Mohu nařídit nástup dovolené?

31. července 2006, 00:00 - RichardW. Fetter
31. července 2006, 00:00

* Jak je to s určením termínu nástupu dovolené? Může si tento termín vybrat sám zaměstnanec? podnikatel z Benešova Dobu čerpání dovolené na zotavenou určuje zaměstnavatel podle plánu dovolených, a to tak, aby si zaměstnanec mohl dovolenou vyčerpat zpravidla vcelku a do konce příslušného kalendářního roku.

* Jak je to s určením termínu nástupu dovolené? Může si tento termín vybrat sám zaměstnanec?

podnikatel z Benešova

Dobu čerpání dovolené na zotavenou určuje zaměstnavatel podle plánu dovolených, a to tak, aby si zaměstnanec mohl dovolenou vyčerpat zpravidla vcelku a do konce příslušného kalendářního roku. Při stanovení plánu dovolených je nutno „přihlížet k úkolům zaměstnavatele a k oprávněným zájmům zaměstnance“, například potřebě péče o děti. Pokud ve firmě působí odbory, podléhá stanovení plánu dovolených jejich předchozímu souhlasu.

Poskytuje-li se zaměstnanci dovolená v několika částech, musí alespoň jedna část činit nejméně dva týdny. I zde platí, že zaměstnanec se zaměstnavatelem se mohou dohodnout odlišně.

Určenou dobu čerpání dovolené je zaměstnavatel povinen oznámit zaměstnanci alespoň 14 dnů předem (tato doba může být výjimečně zkrácena, dá-li k tomu souhlas příslušný odborový orgán).

Zaměstnavatel také může v dohodě s příslušným odborovým orgánem určit hromadné čerpání dovolené na zotavenou, jestliže je to nutné z provozních důvodů. Hromadné čerpání dovolené nesmí činit více než dva týdny (u profesionálních uměleckých souborů čtyři týdny).

Vedle naplánované dovolené může zaměstnanec kdykoliv zaměstnavatele o poskytnutí dovolené také požádat - s čerpáním dovolené ovšem musí zaměstnavatel vždy vyslovit souhlas. Tak jako v jiných oblastech, i zde tedy platí, že nejlepším řešením je samozřejmě vzájemná dohoda - tedy termín vyhovující oběma stranám.

Z pravidla, že dobu čerpání dovolené za zotavenou určuje zaměstnavatel (ať už jednostranně, nebo po předchozí dohodě), existují dvě výjimky:

1) Požádá-li zaměstnankyně o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení mateřské dovolené, je zaměstnavatel povinen její žádosti vyhovět a dovolenou poskytnout. Stejně je tomu, pokud o poskytnutí dovolené požádá zaměstnanec tak, aby navazovala bezprostředně na skončení rodičovské dovolené do doby, po kterou je žena oprávněna čerpat mateřskou dovolenou.

2) Už několikrát jsme se na stránkách Profitu věnovali takzvanému automatickému nástupu nevyčerpané dovolené. Taková „povinná dovolená“ vyplývá přímo ze zákona (viz například Profit č. 33/2005). Jestliže si zaměstnanec nemohl dovolenou vyčerpat v roce 2005 z naléhavých provozních důvodů nebo proto, že zaměstnavatel neurčil její čerpání, nebo pro překážky v práci, je zaměstnavatel povinen poskytnout ji zaměstnanci tak, aby skončila nejpozději do konce roku 2006. Neurčí-li firma termín čerpání zbytku loňské dovolené do 31. října 2006, považuje se 1. listopad automaticky za povinný nástup zaměstnance na tuto nevyčerpanou dovolenou. Pro přesnost dodejme, že konec října je rozhodující „jen“ pro stanovení dovolené, k samotnému jejímu vyčerpání může dojít až do konce prosince (tedy třeba během Vánoc).

Mohlo by vás zajímat

Finance
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít