Morava našla způsob, jak zastínit Prahu: letadly

09. listopadu 2009, 02:23 - Karel Toman, <a href="http://www.aktualne.cz">Aktuálně.cz</a>
09. listopadu 2009, 02:23

Přes deset firem z leteckého průmyslu zakládá na jižní a jihovýchodní Moravě první klastr v českém leteckém průmyslu. Forma klastru ani počet členů zatím není definitivní.

Autor: Jan Třeštík

Podle vládní agentury Czechinvest, která vznik klastru iniciovala, se členské firmy dostanou k nejmodernějšímu know how a k přístupu na globální trhy.

„Pro české firmy není problém vyrobit třeba celé letadlo,“ vysvětluje sektorový specialista Czechinvestu pro letectví Petr Nétek. „Kvůli nedostatku vzájemné spolupráce se ale samy odsuzují k dodávkám mnohem níž v dodavatelském řetězci, než na jaké mají schopnosti. Ambicí připravovaného klastru je tohle změnit,“ nešetří vysokými cíli.

Šance může přijít už brzo. Dohodnout zajímavý obchod mohou české firmy už při návštěvě zástupců čínského leteckého průmyslu, které do Česka přiveze Czechinvest.

„Letecká mise se bude připravovat ve spolupráci s příslušnými ministerstvy a čínskou ambasádou,“ sdělil pro Aktuálně.cz Jaromír Černík, ředitel zastoupení agentury Czechinvest v Hongkongu. „V tuto chvíli s firmami jednáme, o co vlastně konkrétně mají zájem a kdy by mohly do Česka přicestovat,“ dodal.

Morava, třetina Česka

„Aircraft Industries, Dicom, Evektor, Evektor - Aerotechnik, Letecký ústav VUT Brno,“ loví v paměti poslanec Antonín Seďa některé účastníky organizační schůzky více než deseti moravských subjektů. Sešly se v areálu někdejšího Letu Kunovice a Seďa se schůzky zúčastnil jako místní rodák i člen parlamentního podvýboru pro vědu, výzkum, letectví a kosmonautiku.

Na Moravě je podle Czechinvestu třetina veškeré kapacity českého leteckého průmyslu. Založením klastru právě v tomto regionu, kde má sektor dlouholetou tradici a kde pro něj pracuje na tři a půl tisíce lidí, chce agentura přitáhnout k moravskému letectví pozornost, která jej dosud míjela.

„V České republice existují v podstatě dvě hlavní centra letecké výroby - kolem Prahy a právě na jihovýchodní Moravě,“ vysvětluje specialista Czechinvestu pro letectví Petr Nétek. „Zatím ovšem tak trochu platí, že oči potenciálních investorů nebo zákazníků dohlédnou do několika kilometrů kolem Prahy a na Moravu už ne. To chceme změnit,“ dodává.

Více na Aktuálně.cz.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Tip: Hromadu užitečného softwaru za 534 dolarů můžete mít jen za 12 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít