Možnosti jsou i mimo Unii

17. ledna 2005, 00:00 - PETR HAVEL
17. ledna 2005, 00:00

VÝVOZ POTRAVIN Dobrým odbytištěm pro tuzemské potravinářské výrobky mohou být - vedle samotné EU - také země, které mají s Bruselem podepsány asociační dohody.Současná obchodní výměna mezi Českou republikou a Sýrií neodpovídá dřívějšímu stavu ani současným možnostem.

Evropa má zájem také o sušené ovoce z Turecka

Foto: Profit - Martin Siebert

VÝVOZ POTRAVIN Dobrým odbytištěm pro tuzemské potravinářské výrobky mohou být - vedle samotné EU - také země, které mají s Bruselem podepsány asociační dohody. Současná obchodní výměna mezi Českou republikou a Sýrií neodpovídá dřívějšímu stavu ani současným možnostem. České výrobky tam nicméně mají stále dobré jméno a je tedy třeba toho využít. Konstatovali to účastníci setkání naší potravinářské komory s delegací syrských obchodních manažerů. Právě komora se snaží být v otevírání dalších exportních možností aktivní. Podle manažera propagace a exportu SEBC (Syrian-European Business Cetre) Bassela Katabiho má Sýrie zájem dovážet do Česka zejména olivový olej, suché plody, zeleninu a ovoce, rajčatové koncentráty a koření. Naopak dovážet chce mléčné výrobky, nápoje, oleje a cukr. Tamní hospodářská komora navíc naší komoře nabízí spolupráci při pořádání prezentací, promo akcí nebo při vyhledávání obchodních partnerů, kteří by dovoz českých potravin do Sýrie uskutečnili. „Díky tomu, že máme uzavřenou asociační dohodu s Evropskou unií a stabilní politické prostředí, lze Sýrii považovat za dobrou nástupní zemi i pro obchod s dalšími státy v oblasti Blízkého a Středního východu,“ tvrdí Bassel Katabi. ATRAKTIVNÍ STŘEDOMOŘÍ

Velké příležitosti mimo Evropskou unii však čekají nejen v Sýrii, ale mnoho nich je také v dalších zemích v dosažitelné vzdálenosti od Česka. Podle Miroslava Koberny jde vedle zemí Blízkého východu také například o státy ze severu Afriky. Proč tedy naši výrobci nemají tak velký zájem? Problémem je skutečnost, že řada z nich nemá o možnostech vývozu bez celních bariér žádné informace. Právě asociační dohody s Unií přitom vývoz bez překážek umožňují. Podle Huga Roldána z českého ministerstva zemědělství je totiž středomořský region obecně strategický i pro samotnou Evropskou unii. Do této oblasti vedle Sýrie patří také Alžírsko, Egypt, Izrael, Jordánsko, Libanon, Maroko, Palestina, Tunis a Turecko. Malta a Kypr jsou již členy Evropské unie. Od roku 1995 se vztahy mezi Evropskou unií a těmito zeměmi odvíjejí na základě cílů takzvané Barcelonské deklarace - vytvoření míru, stability, oblasti volného obchodu a podobně, a to i za pomoci finančních prostředků Unie. Všechny zmíněné země mají přitom již v současné době sjednány s Evropskou unií asociační dohody, které postupně nahradily dohody o spolupráci ze 70. let. Sjednání však není totéž co platnost. Většina těchto dohod sice už platí, výjimkou je ale třeba právě Sýrie, která má sice dohodu sjednanou, ale ještě ne podepsanou.

DALŠÍ UVOLNĚNÍ

Všechny asociační dohody obsahují pasáž týkající se oboustranných preferencí pro obchod se zemědělskými a zpracovanými zemědělskými výrobky. „Při vývozu z Evropské unie do těchto zemí jsou uplatňovány preference pro široký sortiment zemědělských a potravinářských výrobků původem z Unie, mezi nimiž jsou masné, mléčné výrobky, cukr, tuky, obiloviny a další. Při dovozu do Unie jsou většině zemí poskytovány preference zejména na dovoz řezaných květin, ovoce a zeleniny,“ uvádí Roldán. Pravděpodobné je další uvolnění vzájemných vztahů. Do konce letošního roku totiž Unie hodlá připravit takzvanou „road map“ pro další liberalizaci obchodu s tímto regionem.

autor je agrární analytik

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít