že ví, co jsou domy veřejné, ale neví, co jsou Věci veřejné. Ani Ivan Langer – můžeme-li mu věřit – to prý neví. „Je to v podstatě firma, v níž si někdo zaplatil majoritu. Hraje si na vnitrostranickou demokracii a není vůbec programově ukotvená,“ prohlásil Langer minulý týden. Je to přece jen bývalý ministr vnitra a nemůže být úplně mimo mísu!
Kdo je onen většinový vlastník zahalený do téměř mystické mlhy? A jaký je jeho byznysplán? Určitě to vědí miliardáři, kteří nemají ve zvyku jednat s lidmi, jež se před každým rozhodnutím ještě musejí zeptat svých šéfů. Určitě to vědí velcí podnikatelé, jako je Marek Dospiva z Penty, český obchodník se zbraněmi Richard Háva či uhlobaron Pavel Tykač, které Věci veřejné minulý týden označily za „dinosaury byznysu“. Proč jen tito tři miliardáři musejí dle véčkařů odejít? Jak vznikla tato selekce? Vždyť podobných „dinosaurů“ je v českém byznysu minimálně ještě deset. Navíc někteří jsou mnohem mocnější než ti, které Věci veřejné chtějí odstranit.
Proč mezi nimi není například finančník Zdeněk Bakala? Jen proto, že je před volbami prozřetelně podpořil šesti miliony korun? Znamená to snad, že hněv véčkařů se dá natolik lacino odkoupit? Nebo spíše jde jen o to, že Tykačův Czech Coal bojuje o prolomení limitů těžby hnědého uhlí, což pro politiky znamená obrovský obchodní potenciál? Ocitl by se na seznamu nežádoucích finančníků Marek Dospiva, kdyby agentura Víta Bárty ABL vyhrála tendr na hlídání objektu Pentou vlastněné firmy Aero Vodochody (jako že nevyhrála)? Nebo chtějí tlakem na zbrojaře Hávu získat páku na jeho kamaráda Miroslava Kalouska či ovlivnit nákupy ministerstva obrany? Například tendr na stíhačky, který má vrcholit po roce 2013?
Problém spočívá v tom, že tito miliardáři, ač vědí, kdo za Věcmi veřejnými je, nechtějí promluvit. Zatím. Zřejmě se bojí označit mocného lobbistu, jehož jméno se nesmí vyslovit. To znamená, že v tuto chvíli se politické hry začínají hrát prostřednictvím byznysu, což je velice špatný směr nové české politiky. Přistoupí na pravidla této hry Petr Nečas a Karel Schwarzenberg? Kdy jim dojde, že „véčkaři“ nejsou jen naivní paleontologií ovanutí softsládkovští populisté? Tady se zřejmě hraje o velké neveřejné kšefty!
Kongres USA při vyšetřování megaaféry Blackwater (EURO 2/2010) upozornil na nepřípustnost zásahů soukromých bezpečnostních agentur do státních záležitostí a nepřijatelnost jejich propojení s tajnými službami. Kongresmani chtějí vědět, kdo poskytoval firmě Blackwater oprávnění a zakázky. Pokud si majitel soukromé bezpečnostní agentury – a v pozadí bůhví kdo ještě – zaplatí vlastní stranu, dostane se do parlamentu a získá ministerstvo vnitra, je třeba víc, než varovně zvednout prst a hlas! Vznikne u nás český Blackwater?
Zdá se, že tato show bude trvat ještě dlouho. Věci veřejné se už dnes připravují na komunální volby. Chtějí bodovat zejména v Praze a získat co největší vliv na magistrátu. Proto budou při sestavování vládní koalice dělat drahoty a konečnou dohodu oddalovat, jak to bude možné. Potíž je však v tom, že Věci veřejné dopadly v parlamentních volbách v hlavním městě mnohem hůř, než se očekávalo. Důvod? Kde je lidé znají, tam je nevolí.
Pokud Věci veřejné v čele s Radkem Johnem, s touto loutkou s nafouklými svaly, chtějí získat co největší podíl na moci a do budoucna vůbec existovat, musejí sehrát představení na téma problém. Dělají to chytře. Nejen většina médií, ale i zkušení politici, jako je Miroslav Kalousek a další, jim na to skáčí. Anebo vědí a chtějí obchodovat. Kdo najde odvahu a vytáhne ventil?

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít