Mořeplavec v Česku? Uživí se

13. února 2011, 08:52 - Tomáš Nohejl
13. února 2011, 08:52

Když se doma v Plzni nad ránem vrací z toalety, mrkne na mobil a zkontroluje stav tlakové níže nad Atlantikem. Je totiž na závodě jachet kolem světa. Až někdy do března. Teď aspoň virtuálně.

Foto: Archív Davida Křížka

David Křížek se ve vnitrozemském Česku živí jachtingem. Před dvěma lety dosáhl ojedinělého úspěchu, třetího místa v prestižním závodě osamělých mořeplavců MiniTransat. Na palubě strávil cestou od francouzské pevnosti Boayard do brazilské Bahíe 26 dní. Celou tu dobu slyšel lidské slovo jen z přehrávače (nejčastěji v podání Cimrmanů). Spal nejvíc 40 minut v kuse. „Kdo vypluje kolem světa, nevrátí se stejný,“ říká 39letý sympaťák.

Na lodích a vodách toho prožil moc. Třeba viděl velrybu, zatoulaného dvacetitunového keporkaka, na pár metrů v Jaderském moři. A teď se chystá překonat světový rekord v přeplutí Atlantiku na stanovené trase Dakar – Guadeloupe. Nejdřív ale musí sehnat peníze. Je to sportovec-podnikatel, víc než kterýkoliv jiný. „Projekt“ MiniTransat ho stál přes devět milionů korun a strávil na něm dva roky.

Ten divnej bez piva…

Vyrostl v jachtařském klubu na plzeňském rybníku Boleváku v éře komunismu a její tělovýchovné jednoty. „Byli tam skvělí jachtaři, ale žádní manažeři,“ vypráví. „Když jsem začal jezdit až do zimy, chodit do posilovny a šetřit peníze od malých sponzorů na cesty za hranice, seděli u piva a říkali, že jsem divnej.“ Dnes, kdy má za sebou čtyři cesty přes Atlantik, je pořád „divnej“. Říkají mu: „To se ti to shánějí peníze, když seš slavnej.“ Jenže sedí u piva tak jako před 20 lety, zatímco Křížek má za sebou bohatou kariéru. Deset let brázdil moře a oceány, než dostal místo profitrenéra v centru mládeže pražského Yacht klubu Cere. Pak koučoval Lenku Šmídovou k historickému olympijskému stříbru v Aténách 2004. Poté se vydal vlastní cestou oceánských projektů.

Na sezonu bez velké akce mu stačí 400 tisíc korun. „Každý měsíc se snažím být na moři, ale jen v Evropě, loď si půjčím,“ vypráví. Poctivě objíždí závody všemožných lodních tříd, loni získal tři české tituly a dvě druhá místa. K tomu osmé místo z evropského šampionátu velkých lodí.

Český mořeplavec David Křížek

* 39 let, žije v Plzni (ale dokáže být i 250 dní v roce na moři)

 • přezdívka Kreyson
 • manželka Lucie, bývalá Miss Česka
 • třetí v závodě osamělých vlků MiniTransat 2007
 • 4krát přeplul Atlantik
 • osobní sólo-rekordy: 26 dní, 3 200 námořních mil (nebo 211 nm/24 hodin)
 • kouč Lenky Šmídové na stříbrné olympiádě 2004
 • loni 3krát mistr Česka
 • už 2krát Jachtař roku
 • jezdí mnoho tříd, větší lodě v posádce Tři sestry
 • majitel firmy Czech Ocean team
 • roční rozpočet: 400 000 – 4 miliony korun

S nasazením se prokecat k milionům

Teď si hýčká výše zmíněný nový rekordní projekt Ocean Cat, kdy chce přeletět Atlantik na šestimetrovém katamaránu za míň než 11 dnů a 11 hodin. „Ale potřebuju na to pět milionů,“ ví dobře.

Jachtingem (s důležitou sportovní složkou, ne pouze byznysem) se v Česku živí asi pět lidí. Jde to třeba tak, že se zaměříte na olympijskou soutěž jako čerstvá Jachtařka roku Veronika Fenclová a podpoří vás stát i svaz. „Tak je to spravedlivý. Mají to nejtěžší, musí být pořád na vodě, makat,“ říká Křížek. On s Milanem Hájkem staví na komerčních projektech. Zasloužilý veterán Michael Maier kombinuje oboje. A Martin Trčka se po olympijské zkušenosti nechává najímat do velkých posádek, jel i slavný závod Sydney-Hobart. „Umí to a je ,tlama‘, co se tam prokecá. Mají ho rádi, proto nepotřebuje za sebou silného sponzora. Jedině on je ale v tom nejvyšším jachtingu,“ vysvětluje Křížek. Český reklamní trh nemá potenciál pokrýt náklady zhruba pěti milionů eur (asi 125 milionů korun) na 18metrovou loď.

Kdo a proč ale platí jachtaře? Křížka nejdřív podpořil řezník z náměstí, naposledy významná finanční skupina. Čím je přesvědčil? „Utlouk jsem je nasazením a zaujetím. Dnes už jsme s lidmi z Atlantiku FT kamarádi. Tenkrát jsem jen potřeboval otevřít dveře a oni prý po 10 minutách věděli, že mi ty peníze dají.

Kromě konstrukce velkých akcí má webový obchod, nabízí odborné přednášky i koučink. Cena? 100 až 200 eur za hodinu. Napsal knihu Dnem i nocí Atlantikem. Pomáhá mu také manželka Lucie, za svobodna Váchová, miss Česka 2003. Televizní rosnička i asistentka ministra zemědělství. „Musíme být obezřetní, ale jsme neskandální, a tím pro bulvár nezajímaví. Na druhou stranu i tento typ zpráv pro firmy, co mě podporují, znamená silný argument,“ přiznává.

Finanční režim, v němž si může dovolit podržet svůj životní styl, hodlá – aspoň na čas – změnit. „Potřebuju vydělat nějaké peníze, chceme se zařídit. A to tímhle způsobem nejde,“ uznává.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan…
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
Technologie
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít