Motoristy asi čeká zdražení

17. září 2007, 10:51 - Tomáš Skřivánek
17. září 2007, 10:51

Limity plnění se zvýší, s nimi i cena pojistek

Povinné ručení vozidel čekají změny, které by mohly podle některých odhadů zvednout ceny nejlevnějších pojistek až o patnáct procent. Jednou z těchto novinek, které navrhuje ministerstvo financí, je zvýšení minimálního pojistného limitu pro krytí škod na majetku, které řidič způsobí. Dnes tato hranice činí osmnáct milionů korun, od začátku příštího roku by se měla posunout na 35 milionů korun. Změnit by se měly i podmínky, za nichž dostane náhradu majitel vozidla, do kterého nabouralo auto, jehož majitele se nepodařilo zjistit. Škodu na majetku vyplatí poškozenému z garančního fondu kancelář pojistitelů, ovšem jen v případě, že dotyčný zároveň utrpěl úraz nebo při nehodě zemřel. Pokud poslanci ministerský návrh schválí, budou jiné i sankce, které hrozí například majiteli auta, který si povinné ručení nesjedná. Za řízení vozidla bez povinného ručení zatím majiteli hrozí pokuta dvaceti tisíc korun nebo zákaz řízení až na jeden rok. Nově by se pokuta mohla pohybovat v rozmezí od pěti do čtyřiceti tisíc korun. Zákaz řízení už nehrozí.

box: Co chce změnit ministerstvo financí Ministerstvo mění zákon o povinném ručení zejména kvůli změnám evropské směrnici o pojištění odpovědnosti z provozu motorových vozidel. Změní se například:

• Povinnost pojištění odpovědnosti se bude jednoznačně vztahovat i na ponechání vozidla na veřejné pozemní komunikaci • Zásadní změnu přináší návrh v oblasti škod způsobených provozem nezjištěných vozidel, za které odpovídá nezjištěná osoba. Nadále nebude v případě těchto škod zcela vyloučeno plnění z garančních fondů za věcnou škodu, ale tato by měla být poskytnuta v případech, kdy se ze stejné škodné události plní v případě závažné škody na zdraví. Za závažnou škodu na zdraví se považuje usmrcení nebo těžká újma na zdraví nebo škoda na zdraví trvalého charakteru, která ztěžuje společenské uplatnění poškozeného. • Navýšení limitu pojistného plnění pro věcné škody z 18 na 35 milionů Kč • Zjednodušuje se prokazování pojištění odpovědnosti, a to zrušením dokladu o pojištění odpovědnosti. Zůstane tak jen zelená karta, která je i mezinárodním dokladem o tomto pojištění. • Rozšiřuje se povinnost pojišťovny vystavit pojistníkovi doklad o předchozím průběhu pojištění odpovědnosti, a to i v průběhu pojištění • Výrazné navýšení pokut za neplnění povinností podle tohoto zákona.
Účinnost zákona bude nejdříve od 1. 1. 2008. Návrh byl schválen vládou a nyní čeká na projednání ve sněmovně.

Pramen: Ministerstvo financí ČR a www.penize.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového…
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Patentové skici odhalují malý dvoumístný sporťák značky Honda
Technologie
Aukro chystá změny. Na konci měsíce začne migrace a služba bude desítky hodin nedostupná
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít