Moravský nájezd

23. dubna 2010, 12:58 - Táňa Králová
23. dubna 2010, 12:58

Na tři resorty a místopředsedu vlády má namířeno sociální demokrat Michal Hašek

Jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) rád vymění vládu nad krajem za funkci ministra zemědělství. Má naději, že touha po ministerském křesle se mu vyplní. A Hašek míří ještě výš – má našlápnuto na místopředsedu vlády. Jeho vládní angažmá by neměla zpochybnit skutečnost, že šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek v předposledních Otázkách Václava Moravce nejmenoval Haška mezi adepty na vládní posty. Předseda ČSSD v televizní debatě zmínil jen některé členy své sci-fi vlády, kterou sestavuje už měsíce před parlamentními volbami. Na ministerstvo financí by se dle Paroubkových plánů mohl vrátit Bohuslav Sobotka, lídr jihomoravské kandidátky. Na ní se pro Haška našlo jedenácté místo.

Konečně ze stínu?
„Jsem připraven převzít zodpovědnost za resort zemědělství, pokud budu po volbách v případě vítězství osloven,“ připravuje si Hašek od jara půdu pro novou roli. Chystal se na ni tři roky ve stínové vládě ČSSD. V té opravdové by se ale nespokojil jen s agrárním resortem. Chce řídit také životní prostředí a zálusk má i na rozvoj venkova z agendy ministerstva pro místní rozvoj. A to vše završit coby místopředseda vlády, předesílá sám Hašek. Jak má propojení promyšlené?
„Žádný populismus typu hned po volbách spojíme resorty zemědělství, životního prostředí a místního rozvoje ode mne a ČSSD nečekejte,“ uvádí současný jihomoravský hejtman. Dodává, že takový proces je minimálně na rok vzhledem k rozsáhlosti agend a nutnosti neohrozit čerpání evropských fondů. „Chceme nejdříve posílení kompetencí uvedených tří resortů, za které by odpovídal jeden místopředseda vlády,“ popisuje Hašek plány socialistů.
Pro předčasné sněmovní volby, které měly být loni na podzim, přitom ČSSD s Haškovou kandidaturou nepočítala. Ambiciózní mladý politik z jižní Moravy byl v nemilosti. Dovolil si v médiích vyzvat stranického šéfa, aby změnil své vystupování na veřejnosti. „Určitě by Jiřímu Paroubkovi slušela větší lehkost ve veřejném vystupování, možná více úsměvů…“ řekl loni v létě Hašek v rozhovoru pro Právo.

Další koně
Teď je Hašek představován jako favorit, ale sociálnědemokratické kruhy vypouštějí v souvislosti s příštím ministrem zemědělství testovací balonky i s dalšími jmény. Jedním z nich je stranický ekonomický expert Jan Mládek, který agrární resort vedl v Paroubkově vládě, i když jen necelý rok. Vystřídal totiž Petra Zgarbu, který musel odejít po skandálu s vydáním lukrativních státních pozemků spekulantům. (Zgarba nyní kandiduje za ČSSD do sněmovny na třetím místě v kraji Vysočina). „Koněm“ socialistů, o kterém se mluvilo při obsazení zemědělství v úřednické vládě, je prezident Potravinářské komory Miroslav Toman. Také on má resort přečtený. Na MZe byl prvním náměstkem – státním tajemníkem za sociálnědemokratických ministrů Jaroslava Palase, Zgarby a Mládka. Zaslechnout lze i jméno Jan Höck, kterého současný ministr zemědělství Jakub Šebesta jmenoval ředitelem Národního hřebčína v Kladrubech. Höck byl dlouholetým ředitelem Státního zemědělského intervenčního fondu, který rozděluje desítky miliard agrárních dotací. Z funkce ho odvolala Topolánkova vláda.
Resortu by se ČSSD nechtěla vzdát ani tehdy, pokud by ve volbách přesvědčivě nevyhrála a volební pat by vyústil v nyní zatracovanou velkou koalici. ODS by na obsazení MZe pravděpodobně nebazírovala. Pro agrární lobby není horší představa než návrat Petra Gandaloviče, který je ve straně garantem za oblast moderního zemědělství. Na venkov propojený se zemědělstvím má ODS jako experta šéfa Pozemkového fondu ČR Radima Ziku, kterého Mirek Topolánek dříve zmiňoval jako jednoho ze svých možných nástupců. V TOP 09 je zemědělství a venkov parketou bývalého lidovce Karla Turečka. Ten je nyní náměstkem Šebesty a často ho zastupuje ve vládě. O tom, kdo nakonec ovládne zemědělský resort, nebudou rozhodovat ani tak voliči, jako spíš agrární magnáti.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se…
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Kvíz na pátek: Poznáte auta podle fotografie?
Toužíte po luxusní prémiové ojetině? Kalkulace nákladů vás vrátí zpět na zem
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni dají minimálně 12 milionů
Technologie
Konec řízené distribuce. Creators Update byl vypuštěn na všechna kompatibilních zařízení
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít