Možná ano, možná ne

19. června 2009, 14:10 - Petr Nováček
19. června 2009, 14:10

Nevyhoupne-li se v podzimních volbách TOP 09 nad pět procent, zhasne jako kometa

Novou stranu TOP 09 představil její přípravný výbor v čele s Karlem Schwarzenbergem a Miroslavem Kalouskem 11. června a nazítří byly zveřejněny pro „topisty“ optimistické výsledky výzkumu STEM. Na otázku Myslíte si, že nové politické straně TOP 09 byste mohl(a) dát hlas v příštích volbách do Sněmovny? odpověděla tři procenta dotázaných „určitě ano“, devět procent „spíše ano“ a 27 procent „možná“. I kdyby měla TOP 09 jen tři procenta voličů, byl by to pro ni solidní odrazový můstek, soudí ředitel STEM Jan Hartl. Minulý týden byly publikovány výsledky šetření společnosti Factum Invenio, v němž na dotaz, zda projekt, v jehož čele je bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, může u voličů uspět, odpovědělo „rozhodně“ či „spíše“ kladně 43,8 procenta respondentů. „Myslím si…, že přes pět procent by to skutečně mohlo být“ a za určitých podmínek může TOP 09 získat i deset procent hlasů, tipnul si ředitel Factum Invenio Jan Herzmann. Že by se odrazový můstek změnil v trampolínu, jež novou stranu vymrští do sněmovny hned jako veličinu?
Možné to je, jisté nikoli. Miroslav Kalousek, „spiritus agens“ TOP 09, ji vyprojektoval jako firmu s unikátním logem, specializovanou a zároveň dost pružnou, aby se přizpůsobovala poptávce. Názvem TOP 09 chtěl veřejnost překvapit a zjednat si její pozornost, což se mu podařilo. Logo strany mají šanci zapamatovat si i ti, kteří před volbami nebudou studovat politické programy a nezajímá je, že T značí tradici, O odpovědnost, P prosperitu a 09 aktuální potřebu – jak to vyjádřil Schwarzenberg – „něčeho nového, co by se vymanilo ze způsobu politiky posledních let“. Smyslem TOP 09 je dle něho „nabídnout alternativu“.
Dvoustránková Programová východiska a principy TOP 09 načrtávají obsah oné alternativy jen heslovitě, přesto je z nich čitelná. „Jsme stranou konzervativní, která v politickém životě vychází z evropských tradic křesťansko-židovské kultury. Dbáme na morální hodnoty v jejím duchovním odkazu a tradicích,“ píše se v úvodní části nazvané Tradice. „Širokoúhlý“ záběr od praktikujících katolíků přes židovskou obec až po bezvěrce odlišuje TOP 09 od téměř jen katolické KDU-ČSL a je příslibem relativně široké obce příznivců. Dbát na morální hodnoty v takto rozmanitém prostředí však nebude snadný úkol. Připadne Schwarzenbergovi pocházejícímu z váženého rodu, v němž se jisté zásady považují po generace za samozřejmé. Schwarzenberg je pro veřejnost důvěryhodná osobnost a TOP 09, jak konstatovalo Factum Invenio, „spíše prospěje“ dle 49,5 procenta dotázaných. Zatímco Kalousek, jenž má už ledacos za sebou, jen dle 30,4 procenta. TOP 09 míní dostát věrnosti tradicím také tím, že bude „demokratickou na základě ideálů svobody a humanismu, které v naší zemi přežily i období totality“, a že chce „pro další generace… zachovat a rozvíjet českou kulturu ve všech oblastech s vědomím, že otevřenost novým myšlenkám kulturní dědictví oživí a naši kulturu dovede na vyšší úroveň“. To jsou však vágní formulace, jež prozrazují, že humanitní část tezí formuloval někdo prakticky založený.
To je zřejmé na dvou následujících pasážích Odpovědnost a Prosperita. Strana nejenže obecně cítí „odpovědnost správců, kteří si uvědomují svou smrtelnost a nechtějí být opovrhováni budoucími generacemi“, ale konkretizuje to například požadavkem reforem zdravotní péče a důchodového systému, při nichž se nelze vyhnout vyšší osobní spoluúčasti, nebo apelem nezvyšovat veřejný dluh a nezatížit budoucnost z toho vyplývajícími neúnosnými úroky. „Nechceme být populární za každou cenu a už vůbec ne za cenu nereálných volebních slibů,“ hlásá TOP 09. A u voličů od středu doleva populární nebude. Asi s nimi ani nepočítá, upíná-li se k „svobodnému trhu vymezenému jasnými a přehlednými pravidly“, k sociálnímu systému, jenž nesmí být alternativou k pracovitosti a nemotivovat společnost, ke zlepšení úrovně vysokoškolského vzdělání zavedením stipendií nebo k daním a odvodům, jež „nesmějí trestat progresí větší pracovitost“. Nebude nakonec TOP 09 pravicovější než ODS, jež před volbami slibuje občanům státní garanci jejich hypoték? Kalousek jí populismus vytkl, když se minulý týden odtáhl od Topolánkova zbrklého pokusu „mobilizovat“ rozdrobenou českou pravici do „svobodné nelevicové platformy“.
Pro TOP 09 může na podzim hlasovat část těch, kteří v červnu 2006 z taktických důvodů volili KDU-ČSL nebo zelené. Pro lidovce by to mohla být ztráta fatální, pokud by jejich katolické voličské jádro nevydalo na pět procent hlasů. A pro zelené ztráta na druhou. Kalousek se Schwarzenbergem však mohou uzmout voliče i ODS, bude-li nejistá a vrtkavá v zásadních tématech, jako je naše angažmá v EU. Pokud by se však TOP 09 nad pět procent nevyhoupla a přispěla k rozmělnění hlasů středopravicového elektorátu, zhasla by jako kometa. Bez státního příspěvku za mandáty a míst ve státní správě by dlouho nepřežila.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít