Moravská červená vína

16. června 2003, 00:00 - Tomáš Dominec, místopředseda České asociace dovozců vín
16. června 2003, 00:00

aneb důvěřivé smlouvání se slunečním svitemAč máme dobré podmínky pro pěstování bílých vín, vyhledává tuzemský zákazník více ta červená. Možná mají tuto oblibu na svědomí pověstné účinky červeného vína na lidské zdraví, možná je to větší chuťová pestrost a přítomnost tříslovin.

aneb důvěřivé smlouvání se slunečním svitem

Ač máme dobré podmínky pro pěstování bílých vín, vyhledává tuzemský zákazník více ta červená. Možná mají tuto oblibu na svědomí pověstné účinky červeného vína na lidské zdraví, možná je to větší chuťová pestrost a přítomnost tříslovin.

Důvod oblíbenosti „červeného“ je možné také hledat v převažujícím chladném klimatu naší vlasti. Neboť v chladných dnech dává většina lidí přednost červenému, zatímco v horkém, letním počasí, jakého jsme byli svědky v minulých týdnech, jednoznačně vítězí bílé a růžové.

Od Vavřineckého k Frankovce a zase zpět

Naší nejtypičtější modrou odrůdou je Svatovavřinecké. To u nás v dobách vítězícího socializmu přišlo o svoji svatozář. Stalo se pouhým Vavřineckým, snad aby se přiblížilo prostému lidu, ale dnes se ke svému původnímu jménu vrátilo. Ve Francii, odkud pochází, byste ho ale hledali marně, protože je to typická odrůda vinařsky drsnějších a méně slunečných poloh. Kromě nás se v současnosti pěstuje prakticky již jen v Rakousku. Vydrží různé klimatické ústrky a nakonec i uspokojivě dozraje, ale výsledné víno za to platí určitou daň - je spíše obyčejné, hrubší a zřídkakdy ušlechtilé. V tomto směru je na tom podstatně lépe Frankovka, která má potenciál pro velmi lahodná a harmonická vína. Vyžaduje ale dostatek tepla, aby hrozny skutečně vyzrály. Možná právě proto má řada přátel vína nakonec celkově lepší zkušenost s rustikálnějším „vavřinečkem“ než mnohdy nedostatečně dozrálou Frankovkou. Další moravskou modrou odrůdou je Zweigeltrebe, v jejímž názvu je skryto jméno rakouského šlechtitele Zweigelta a německé pojmenování révy - Rebe. Nevznikla ničím jiným, než zkřížením výše zmíněných dvou odrůd - Svatovavřineckého a Frankovky, jejichž vlastnosti dostala do vínku. Ale ani v případě odrůdy André se nevzdálíme nikam daleko. Rovněž ta vznikla zkřížením těch samých odrůd, jen samičí a samčí květy plnily obrácenou úlohu.

Slunci (a Cabernetu) neporučíme

Portugalské modré - navzdory názvu - se k nám dostalo z Rakouska. Ale snad opravdu pochází z jihozápadu Evropy. Svými vlastnostmi hraje mezi našimi víny roli obdobnou jakou Beaujolais mezi víny Francie - dobrý „portugal“ je lehký, voňavý a příjemný, jehož kvality vyniknou právě v mladém věku. Rulandské modré je klasickou odrůdou severního pásma a dnes je hojnější v českém vinařském regionu než na Moravě. Naproti tomu Neronet je odrůdou, v níž nejspíše naleznete plnost slunečného jihu. Používá se však většinou jen do směsných vín, jimž dodává vedle plnosti a hebkosti především sytou barvu. Cabernet Sauvignon je mezi konzumenty odrůdou mimořádně žádanou. Snad proto je stále vysazován, aby opakovaně přesvědčil všechny zúčastněné, že k úspěchu této odrůdy je v našich podmínkách třeba nejen výjimečná poloha a náročné ošetřování, ale hlavně počasí „na objednávku“. Větru, dešti a slunci ovšem neporučíme, a proto sahá mnoho moravských výrobců raději k cisternovým dovozům Cabernetu z jižních zemí - informace na etiketě zákazníkovi vždy prozradí pravou oblast původu. Poslední horkou novinkou je nově vyšlechtěná odrůda Cabernet Moravia, která by měla vyřešit právě problém s nedostatečným dozráváním hroznů Cabernetu. Zda je to ten pravý tah, ukáže jedině čas.

Ještě jednu láhev moravského

Moravská červená vína jsou tvrdší, aromatická, postrádají plnost a „tělo“, tolik vlastní vínům z jižních zemí. Přesto mají svoji nezaměnitelnou identitu. Navíc spolu s aplikováním nových postupů, používáním dubových sudů a zlepšováním technologie zpracování získají postupně i na větší hloubce a harmonii. Nebuďme proto netrpěliví při pohledu na sklenku moravského červeného. Manko uplynulých padesáti let se nedá smazat hned a každý může vidět, jaký posun v kvalitě našich vín nastal již do dnešních dnů. Nový vinařský zákon ještě více přiblíží naše vinařství evropské kvalitě. Pro mnohé výrobce to bude změna bolestná, ale nevyhnutelná. Pro zákazníky pak příjemný důvod otevřít si ještě jednu láhev moravského navíc.

FOTO: ARCHIV

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se…
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Kvíz na pátek: Poznáte auta podle fotografie?
Toužíte po luxusní prémiové ojetině? Kalkulace nákladů vás vrátí zpět na zem
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni dají minimálně 12 milionů
Technologie
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít