Moravský výrobce kotlů uspěl v Turecku

17. srpna 2009, 14:11 - Erich Handl
17. srpna 2009, 14:11

Firma AE&E vyhrála výběrové řízení pro dodávku kotlů na odpadní teplo do turecké elektrárny Ambarli. Hodnota kontraktu se pohybuje kolem 35 milionů eur. Na podrobnosti jsme se zeptali ředitele firmy Helmuta Katzenbergera.

Autor: Martin Siebert

Jakým způsobem se vám podařilo získat zakázku v Turecku?

Společnost AE&E dodala do elektrárny Ambarli šest kotlů na odpadní teplo již počátkem devadesátých let. Takže jsme navázali na tento kontrakt a nabídli nové kotle, které využívají pokročilejší technologie. Jedná se o nový standard moderního designu.

Zakázka zahrnuje pouhé dodání kotlů, nebo i jejich instalaci a spuštění? Kdy by měla být technologie uvedena do provozu?

CO JE AE&E GROUP
AE&E AG se sídlem ve Vídni je dodavatelem systémů výroby energie a systémů pro životní prostředí. Portfolio výrobků obsahuje mimo jiné kotle a výrobu kotlů, systémy čištění spalin, spalovny odpadů, průmyslové elektrárny a elektrárny na biomasu. Skupina zaměstnává celkem 5000 lidí ve dvanácti státech.

Celý projekt zahrnuje vedle dodání nových kotlů na odpadní teplo také kompletní modernizaci elektrárny, kde budou stávající kotle na spalování topného oleje nahrazeny ekologičtějšími plynovými turbínami. České zastoupení AE&E CZ bude zajišťovat především projektovou a inženýrskou stránku projektu. Spuštění provozu je plánováno na duben roku 2012.

Značka AE&E CZ není na českém trhu příliš dlouho, jaká je vaše historie?

Historie české pobočky naší společnosti je velmi dlouhá a sahá prakticky až do 19. století, kdy byla založena První brněnská strojírna, která pod tímto názvem působila do roku 1993. V průběhu devadesátých let pak společnost změnila majitele, nejprve to bylo ABB a poté Alstom Power. V roce 2006 pak Alstom prodal část pobočky průmyslové kotle společnosti Austrian Energy & Environment AG, od tohoto data se píše historie společnosti pod názvem AE&E CZ.

Je brněnská pobočka něčím specifická v rámci celé skupiny?

V rámci skupiny máme takzvanou pozici „Centre of competence“ pro kotle na odpadní teplo. V praxi to znamená, že všechno, co souvisí s návrhy, konstrukcí či výrobou kotlů na odpadní teplo, musí projít našima rukama. Vzhledem k tomu, že kotle na odpadní teplo jsou postupně více a více žádané, znamená to pro nás spoustu nových příležitostí.

Kde máte největší odbyt?

V současné době se soustředíme především na evropské a zámořské země. Velké odbytiště máme v Rusku, se kterým jsme navázali dobré vztahy. Jedním z významných projektů bylo vybudování energetického celku CCPP Moscow City, v minulém roce jsme dosáhli výrazného úspěchu projekty v Krasnodaru a v Permu, které patří mezi největší v historii společnosti.

Liší se požadavky na typ kotlů podle země, kam dodáváte?**

Obecně řečeno jsou pro nás nejzajímavější dodávky do zemí EU, které se snaží pracovat s obnovitelnými zdroji. Prioritou obecně zůstávají požadavky na nejmodernější technologie, vysokou účinnost a čistý provoz.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí…
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na nerovnosti i riziko kolize
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Technologie
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Stahujte zdarma zombie co-op řežbu Killing Floor. Ale musíte si pospíšit
Intel zlevnil všechny Xeony Phi. Nejvýkonnější modely víc než o polovinu
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít