Mořeplavec v Česku? Uživí se

13. února 2011, 08:52 - Tomáš Nohejl
13. února 2011, 08:52

Když se doma v Plzni nad ránem vrací z toalety, mrkne na mobil a zkontroluje stav tlakové níže nad Atlantikem. Je totiž na závodě jachet kolem světa. Až někdy do března. Teď aspoň virtuálně.

Foto: Archív Davida Křížka

David Křížek se ve vnitrozemském Česku živí jachtingem. Před dvěma lety dosáhl ojedinělého úspěchu, třetího místa v prestižním závodě osamělých mořeplavců MiniTransat. Na palubě strávil cestou od francouzské pevnosti Boayard do brazilské Bahíe 26 dní. Celou tu dobu slyšel lidské slovo jen z přehrávače (nejčastěji v podání Cimrmanů). Spal nejvíc 40 minut v kuse. „Kdo vypluje kolem světa, nevrátí se stejný,“ říká 39letý sympaťák.

Na lodích a vodách toho prožil moc. Třeba viděl velrybu, zatoulaného dvacetitunového keporkaka, na pár metrů v Jaderském moři. A teď se chystá překonat světový rekord v přeplutí Atlantiku na stanovené trase Dakar – Guadeloupe. Nejdřív ale musí sehnat peníze. Je to sportovec-podnikatel, víc než kterýkoliv jiný. „Projekt“ MiniTransat ho stál přes devět milionů korun a strávil na něm dva roky.

Ten divnej bez piva…

Vyrostl v jachtařském klubu na plzeňském rybníku Boleváku v éře komunismu a její tělovýchovné jednoty. „Byli tam skvělí jachtaři, ale žádní manažeři,“ vypráví. „Když jsem začal jezdit až do zimy, chodit do posilovny a šetřit peníze od malých sponzorů na cesty za hranice, seděli u piva a říkali, že jsem divnej.“ Dnes, kdy má za sebou čtyři cesty přes Atlantik, je pořád „divnej“. Říkají mu: „To se ti to shánějí peníze, když seš slavnej.“ Jenže sedí u piva tak jako před 20 lety, zatímco Křížek má za sebou bohatou kariéru. Deset let brázdil moře a oceány, než dostal místo profitrenéra v centru mládeže pražského Yacht klubu Cere. Pak koučoval Lenku Šmídovou k historickému olympijskému stříbru v Aténách 2004. Poté se vydal vlastní cestou oceánských projektů.

Na sezonu bez velké akce mu stačí 400 tisíc korun. „Každý měsíc se snažím být na moři, ale jen v Evropě, loď si půjčím,“ vypráví. Poctivě objíždí závody všemožných lodních tříd, loni získal tři české tituly a dvě druhá místa. K tomu osmé místo z evropského šampionátu velkých lodí.

Český mořeplavec David Křížek

* 39 let, žije v Plzni (ale dokáže být i 250 dní v roce na moři)

 • přezdívka Kreyson
 • manželka Lucie, bývalá Miss Česka
 • třetí v závodě osamělých vlků MiniTransat 2007
 • 4krát přeplul Atlantik
 • osobní sólo-rekordy: 26 dní, 3 200 námořních mil (nebo 211 nm/24 hodin)
 • kouč Lenky Šmídové na stříbrné olympiádě 2004
 • loni 3krát mistr Česka
 • už 2krát Jachtař roku
 • jezdí mnoho tříd, větší lodě v posádce Tři sestry
 • majitel firmy Czech Ocean team
 • roční rozpočet: 400 000 – 4 miliony korun

S nasazením se prokecat k milionům

Teď si hýčká výše zmíněný nový rekordní projekt Ocean Cat, kdy chce přeletět Atlantik na šestimetrovém katamaránu za míň než 11 dnů a 11 hodin. „Ale potřebuju na to pět milionů,“ ví dobře.

Jachtingem (s důležitou sportovní složkou, ne pouze byznysem) se v Česku živí asi pět lidí. Jde to třeba tak, že se zaměříte na olympijskou soutěž jako čerstvá Jachtařka roku Veronika Fenclová a podpoří vás stát i svaz. „Tak je to spravedlivý. Mají to nejtěžší, musí být pořád na vodě, makat,“ říká Křížek. On s Milanem Hájkem staví na komerčních projektech. Zasloužilý veterán Michael Maier kombinuje oboje. A Martin Trčka se po olympijské zkušenosti nechává najímat do velkých posádek, jel i slavný závod Sydney-Hobart. „Umí to a je ,tlama‘, co se tam prokecá. Mají ho rádi, proto nepotřebuje za sebou silného sponzora. Jedině on je ale v tom nejvyšším jachtingu,“ vysvětluje Křížek. Český reklamní trh nemá potenciál pokrýt náklady zhruba pěti milionů eur (asi 125 milionů korun) na 18metrovou loď.

Kdo a proč ale platí jachtaře? Křížka nejdřív podpořil řezník z náměstí, naposledy významná finanční skupina. Čím je přesvědčil? „Utlouk jsem je nasazením a zaujetím. Dnes už jsme s lidmi z Atlantiku FT kamarádi. Tenkrát jsem jen potřeboval otevřít dveře a oni prý po 10 minutách věděli, že mi ty peníze dají.

Kromě konstrukce velkých akcí má webový obchod, nabízí odborné přednášky i koučink. Cena? 100 až 200 eur za hodinu. Napsal knihu Dnem i nocí Atlantikem. Pomáhá mu také manželka Lucie, za svobodna Váchová, miss Česka 2003. Televizní rosnička i asistentka ministra zemědělství. „Musíme být obezřetní, ale jsme neskandální, a tím pro bulvár nezajímaví. Na druhou stranu i tento typ zpráv pro firmy, co mě podporují, znamená silný argument,“ přiznává.

Finanční režim, v němž si může dovolit podržet svůj životní styl, hodlá – aspoň na čas – změnit. „Potřebuju vydělat nějaké peníze, chceme se zařídit. A to tímhle způsobem nejde,“ uznává.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
 • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

 • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

 • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

 • Firma s hypotékami za 22 miliard

 • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

 • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

 • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

 • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

 • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít