Morální reforma pro běsnící dav

23. listopadu 2012, 12:00 - Tomáš Plhoň, euro
23. listopadu 2012, 12:00

Včera odpoledne se mi hlavou honila myšlenka na téma individuální pokory. Aneb k čemu bych asi dospěl, kdyby mi přišla sms typu „chcípni pravicová svině, zabijeme tvoji rodinu.“ Asi k ničemu velkolepému, s největší pravděpodobností bych měl vztek, strach, nebo si prošel nějakou jinou formou přirozené obranné reakce. A nikdo by se mi nemohl divit.

Pokud tedy měla mít operace skupiny Ztohoven se zveřejněním telefonních čísel politiků smysl v morální obrodě, jak se umělci snaží velikášsky tvrdit, k ničemu patrně nebude. Ostatně mediální stopa, kterou za sebou zanechala, se zatím pohybuje na stupnici odmítnutí až naprosté odsouzení. Poslední počin Týcova kontroverzního komanda si ale zaslouží všechno možné, jen ne automatickou averzi bez trochy zamyšlení. Ne snad že já osobně bych celé akci fandil. Koneckonců, kdo měl šanci zhlédnout poslední počin Ztohoven, tedy filmový snímek Občan K. spočívající v kýčovitých proslovech a vteřinu co vteřinu protiřečících si argumentů, se asi na činnost performerů dívá o dost kritičtěji.

Přesto ona mapa telefonních čísel, takzvaná „morální reforma“, vznikla z nějakého důvodu, chcete-li popudu. V běžném vyspělém státě se zkrátka skupina uměleckých aktivistů jednoho dne nevzbudí a nezačne jízlivě tepat vládu a parlament, protože prostě proto. Stejně tak se z ničeho nic neprobudí lidé a nezačnou náhle dostupných kontaktů na politiky využívat k tomu, aby „svému“ ministrovi sdělili, že mu „podpálí barák a pověsí ho i s dětmi.“

Obě zmíněné strany můžeme odsuzovat a jejich jednání zavrhovat. Odněkud se ale vzalo, existuje, a tím pádem se s ním musíme vypořádat. Představte si běsnící dav, jež burcuje ulici hořící touhou přibít vás na dveře svatovítské katedrály, a potom sebe, jak s ním vedete polemiku o tom, že jejich jednání a slogany jsou nepěkné a necivilizované.

Nálada společnosti vůči politické reprezentaci je, jaká je. V takovém podhoubí snadno vzniknou umělci s anarchistickými projekty, které ještě snadněji dají průchod nenávisti nahromaděné v některých lidech. Obzvlášť v druhém případě jde o nebezpečné společenské tendence, které patrně poslancům uzavřeným v politickém vákuu nedocházely a nedochází, jinak by je dál neživili. Pokud by počin Ztohoven i s celou svou uměle vytvořenou publicitou a lacinou kontroverzí měl sloužit jen jako varovný prst, díky za něj.


Čtěte další komentáře Tomáše Plhoně

Spirála stále opakovaných chyb

Úspora z výměny cedulek

Ti nejlepší z nejvlivnějších


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Překvapení: AMD příští rok vydá 12nm procesory a GPU, na nové technologii 12LP od GloFo
Nejvýkonnější herní konzoli si už můžete předobjednat. Xbox One X stojí 13 500 Kč
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na první ukázku nového Tomb Raidera
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít