Moskva chystá obří stavby

14. února 2005, 00:00 - Tomáš Stingl
14. února 2005, 00:00

RUSKÁ METROPOLE První kubík betonu nalili minulý týden stavbaři do základů nejvyšší budovy Evropy. Ta vyroste v Moskvě. Výška polyfunkčního mrakodrapu bude 340 metrů, špička dosáhne až do úrovně 440 metrů. Jde o jeden z mnoha megalomanských projektů, které ruské hlavní město v nejbližší době plánuje.

Projektanti komplexu slibují, že Federaciji postaví rekordně rychle.  Foto: ČTK

RUSKÁ METROPOLE

**První kubík betonu nalili minulý týden stavbaři do základů nejvyšší budovy Evropy. Ta vyroste v Moskvě. Výška polyfunkčního mrakodrapu bude 340 metrů, špička dosáhne až do úrovně 440 metrů. Jde o jeden z mnoha megalomanských projektů, které ruské hlavní město v nejbližší době plánuje.

Kancelářský a bytový komplex Federacija bude tvořen dvěma navzájem propojenými věžemi ve tvaru špičatých plachet. Jedna bude mít 87 poschodí, druhá 57. Budovu navrhli němečtí a ruští architekti a na její stavbě se budou podílet rovněž americké či turecké firmy. Výstavba by měla být dokončena v roce 2007.

„Mnozí si na Západě myslí, že Rusové něco takového dosud postavit neumějí,“ řekl německý stavební inženýr Andreas Zuhrt. „To je ale omyl.“ Mrakodrap za 390 milionů dolarů (přes devět miliard korun), jenž bude stát u řeky Moskvy vzdušnou čarou asi čtyři kilometry od Kremlu, má vyrůst do úctyhodné výšky v rekordním čase. „Na každém poschodí prostavíme jen dva až tři dny,“ tvrdí Berlíňan Zuhrt, který je projektovým vedoucím ruského stavebního koncernu Mixax City.

Ve věžích mrakodrapu se budou nacházet kancelářské prostory, byty i luxusní hotel. V posledních dvou patrech se najde místo pro restaurace, posilovnu, bazén a vyhlídkovou terasu. Vyhlídkový výtah navíc návštěvníkům umožní stoupat 20 metrů vysokým akváriem.

V luxusním městečku Moskva City, v němž jako houby po dešti vyrůstají kanceláře, byty, hotely a obchody, má do roku 2010 bydlet a pracovat na sto tisíc lidí. V této lokalitě stojí už nyní 15 mrakodrapů.

Moskva se celkově proměňuje ve výstavnou moderní metropoli s unikátní architekturou. Ve městě už například stojí největší obytný dům Evropy. Loni tu byl otevřen 264 metrů vysoký Triumph Palace ve stylu stalinského „dortového“ mrakodrapu. Jižně od centra města má příští rok vzniknout zábavní park o rozloze 300 hektarů. Ten bude třikrát větší než Disneyland na Floridě. Moskva dokonce uvažovala o výstavbě nejvyššího mrakodrapu světa s názvem Rossija, dosahujícího do závratné výšky 640 metrů. Budova by tak byla o 132 metrů vyšší než nynější nejvyšší mrakodrap světa v Tchajpeji na Tchaj-wanu. Ruští ekonomové ale spočítali, že takový architektonický výstřelek si nemůže dovolit ani Moskva. Rossija bude proto nakonec jen poloviční.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se…
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Toyota oslavila 20. výročí hybridů. Vůbec poprvé zavítala do ČR také vodíková Mirai
Technologie
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Tip: Hromadu užitečného softwaru za 534 dolarů můžete mít jen za 12 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít