Morava našla způsob, jak zastínit Prahu: letadly

09. listopadu 2009, 02:23 - Karel Toman, <a href="http://www.aktualne.cz">Aktuálně.cz</a>
09. listopadu 2009, 02:23

Přes deset firem z leteckého průmyslu zakládá na jižní a jihovýchodní Moravě první klastr v českém leteckém průmyslu. Forma klastru ani počet členů zatím není definitivní.

Autor: Jan Třeštík

Podle vládní agentury Czechinvest, která vznik klastru iniciovala, se členské firmy dostanou k nejmodernějšímu know how a k přístupu na globální trhy.

„Pro české firmy není problém vyrobit třeba celé letadlo,“ vysvětluje sektorový specialista Czechinvestu pro letectví Petr Nétek. „Kvůli nedostatku vzájemné spolupráce se ale samy odsuzují k dodávkám mnohem níž v dodavatelském řetězci, než na jaké mají schopnosti. Ambicí připravovaného klastru je tohle změnit,“ nešetří vysokými cíli.

Šance může přijít už brzo. Dohodnout zajímavý obchod mohou české firmy už při návštěvě zástupců čínského leteckého průmyslu, které do Česka přiveze Czechinvest.

„Letecká mise se bude připravovat ve spolupráci s příslušnými ministerstvy a čínskou ambasádou,“ sdělil pro Aktuálně.cz Jaromír Černík, ředitel zastoupení agentury Czechinvest v Hongkongu. „V tuto chvíli s firmami jednáme, o co vlastně konkrétně mají zájem a kdy by mohly do Česka přicestovat,“ dodal.

Morava, třetina Česka

„Aircraft Industries, Dicom, Evektor, Evektor - Aerotechnik, Letecký ústav VUT Brno,“ loví v paměti poslanec Antonín Seďa některé účastníky organizační schůzky více než deseti moravských subjektů. Sešly se v areálu někdejšího Letu Kunovice a Seďa se schůzky zúčastnil jako místní rodák i člen parlamentního podvýboru pro vědu, výzkum, letectví a kosmonautiku.

Na Moravě je podle Czechinvestu třetina veškeré kapacity českého leteckého průmyslu. Založením klastru právě v tomto regionu, kde má sektor dlouholetou tradici a kde pro něj pracuje na tři a půl tisíce lidí, chce agentura přitáhnout k moravskému letectví pozornost, která jej dosud míjela.

„V České republice existují v podstatě dvě hlavní centra letecké výroby - kolem Prahy a právě na jihovýchodní Moravě,“ vysvětluje specialista Czechinvestu pro letectví Petr Nétek. „Zatím ovšem tak trochu platí, že oči potenciálních investorů nebo zákazníků dohlédnou do několika kilometrů kolem Prahy a na Moravu už ne. To chceme změnit,“ dodává.

Více na Aktuálně.cz.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít