Módní doplněk, který leccos prozradí

02. dubna 2007, 00:00 - PETR BÝM
02. dubna 2007, 00:00

KRAVATA Pro mnohé otravná povinnost, pro jiné oblíbený módní doplněk. Jednadvacáté století si na formality, včetně těch oděvních, mnoho nepotrpí. Kravata nicméně stále zůstává nutnou součástí společenského obleku. Kravata je nejen součástí „byznys uniformy“. Zároveň leccos vypovídá o tom, kdo ji nosí.

KRAVATA Pro mnohé otravná povinnost, pro jiné oblíbený módní doplněk. Jednadvacáté století si na formality, včetně těch oděvních, mnoho nepotrpí. Kravata nicméně stále zůstává nutnou součástí společenského obleku.

Kravata je nejen součástí „byznys uniformy“. Zároveň leccos vypovídá o tom, kdo ji nosí. Je na místě zmínit, že po dlouhé době v Česku „problematiku“ kravat popularizoval současný prezident Václav Klaus. Ten už počátkem 90. let upoutal pozornost odvážnými kravatovými kreacemi.

Barva, střih, uzel - záleží na všem. „Kravata je jedním z prvků, který velice odhaluje styl, osobnost. Tím spíše, že je často povinnost ji mít, nicméně volba vzoru, uzlu nebo sladění s košilí či oblekem se nijak nepředpisuje,“ tvrdí vizážista Petr Lukeš. Je ale pravda, že jistá pravidla přece jenom existují. Kravata, která končí dvacet centimetrů nad opaskem nebo majitele svírá jako oprátka, utažená na uzlík velikosti špendlíkové hlavičky, sice není už tak často k vidění, ale harmonizace barev a vzorů někdy nebývá ideální a přinejmenším krátkou úvahu si žádá. „Slabina je v tom, že jsme se naučili nedělat chyby, ale málo si vychutnáváme možnost vytvořit osobitý styl,“ podotýká vizážista Lukeš.

KDE SE VZALA?

Původ kravaty, která je dnes běžnou součástí mužských šatníků na celém světě, sahá poměrně hluboko do historie. Přesněji řečeno do první poloviny 17. století, kdy se v Paříži ubytoval početný vojenský oddíl Chorvatů. Ti byli tehdy považováni za výjimečné dobré válečníky. Součástí jejich jinak neformální uniformy byl šátek, uvázaný kolem krku. Chorvatským mužům, kteří se chystali na válečné tažení, je dávali jejich ženy a milenky - měl jim připomínat domov a sloužit také jako symbolická přísaha partnerské věrnosti. Pařížané už tehdy byli náchylní k novinkám, a tak se různobarevné šátky brzy staly součástí oděvů těch, kteří chtěli být „in“.

Stejně brzy tyto šátky dostaly přídomek „a la Croate“ (jako Chorvaté), z něhož se pak vyvinul název „la cravatte“. Došlo to tak daleko, že na francouzském královském dvoře působil už od roku 1661 „cravattier“, jehož úkolem bylo vázat panovníkovi kravatu.

Od těch dob se střih a barvy vázanek velmi dynamicky vyvíjely. Posléze se staly nedílnou součástí pánského oděvu, což ostatně dokládá i dílo Honore de Balzaca „Umění nosit kravatu“. Současné vázání kravaty se objevilo už koncem 19. století. Ve dvacátých letech minulého století se zase do dnešní podoby ustálily rozměry a střih kravaty. Standardně se skládají ze tří dílů, které jsou sešity a střiženy vzhledem k osnově látky v úhlu 45 stupňů, což zaručuje, že se kravata nekroutí a drží tvar.

AŤ LADÍ S KOŠILÍ

„Kravata je jedním z mála součástí mužského společenského oděvu, kde se alespoň částečně připouštějí módní trendy,“ říká Petr Lukeš. Přesto platí jistá obecná pravidla: především dobře uvázaný uzel, přičemž je zapotřebí vědět, že ten nejběžnější má bohužel tendenci „padat“ ke straně. Druhé pravidlo se týká délky: spodní konec kravaty má sahat přesně k opasku, a to bez výjimky. Zásadní je rovněž barevné sladění s oblekem a košilí. Základním pravidlem je nekombinovat různé typy proužku, tedy oblek s výraznými proužky doplnit jednobarevnou kravatou a naopak, ale podle odborníků to není dogma. „Navzájem kombinovat lze i proužky. Hlavní je celkové sladění barev a linií, vedle toho také volba vhodného uzlu vzhledem k velikosti límečku košile,“ vysvětluje Lukeš. Podle něj má dnes klasická kravata jednoduchý, spíše nepříliš výrazný vzor, střední šíři a je obvykle z hedvábí. Lze ovšem zvolit kravatu užšího střihu, naproti tomu kravaty rozšířené už jsou neaktuální.

Co se vzorování kravaty týká, možnosti jsou v podstatě neomezené. Na trhu je k dostání doslova vše, až na výjimky (například neformální podnikový večírek) je podle odborníků dobré vyhnout se růžovým králíčkům, vzorům s Mickey Mousem a podobně. Pravdou je, že v kolekcích světových módních salonů (Armani, Gucci, Versace, Zegna) se podobné výstřelky občas objeví.

Kolem krku a k obleku se občas nosí i motýlek. „S tímto doplňkem společenská pravidla nepočítají k dennímu nošení. Pravdou je, že porušení této konvence se v současnosti toleruje. Většinou jde o projev velmi specifického stylu,“ dodává Petr Lukeš.

**JAK NOSIT KRAVATU

Délka - přesně k opasku

Uzel - libovolný, stylový je windsor či manhattan

Barva - libovolná, ale podle některých názorů je zakázán purpur; celkově nejsou vhodné příliš křiklavé barvy, pozor na harmonizaci s barvou košile, obleku i bot

Vzor - libovolný, pozor na sladění s oblekem a košilí, zvláště na proužky

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít