Motoristy asi čeká zdražení

17. září 2007, 10:51 - Tomáš Skřivánek
17. září 2007, 10:51

Limity plnění se zvýší, s nimi i cena pojistek

Povinné ručení vozidel čekají změny, které by mohly podle některých odhadů zvednout ceny nejlevnějších pojistek až o patnáct procent. Jednou z těchto novinek, které navrhuje ministerstvo financí, je zvýšení minimálního pojistného limitu pro krytí škod na majetku, které řidič způsobí. Dnes tato hranice činí osmnáct milionů korun, od začátku příštího roku by se měla posunout na 35 milionů korun. Změnit by se měly i podmínky, za nichž dostane náhradu majitel vozidla, do kterého nabouralo auto, jehož majitele se nepodařilo zjistit. Škodu na majetku vyplatí poškozenému z garančního fondu kancelář pojistitelů, ovšem jen v případě, že dotyčný zároveň utrpěl úraz nebo při nehodě zemřel. Pokud poslanci ministerský návrh schválí, budou jiné i sankce, které hrozí například majiteli auta, který si povinné ručení nesjedná. Za řízení vozidla bez povinného ručení zatím majiteli hrozí pokuta dvaceti tisíc korun nebo zákaz řízení až na jeden rok. Nově by se pokuta mohla pohybovat v rozmezí od pěti do čtyřiceti tisíc korun. Zákaz řízení už nehrozí.

box: Co chce změnit ministerstvo financí Ministerstvo mění zákon o povinném ručení zejména kvůli změnám evropské směrnici o pojištění odpovědnosti z provozu motorových vozidel. Změní se například:

• Povinnost pojištění odpovědnosti se bude jednoznačně vztahovat i na ponechání vozidla na veřejné pozemní komunikaci • Zásadní změnu přináší návrh v oblasti škod způsobených provozem nezjištěných vozidel, za které odpovídá nezjištěná osoba. Nadále nebude v případě těchto škod zcela vyloučeno plnění z garančních fondů za věcnou škodu, ale tato by měla být poskytnuta v případech, kdy se ze stejné škodné události plní v případě závažné škody na zdraví. Za závažnou škodu na zdraví se považuje usmrcení nebo těžká újma na zdraví nebo škoda na zdraví trvalého charakteru, která ztěžuje společenské uplatnění poškozeného. • Navýšení limitu pojistného plnění pro věcné škody z 18 na 35 milionů Kč • Zjednodušuje se prokazování pojištění odpovědnosti, a to zrušením dokladu o pojištění odpovědnosti. Zůstane tak jen zelená karta, která je i mezinárodním dokladem o tomto pojištění. • Rozšiřuje se povinnost pojišťovny vystavit pojistníkovi doklad o předchozím průběhu pojištění odpovědnosti, a to i v průběhu pojištění • Výrazné navýšení pokut za neplnění povinností podle tohoto zákona.
Účinnost zákona bude nejdříve od 1. 1. 2008. Návrh byl schválen vládou a nyní čeká na projednání ve sněmovně.

Pramen: Ministerstvo financí ČR a www.penize.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít