Možnost nových investic

31. března 2010, 14:19 - Radek Halíček
31. března 2010, 14:19

Fondy kvalifikovaných investorů

Fondy kvalifikovaných investorů jsou určeny pro specifický okruh investorů. Vzhledem k nižší míře regulace nepodléhají omezením typickým u fondů pro veřejnost. Týká se to zejména aktiv, do kterých mohou investovat, úrovně jejich diverzifikace, povinností v oblasti likvidity a tak dále. V poslední době zažívají velký rozmach zejména v oblasti investic do nemovitostí jak pro dlouhodobou držbu a pronájem, tak pro development. Některé fondy se připravují na investice do zvláštních portfolií cenných papírů, derivátů či pohledávek. Objevují se i úvahy o jejich použití k financování veřejné infrastruktury.

Daňový režim

Nižší míra regulace těchto fondů umožňuje, aby byly použity k účelům, které by u standardních fondů pro veřejnost nebyly možné. Využití fondové struktury k investici namísto prosté projektové společnosti (SPV) může přinést investorům zásadní výhodu v oblasti zdanění. Zisky fondů – včetně kvalifikovaných investorů – se zdaňují pouze pětiprocentní daní z příjmů právnických osob, nikoli standardní devatenáctiprocentní. Diskutuje se i o dalším snížení sazby daně pro fondy – možná až na jedno procento. Navíc platí, že dividenda vyplácená investičním fondem je při splnění určitých podmínek osvobozená od daně z příjmů. To znamená, že výnos investora nepodléhá žádnému zdanění. U fyzických osob je pak možné využít osvobození kapitálových zisků od daně.

Změny

Novela zákona o kolektivním investování, účinná od 1. srpna 2009, významně uvolnila regulaci těchto fondů. Tím se rozšířily možnosti jejich využití k investování do nemovitostí a snížily některé náklady související s jejich založením a provozem.
Novela přinesla mnoho pozitivních změn. Mezi nejdůležitější patří například povolení nepeněžitých vkladů do investičního fondu kvalifikovaných investorů. Z daňového hlediska představují nepeněžité vklady efektivní možnost, jak přesunout současné nemovitosti do fondu bez zatížení daní z převodu nemovitostí a z příjmu. Novela také umožnila fúze investičních fondů s jinými společnostmi, pokud při nich fond nezanikne. Nyní je možné používat standardní akviziční mechanismy – především nákup existující nemovitostní společnosti a její sloučení do fondu.
Investiční fond kvalifikovaných investorů lze oproti původnímu omezení na deset let založit na dobu neurčitou. Tuto změnu uvítali především dlouhodobí investoři.

Praxe

Změny dramaticky zvýšily zájem o fondy kvalifikovaných investorů. Zejména investoři do nemovitostí, pro které představoval přeprodej těch současných do fondu náklad ve formě daně z jejich převodu a z příjmu – a často v podstatě nemožnost přeprodej provést – ocenili možnost nepeněžitého vkladu nemovitostí do fondu, který žádným daňovým zatížením nepodléhá.
Jejich využití může být také zajímavé pro velké podnikatelské skupiny, které plánují významné a kapitálově náročné investiční projekty. Díky této struktuře lze totiž získat dodatečné finanční (kapitálové) zdroje od dalších investorů. Přitom platí, že tato struktura je z daňového hlediska velmi efektivní. Zejména v dnešní době je to další důvod, proč uvažovat o fondech kvalifikovaných investorů jako o zajímavé příležitosti ke strukturování nových investic i k optimalizaci již existujících aktiv.
Je však také nutné zdůraznit, že využití fondových struktur je obvykle jen regulatorní a daňovou nadstavbou již existujícího záměru sdružení prostředků více investorů k investicím do vybraných typů aktiv pro kolektivní investování. Přitom však není jednoduchým nástrojem ke snížení daně z výnosu z jakéhokoli typu projektu a za každé situace. Důkladné plánování konkrétní struktury a splnění všech požadavků zákona o kolektivním investování jsou proto nezbytné.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
Archos 50 Saphir: odolný obrněnec s velkým akumulátorem (recenze)
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít