Mohu nařídit nástup dovolené?

31. července 2006, 00:00 - RichardW. Fetter
31. července 2006, 00:00

* Jak je to s určením termínu nástupu dovolené? Může si tento termín vybrat sám zaměstnanec? podnikatel z Benešova Dobu čerpání dovolené na zotavenou určuje zaměstnavatel podle plánu dovolených, a to tak, aby si zaměstnanec mohl dovolenou vyčerpat zpravidla vcelku a do konce příslušného kalendářního roku.

* Jak je to s určením termínu nástupu dovolené? Může si tento termín vybrat sám zaměstnanec?

podnikatel z Benešova

Dobu čerpání dovolené na zotavenou určuje zaměstnavatel podle plánu dovolených, a to tak, aby si zaměstnanec mohl dovolenou vyčerpat zpravidla vcelku a do konce příslušného kalendářního roku. Při stanovení plánu dovolených je nutno „přihlížet k úkolům zaměstnavatele a k oprávněným zájmům zaměstnance“, například potřebě péče o děti. Pokud ve firmě působí odbory, podléhá stanovení plánu dovolených jejich předchozímu souhlasu.

Poskytuje-li se zaměstnanci dovolená v několika částech, musí alespoň jedna část činit nejméně dva týdny. I zde platí, že zaměstnanec se zaměstnavatelem se mohou dohodnout odlišně.

Určenou dobu čerpání dovolené je zaměstnavatel povinen oznámit zaměstnanci alespoň 14 dnů předem (tato doba může být výjimečně zkrácena, dá-li k tomu souhlas příslušný odborový orgán).

Zaměstnavatel také může v dohodě s příslušným odborovým orgánem určit hromadné čerpání dovolené na zotavenou, jestliže je to nutné z provozních důvodů. Hromadné čerpání dovolené nesmí činit více než dva týdny (u profesionálních uměleckých souborů čtyři týdny).

Vedle naplánované dovolené může zaměstnanec kdykoliv zaměstnavatele o poskytnutí dovolené také požádat - s čerpáním dovolené ovšem musí zaměstnavatel vždy vyslovit souhlas. Tak jako v jiných oblastech, i zde tedy platí, že nejlepším řešením je samozřejmě vzájemná dohoda - tedy termín vyhovující oběma stranám.

Z pravidla, že dobu čerpání dovolené za zotavenou určuje zaměstnavatel (ať už jednostranně, nebo po předchozí dohodě), existují dvě výjimky:

1) Požádá-li zaměstnankyně o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení mateřské dovolené, je zaměstnavatel povinen její žádosti vyhovět a dovolenou poskytnout. Stejně je tomu, pokud o poskytnutí dovolené požádá zaměstnanec tak, aby navazovala bezprostředně na skončení rodičovské dovolené do doby, po kterou je žena oprávněna čerpat mateřskou dovolenou.

2) Už několikrát jsme se na stránkách Profitu věnovali takzvanému automatickému nástupu nevyčerpané dovolené. Taková „povinná dovolená“ vyplývá přímo ze zákona (viz například Profit č. 33/2005). Jestliže si zaměstnanec nemohl dovolenou vyčerpat v roce 2005 z naléhavých provozních důvodů nebo proto, že zaměstnavatel neurčil její čerpání, nebo pro překážky v práci, je zaměstnavatel povinen poskytnout ji zaměstnanci tak, aby skončila nejpozději do konce roku 2006. Neurčí-li firma termín čerpání zbytku loňské dovolené do 31. října 2006, považuje se 1. listopad automaticky za povinný nástup zaměstnance na tuto nevyčerpanou dovolenou. Pro přesnost dodejme, že konec října je rozhodující „jen“ pro stanovení dovolené, k samotnému jejímu vyčerpání může dojít až do konce prosince (tedy třeba během Vánoc).

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít