Možnost odstoupení od smlouvy uzavřené prostřednictvím internetu

14. října 2002, 00:00 - JUDr. Dana Chomátová
14. října 2002, 00:00

PoradnaMohu v případě, že si objednám dodání zboží prostřednictvím internetu, toto zboží vrátit, pokud neodpovídá inzerované nabídce? Lucie Janečková, podnikatelka Problematiku smluv uzavíraných prostředky komunikace na dálku, tedy tzv.

Poradna

Mohu v případě, že si objednám dodání zboží prostřednictvím internetu, toto zboží vrátit, pokud neodpovídá inzerované nabídce?

Lucie Janečková, podnikatelka

Problematiku smluv uzavíraných prostředky komunikace na dálku, tedy tzv. „distančních smluv“ (kam patří spotřebitelské smlouvy uzavírané prostřednictvím internetu), upravuje platný občanský zákoník v ust. § 53 a 54. Ze systematického zařazení této právní úpravy do hlavy páté obč. z. jednoznačně vyplývá, že tato právní úprava musí být aplikována na spotřebitelské smlouvy - což jsou smlouvy kupní, smlouvy o dílo, případně jiné smlouvy, pokud smluvními stranami jsou na jedné straně spotřebitel a na druhé straně dodavatel. Uvedená právní úprava více méně věrně recipuje Směrnici Evropského parlamentu a Rady 97/7/EC o ochraně spotřebitele z hlediska smluv sjednávaných na dálku a zakotvuje mimo jiné právo spotřebitele odstoupit od spotřebitelské smlouvy uzavřené při použití prostředků komunikace na dálku i bez udání důvodu, a to do 14 dnů od převzetí plnění. Možnost odstoupení od smlouvy je zde spotřebiteli dána z toho důvodu, že v případě uzavření tzv. distanční smlouvy nemá spotřebitel možnost skutečně si prohlédnout zboží, ani se ujistit o povaze poskytované služby. Lhůta pro odstoupení od smlouvy je lhůtou hmotněprávní, tzn. že oznámení o odstoupení musí být dodavateli doručeno do skončení lhůty pro odstoupení, nestačí pouhé odeslání tohoto oznámení. Naše právní úprava obsahuje rovněž některé výjimky ze shora uvedeného, tedy distanční smlouvy, kde v případě, že možnost odstoupení od smlouvy nebyla výslovně ujednána, se na spotřebitele právo odstoupit od smlouvy ve 14denní lhůtě bez udání důvodu nevztahuje. Jedná se např. o smlouvy na dodávku zboží upraveného dle požadavku spotřebitele, zboží podléhajícího rychlé zkáze, opotřebení nebo zastarání, dodávku audio a video nahrávek a počítačových programů, porušil-li spotřebitel jejich originální obal apod.

Autorka působí jako advokátka v Praze

Vaše dotazy určené advokátce Daně Chomátové včetně dotazů osobní povahy, na které bude odpovídat zkušená psycholožka Lenka Machačová, posílejte na níže uvedenou adresu nebo e-mail: Týdeník Profit Rubrika „Styl“ - poradna Vinohradská 1511/230, 100 00 Praha 10 e-mail: styl@profit.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít