Monitorovací systém ušetří čtvrtinu nákladů

17. dubna 2009, 00:00 - Tomáš Johánek
17. dubna 2009, 00:00

Jednou z možností, jak zefektivnit správu vozového parku,je využívat služeb monitorovacích systémů. Kromě snížení nákladů umožňují i dohledání vozidla v případě krádeže.

Uživatel monitorovacího systému může vozidla kontrolovat prostřednictvím webového rozhraní.

Autor: Profit

Každá firma má svůj vozový park o různém počtu a různé struktuře vozidel. Díky monitorovacím systémům mohou ušetřit jak velké organizace, tak i menší podnikatelé. Úspora provozních nákladů se obvykle pohybuje od 10 do 30 procent. Návratnost systému činí dva až čtyři měsíce. Výhodou je také zjednodušení vedení celé agendy knihy jízd, ta se totiž generuje automaticky. Systém dává majitelům okamžité informace o poloze při odcizení vozidla, a výrazně tak zvýší šance na jeho navrácení.

Poloha vozidla v reálném čase

Jak systém monitoringu vozidla pracuje? Systém v reálném čase sleduje a zaznamenává jízdní parametry, jako jsou poloha, rychlost, stavy vstupů a další veličiny, které pak přenáší do GPS centra. Z něj jsou data vzápětí přenesena k zákazníkovi, kde se zpracovávají a vyhodnocují. Zákazník tak získává dokonalý přehled o vozovém parku a možnost snadno pracovat se všemi potřebnými informacemi.

Donedávna se ceny obdobných řešení pohybovaly v desetitisícových částkách a jejich instalace a správa byly relativně složité. Dnes činí pořizovací náklady na systém méně než deset tisíc korun. Poměrně jednoduchá je i instalace zařízení. Jednotka se skládá z centrálního modulu, GPS a GSM antény, konektorů a kabeláže. Veškeré zařízení se standardně montuje skrytě zčásti do boxu za sedačkou a zčásti pod sedačku, kde je vše napojeno na baterii a klíček startéru. Řidič zde nemusí ovládat nic kromě tlačítka, které selektuje jízdy na služební a soukromé.

Jednoduchý přesun do počítače

„Díky takto namontované jednotce dochází v reálném čase k zaznamenávání jízdních parametrů, jako jsou poloha, rychlost, nadmořská výška a další v GPS Centru CarNet, jehož služby jsou placenou součástí celého systému,“ říká Veronika Vlasatíková, výkonná ředitelka společnosti SGS, která je jednou z poskytovatelů systému CarNet. Zde jsou data uložena do doby, než si je zákazník přesune jednoduše kliknutím na svůj lokální počítač. „K tomu, aby se zjistila aktuální pozice sledovaného vozidla, je potřeba pouze internet a všechny potřebné parametry jsou okamžitě jako na dlani,“ dodává.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít