Monsanto na jídelníčku

25. června 2008, 13:14 - Brian Hindo
25. června 2008, 13:14

Není jisté, že potravinová krize vytvoří nové trhy pro geneticky upravované produkty

Monsanto, hlavní producent geneticky upravovaných semen, strávil mnoho let tím, že se snažil ze sebe setřást image dodavatele „Frankensteinových potravin“. Politické bitvy o geneticky upravované organismy (GMO) v devadesátých letech minulého století zanechaly společnost poškozenou, bez zisku a s menšími ambicemi v oblasti konzumních potravin. Ty tam byly sliby o GMO pšenici, rýži a rajčatech. Do kurzu se dostala kukuřice, sója a bavlna a jejich pěstování pro průmyslovou výrobu krmiv, etanolu a textilu. Tento krok zafungoval. Od roku 2003 se společnost Monsanto proměnila ze ztrátového vyděděnce na obrovský agropodnik v hodnotě pěti miliard dolarů s dvacetiprocentním ziskem na maržích a s akciemi, jejichž cena narostla o 1200 procent.
Úspěšná snaha navnadila Monsanto natolik, že se tento měsíc vydalo novou cestou k zásobení světa potravinami. Kvůli nedostatku potravin a růstu inflace chce nyní společnost ze St. Louis obnovit svou pozici v globálním potravinovém řetězci. Během potravinového summitu OSN v Římě Monsanto 5. června oznámilo ambiciózní cíl, jenž by měl vést k růstu globální produkce potravin. Chce poskytnout miliony dolarů na výzkum pšenice a rýže - tedy oblasti, kterou společnost v posledních letech opustila. Navíc slibuje, že do roku 2030 zdvojnásobí výnosy kukuřice a sóji. Společnost uvádí, že bude také distribuovat semena na africké farmy bez licenčního poplatku. „Není to jen záležitost dobrého pocitu,“ říká výkonný šéf Monsanta Hugh Grant. „Uspokojení růstu poptávky je velikou obchodní příležitostí.“
Mnoho velkých agropodniků vidí novou příležitost v biotechnologických plodinách a odmítají obavy, že by i tentokrát mohly být neúspěšné. „Myslím, že se svět změnil,“ říká Grant. Šéfové konkurentů, jako je švýcarský agrochemický gigant Syngenta, se v posledních týdnech také nechali slyšet. Eurokomisařka pro zdraví Androulla Vassiliou promluvila o větší flexibilitě. A ředitel Earth Institute Kolumbijské univerzity Jeffrey D. Sachs a prezident Světové banky Robert B. Zoellick připomněli, že GMO by mohly pomoci zvládnout hlad ve světě. Mnoho lidí poukazuje zejména na nový druh kukuřice, schopný odolat velkému suchu. Měl by být připraven v roce 2012 a vyvinut tak, aby mnohem efektivněji využíval vodu.
Jak takové produkty budou odstraňovat hlad v rozvíjejících se zemích, je jinou věcí. Kukuřice od Monsanta nemá například sloužit k produkci potravin. Jejím nejběžnějším použitím má být stejně jako v případě sóji krmivo pro zvířata. Ze zdvojnásobení výnosů tedy budou mít spíše prospěch lidé, kteří jedí maso, než podživení. Monsanto uvádí, že spolupracuje s africkými poradními skupinami na vývoji bílé kukuřice, jež je odolná vůči suchu, kvůli pomoci místním farmářům. Grant však říká, že na takových plodinách se bude pracovat ještě „osm let“.

„Síla svalů“

Kritici Monsanta se obávají, že firma bude využívat svou finanční sílu k otevření nových trhů v Africe a Asii pro patentované genetické rostliny. „Snaží se využít potravinové krize k přijetí vlastních produktů,“ říká Bill Freese, politický analytik Centra pro zdravé potraviny washingtonské skupiny, která vystupuje proti GMO. Pat Roy Mooney, výkonný ředitel ottawské ETC Group, která sleduje globální zemědělskou politiku, se obává, že Monsanto „bude používat sílu svých svalů k ovlivňování často zranitelných vlád, aby dělaly to, co společnost chce“.
Jednání Monsanta - včetně ať už jakéhokoli pokroku v případě rýže a pšenice - by neměla ovlivnit jeho finance. Společnost říká, že může zdvojnásobit hrubé zisky do roku 2012 i svými současnými produkty. Monsanto však nekompromisně žádá místo u stolu, u něhož se bude řešit potravinová krize. A to navzdory tomu, že riskuje novou válku o GMO.

Tabulka s. 32:
Semena změny
Osev půdy biotechnologickými plodinami v procentech z jejich celosvětově osázené plochy

Sója 64
Kukuřice 24
Bavlna 43
Pšenice 0
Rýže 0

Pramen: International Service for the Acquisition of Agribiotech Applications

Popisek s. 32:
Na kukuřici pro africké farmáře, jež je odolná vůči suchu, se již pracuje

Copyrighted 2008 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Překlad: Marjánka Růžičková

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít