Modernizace by přinesla zjednodušení

17. ledna 2005, 00:00 - PETR BÝM
17. ledna 2005, 00:00

VÝPISY Z REJSTŘÍKU TRESTŮ Výpis z rejstříku trestů je často jediným dokumentem potřebným k získání živnostenského listu. Jaké jsou zkušenosti s rejstříkem, jehož historie sahá až do dob Rakouska-Uherska? Získat výpis z trestního rejstříku není složité. Poněkud náročnější je celá věc z časového hlediska.

V pražské centrále výpis dostanete na počkání, což představuje maximálně šedesát minut čekání. foto: Profit - Martin Siebert

VÝPISY Z REJSTŘÍKU TRESTŮ Výpis z rejstříku trestů je často jediným dokumentem potřebným k získání živnostenského listu. Jaké jsou zkušenosti s rejstříkem, jehož historie sahá až do dob Rakouska-Uherska? Získat výpis z trestního rejstříku není složité. Poněkud náročnější je celá věc z časového hlediska. Moderní metody komunikace do státní správy pronikají jen pomalu, a tak se výpis vyřizuje dnes stejně jako před sto lety. Žádost o výpis lze podat na více místech - především na samotném Rejstříku trestů v P raze. Jinak lze využít okresních státních zastupitelství, vedle nich městských a obecních úřadů, které mají v kompetenci vedení matrik, tedy v každém větším městě. Stejně žadateli pomohou také zastupitelské úřady v zahraničí. I to je služba poměrně frekventovaná, loni jejich prostřednictvím požádalo o výpis 3500 osob. PRAŽÁKŮM JE HEJ

Vlastní procedura je jednoduchá: vyplnění dotazníku, který žadateli poskytnou na příslušném úřadu, prokázání totožnosti a padesátikorunový kolek. Jinak je to se lhůtou vyřízení: je rozdíl, zajde-li žadatel přímo do Rejstříku, nebo volí korespondenční cestu. „Denně vyřizujeme kolem dvaceti žádostí. Pokud ale mají lidé naspěch, zajedou si do Prahy,“ říká Marie Pobčáková ze státního zastupitelství v Šumperku. Podobné to je třeba na teplickém magistrátu, tady jde podle pracovníků matriky o 200 až 300 žádostí ročně. Celkově se korespondenční cestou loni vyřídilo 65 % všech žádostí. Samotné výpisy chodí na adresu žadatele (pokud je ve výpisu záznam, jde o doporučenou zásilku). „Ze zákona máme na vyřízení žádosti 30 dní, ale standardně to zvládáme do dvou dnů. K tomu je ovšem třeba přičíst čas, který potřebuje pošta,“ komentuje vyřizovací lhůty ředitel Rejstříku Zdeněk Krátkoruký. Loni vydal úřad 1,128 milionů výpisů. „Pospíchám a upřímně řečeno, ani nevím, že to jde taky jinak,“ odpovídá na otázku, proč k získání výpisu nezvolil korespondenční cestu, Jiří Polák. Jako desítky ostatních stojí před pražským sídlem Rejstříku a čeká, až se na displeji objeví jeho číslo. Jeho slova nepřímo potvrzuje také praxe pražských státních zastupitelství - žádosti o výpis mají v agendě pouze teoreticky. Pražáci si prostě radši zajedou přímo do Rejstříku trestů, který sídlí v soudní budově na Pankráci.

ŠNEČÍ TEMPO MODERNIZACE

Výpisy z rejstříku trestů určitě nepředstavují největší byrokratický problém českého podnikání. Nicméně v době komputerizace celé státní správy by vše mohlo probíhat jednodušeji. Zatím se o tom jen mluví. „Zastáváme názor, že státní orgán by si - při vyřizování všech žádostí občanů - měl maximum potřebných informací zajistit sám. To se týká i živnostenských úřadů, které výpis vyžadují při vydávání živnostenských listů,“ komentuje situaci ředitel Zdeněk Krátkoruký. Vyžadovalo by to sdílení informačních databází, ovšem k jejich propojování dochází velmi pomalu. Zjednodušení by jistě přineslo i elektronické vyřizování žádostí. Rejstřík už dokonce má elektronickou podatelnu, ale fyzické osoby ji zatím využívat nemohou. „Za stávajících podmínek nejsme schopni zajistit potřebnou ochranu těchto velmi citlivých osobních informací,“ vysvětluje Krátkoruký. Problém je v tom, že současná podoba elektronického podpisu nemá jednoznačný identifikátor - či přesněji řečeno, chybí jeho legislativní úprava, o kterou by se Rejstřík mohl opřít. Koneckonců - získání elektronického podpisu na rok stojí 580 korun (nebo dokonce 1500 korun), kolek na „klasickou“ žádost 50 korun. Elektronická podatelna rejstříku tak nejspíš bude zahálet i nadále. Reálněji se naproti tomu jeví snaha umožnit občanům přistup k rejstříku a některým dalším registrům prostřednictvím pošty nebo notářských úřadů. Žadatel o výpis by to pak měl jistě snazší - poštovní úřad je v každé větší obci. I tady jsou legislativní problémy, ale ty se snad podaří vyřešit. Občané by také ušetřili - ze zákona je elektronická komunikace se státními úřady osvobozena od všech poplatků. Žadatelé by tak platili jen za zprostředkování poště či notáři. Možná větším problémem - třeba i pro podniky, které pro některé profese vyžadují výpis, přesněji řečeno výpis „čistý“ - jsou prodlevy v přenosu informací od trestních soudů do rejstříku. „U soudů jdou věci pomalu, jde o takzvanou porozsudkovou agendu, která tam samozřejmě nemá prioritu. Někdy proto trvá i dva měsíce, než se dozvíme, že ta či ona osoba byla pravomocně odsouzena pro nějaký trestný čin,“ konstatuje ředitel Krátkoruký. Živnostenské úřady přitom vyžadují výpis starý maximálně tři měsíce.

NEJRYCHLEJŠÍ CESTA

Nejrychleji lze výpis pořídit v budově Rejstříku trestů, Soudní 1,

140 66 Praha 4

Po 7:30-16:00

Út 7:30-15:00

St 7:30-16:00

Čt 7:30-13:00

Pá 7:30-13:00

Pramen: www.justice.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít