Moskva chystá obří stavby

14. února 2005, 00:00 - Tomáš Stingl
14. února 2005, 00:00

RUSKÁ METROPOLE První kubík betonu nalili minulý týden stavbaři do základů nejvyšší budovy Evropy. Ta vyroste v Moskvě. Výška polyfunkčního mrakodrapu bude 340 metrů, špička dosáhne až do úrovně 440 metrů. Jde o jeden z mnoha megalomanských projektů, které ruské hlavní město v nejbližší době plánuje.

Projektanti komplexu slibují, že Federaciji postaví rekordně rychle.  Foto: ČTK

RUSKÁ METROPOLE

**První kubík betonu nalili minulý týden stavbaři do základů nejvyšší budovy Evropy. Ta vyroste v Moskvě. Výška polyfunkčního mrakodrapu bude 340 metrů, špička dosáhne až do úrovně 440 metrů. Jde o jeden z mnoha megalomanských projektů, které ruské hlavní město v nejbližší době plánuje.

Kancelářský a bytový komplex Federacija bude tvořen dvěma navzájem propojenými věžemi ve tvaru špičatých plachet. Jedna bude mít 87 poschodí, druhá 57. Budovu navrhli němečtí a ruští architekti a na její stavbě se budou podílet rovněž americké či turecké firmy. Výstavba by měla být dokončena v roce 2007.

„Mnozí si na Západě myslí, že Rusové něco takového dosud postavit neumějí,“ řekl německý stavební inženýr Andreas Zuhrt. „To je ale omyl.“ Mrakodrap za 390 milionů dolarů (přes devět miliard korun), jenž bude stát u řeky Moskvy vzdušnou čarou asi čtyři kilometry od Kremlu, má vyrůst do úctyhodné výšky v rekordním čase. „Na každém poschodí prostavíme jen dva až tři dny,“ tvrdí Berlíňan Zuhrt, který je projektovým vedoucím ruského stavebního koncernu Mixax City.

Ve věžích mrakodrapu se budou nacházet kancelářské prostory, byty i luxusní hotel. V posledních dvou patrech se najde místo pro restaurace, posilovnu, bazén a vyhlídkovou terasu. Vyhlídkový výtah navíc návštěvníkům umožní stoupat 20 metrů vysokým akváriem.

V luxusním městečku Moskva City, v němž jako houby po dešti vyrůstají kanceláře, byty, hotely a obchody, má do roku 2010 bydlet a pracovat na sto tisíc lidí. V této lokalitě stojí už nyní 15 mrakodrapů.

Moskva se celkově proměňuje ve výstavnou moderní metropoli s unikátní architekturou. Ve městě už například stojí největší obytný dům Evropy. Loni tu byl otevřen 264 metrů vysoký Triumph Palace ve stylu stalinského „dortového“ mrakodrapu. Jižně od centra města má příští rok vzniknout zábavní park o rozloze 300 hektarů. Ten bude třikrát větší než Disneyland na Floridě. Moskva dokonce uvažovala o výstavbě nejvyššího mrakodrapu světa s názvem Rossija, dosahujícího do závratné výšky 640 metrů. Budova by tak byla o 132 metrů vyšší než nynější nejvyšší mrakodrap světa v Tchajpeji na Tchaj-wanu. Ruští ekonomové ale spočítali, že takový architektonický výstřelek si nemůže dovolit ani Moskva. Rossija bude proto nakonec jen poloviční.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít