Moderní trend: kolektivní životní pojištění

03. listopadu 2003, 00:00 - EVA SVOBODOVÁ, tiskový odbor UNIQA pojišťovny
03. listopadu 2003, 00:00

KOLEKTIVNÍ (TÉŽ SKUPINOVÉ) POJIŠTĚNÍ ZÍSKÁVÁ V POSLEDNÍ DOBĚ NA VÝZNAMU. SMYSLEM JE POJISTIT NA ZÁKLADĚ JEDNÉ SMLOUVY VĚTŠÍ POČET LIDÍ, KTERÉ NĚCO SPOJUJE - NAPŘÍKLAD PŘÍSLUŠNOST K NĚJAKÉ FIRMĚ.

Pro každou firmu je jednodušší zařídit jedno kolektivní pojištění než sjednávat smlouvu pro každého zaměstnance zvlášť

Firmy mohou své zaměstnance motivovat a zároveň ušetřit na daních

KOLEKTIVNÍ (TÉŽ SKUPINOVÉ) POJIŠTĚNÍ ZÍSKÁVÁ V POSLEDNÍ DOBĚ NA VÝZNAMU. SMYSLEM JE POJISTIT NA ZÁKLADĚ JEDNÉ SMLOUVY VĚTŠÍ POČET LIDÍ, KTERÉ NĚCO SPOJUJE - NAPŘÍKLAD PŘÍSLUŠNOST K NĚJAKÉ FIRMĚ.

Je samozřejmé, že uzavření a správa jediné kolektivní smlouvy jsou jednodušší než sjednání a údržba řady individuálních smluv. S ohledem na velikost a charakteristiky pojišťované skupiny poskytují pojišťovny často velmi výrazná zvýhodnění. Kolektivy lze pojistit na cesty, proti úrazu, proti pracovní neschopnosti a také na život.

MOTIVOVAT A UŠETŘIT

Skupinové životní pojištění uzavírají pro své zaměstnance zpravidla firmy, které si je chtějí udržet a motivovat. V neposlední řadě mohou touto cestou rovněž ušetřit na daních a na zdravotním a sociálním pojištění, uzavřou-li smlouvy o daňově optimalizovaných produktech kapitálového životního pojištění, s nimiž pojišťovny pružně reagovaly na zavedení odpočtů v roce 2001.

RIZIKOVÉ ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Vybere-li si zaměstnavatel pro své pracovníky rizikové životní pojištění, chrání jeho blízké: 245 pro případ smrti pojištěného (tyto osoby stanovuje pojištěná osoba), 245 popř. smrti úrazem (v případě smrti úrazem by pojišťovna vyplatila odškodnění z obou rizik současně) 245 nebo trvalým následkům úrazu (invaliditě - plní se podle stupně postižení). Pojistné částky se sjednávají jako násobky ročních příjmů; ve smlouvě lze sjednat automatické navyšování pojistné částky podle aktuálního růstu platu či mzdy.

KAPITÁLOVÉ ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Je pojištěním dvousložkovým - vedle klasické rizikové složky je do něj „namíchána“ složka úspor pro případ dožití se konce sjednané pojistné doby. Tento druh pojištění, je-li uzavřen podle předepsaných parametrů, umožňuje čerpat daňové odpočty zaměstnancům i zaměstnavatelům - podle toho, kdo kolik pojistného hradí. V České republice zatím není pro účely daňového zvýhodnění předepsán závazný poměr mezi rizikovou a spořicí složkou KŽP. Ovšem se vstupem do EU je třeba počítat s úpravou.

VÍCE POJIŠTĚNÝCH - MENŠÍ RIZIKO

Firma se může rozhodnout zařadit do rámcové smlouvy prakticky jakéhokoli zaměstnance bez ohledu na jeho postavení ve vnitropodnikové hierarchii - ta je zohledněna ve výši pojistné částky. Velikost pojišťované skupiny osob je velmi významná: zajistné krytí (jakési pojištění samotné pojišťovny, které nakupuje u zajišťoven, což jsou velké společnosti působící celosvětově a podstatným dílem se podílející na krytí rizik) se získává tím snadněji, čím více lidí chceme v rámci jedné smlouvy pojistit. Potenciální riziko se tak příznivě rozprostře, protože každá z pohledu životního pojištění rizikovější osoba je zde „vyvážena“ celou množinou dalších relativně zdravých jedinců. V případě individuálních smluv na vyšší pojistné částky vyžaduje životní pojistitel důkladné lékařské vyšetření aktuálního zdravotního stavu. U skupinových smluv si může dovolit být s ohledem na hromadný přírůstek kmene shovívavější, i když jsou pojistné částky kalkulovány v řádu milionů. Aktualizace smlouvy probíhá tak, že zaměstnavatel zasílá pojišťovně pravidelně vyplněné návrhy pojistky zaměstnanců nově vstupujících do pojištění s potvrzením jejich ročního příjmu u firmy, a současně i výkaz ukončených pracovních poměrů svých dosavadních pojištěných zaměstnanců. Úprava pojistných částek se provádí například jednou ročně na základě předloženého přehledu nových platových výměrů pojištěných. Končí-li zaměstnanec svůj pracovní poměr u firmy, která pro něj životní pojištění sjednala, může po dohodě s ní a pojišťovnou pokračovat ve smluvním vztahu sám.

MOŽNOST DALŠÍHO PŘIPOJIŠTĚNÍ

Součástí skupinového životního pojištění mohou být i další připojištění - třeba proti neschopnosti vykonávat povolání. Pojistnou událostí je v takovém případě situace, kdy schopnost pojištěného vykonávat dosavadní práci je zredukována o více než 50 % - například byla-li po úrazu nutná amputace končetiny „potřebné“ z hlediska profese. Také lze sjednat toto připojištění proti psychickým a duševním poruchám. Velmi specifické je připojištění pro klíčové manažery proti riziku, že nebudou nadále schopni vykonávat svou dosavadní řídící práci. Subjektem, v jehož prospěch se takové připojištění sjednává, je firma, které mají takto získané prostředky pomoci financovat náročné školení a trénink nástupce postiženého manažera.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští až 10 minut
Tohle by mohla být revoluce. Pi Charger slibuje první opravdu pohodlné bezdrátové nabíjení
Ovladač od Nvidie způsobuje problémy s Nočním osvětlením [Windows Insider]
Naděje v kauze drahých pamětí. Výrobci DRAM konečně investují do zvýšení kapacit
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít