Motoristy asi čeká zdražení

17. září 2007, 10:51 - Tomáš Skřivánek
17. září 2007, 10:51

Limity plnění se zvýší, s nimi i cena pojistek

Povinné ručení vozidel čekají změny, které by mohly podle některých odhadů zvednout ceny nejlevnějších pojistek až o patnáct procent. Jednou z těchto novinek, které navrhuje ministerstvo financí, je zvýšení minimálního pojistného limitu pro krytí škod na majetku, které řidič způsobí. Dnes tato hranice činí osmnáct milionů korun, od začátku příštího roku by se měla posunout na 35 milionů korun. Změnit by se měly i podmínky, za nichž dostane náhradu majitel vozidla, do kterého nabouralo auto, jehož majitele se nepodařilo zjistit. Škodu na majetku vyplatí poškozenému z garančního fondu kancelář pojistitelů, ovšem jen v případě, že dotyčný zároveň utrpěl úraz nebo při nehodě zemřel. Pokud poslanci ministerský návrh schválí, budou jiné i sankce, které hrozí například majiteli auta, který si povinné ručení nesjedná. Za řízení vozidla bez povinného ručení zatím majiteli hrozí pokuta dvaceti tisíc korun nebo zákaz řízení až na jeden rok. Nově by se pokuta mohla pohybovat v rozmezí od pěti do čtyřiceti tisíc korun. Zákaz řízení už nehrozí.

box: Co chce změnit ministerstvo financí Ministerstvo mění zákon o povinném ručení zejména kvůli změnám evropské směrnici o pojištění odpovědnosti z provozu motorových vozidel. Změní se například:

• Povinnost pojištění odpovědnosti se bude jednoznačně vztahovat i na ponechání vozidla na veřejné pozemní komunikaci • Zásadní změnu přináší návrh v oblasti škod způsobených provozem nezjištěných vozidel, za které odpovídá nezjištěná osoba. Nadále nebude v případě těchto škod zcela vyloučeno plnění z garančních fondů za věcnou škodu, ale tato by měla být poskytnuta v případech, kdy se ze stejné škodné události plní v případě závažné škody na zdraví. Za závažnou škodu na zdraví se považuje usmrcení nebo těžká újma na zdraví nebo škoda na zdraví trvalého charakteru, která ztěžuje společenské uplatnění poškozeného. • Navýšení limitu pojistného plnění pro věcné škody z 18 na 35 milionů Kč • Zjednodušuje se prokazování pojištění odpovědnosti, a to zrušením dokladu o pojištění odpovědnosti. Zůstane tak jen zelená karta, která je i mezinárodním dokladem o tomto pojištění. • Rozšiřuje se povinnost pojišťovny vystavit pojistníkovi doklad o předchozím průběhu pojištění odpovědnosti, a to i v průběhu pojištění • Výrazné navýšení pokut za neplnění povinností podle tohoto zákona.
Účinnost zákona bude nejdříve od 1. 1. 2008. Návrh byl schválen vládou a nyní čeká na projednání ve sněmovně.

Pramen: Ministerstvo financí ČR a www.penize.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít