Moderní technologie snižují spotřebu energie v mrakodrapu o třetinu

27. října 2011, 15:53 - redakce profit
27. října 2011, 15:53

Se svojí výškou 508 metrů patří mrakodrap Tachj-pei 101 v hlavním městě Tchaj-wanu k nejvyšším budovám světa. Navíc získala také prestižní certifikát LEED pro svoji energetickou úspornost.

Foto: Siemens

Díky úpravě energetické účinnosti budovy se za poslední dva roky podařilo snížit spotřebu elektrické energie, spotřebu vody a produkci odpadu o deset procent. Oproti klasikým budovám má tak v současnosti tchajwanský mrakodrap o třetinu nižší spotřebu energií. Výsledkem je roční úspora nákladů na energii ve výši přibližně sedm set tisíc dolarů.    

Budova, která má sto jedna nadzemních a pět podzemních podlaží, tím snížila emise CO2 o 2995 tun za rok, což odpovídá exhalacím z 239 aut jedoucích nepřetržitě po celý rok. Současně se ročně ušetří 28.000 tun vody a vyprodukuje o 1216 tun méně odpadu. Roční spotřeba elektrické energie klesla po zavedení nových technologií o 4,8 milionu kWh.

Na budovy připadá 40 procent celosvětové spotřeby energie a 21 procent celkových emisí CO2,“ vysvětluje Hubert Keiber ze společnosti Siemens, která nové technologie pro mrakodrap dodala.  „Vlastníci či provozovatelé ‚zelených budov‘ mohou díky opatřením zajišťujícím hospodárné využití energie nejen významně přispět ke zlepšení kvality životního prostředí, ale současně snížit náklady na provoz během provozního života budov,“ dodal Keiber.

Kromě technologií zajišťujících šetrný provoz je v mrakodrapu také rozsáhlý bezpečnostní systém. Ten automaticky monitoruje 4000 dveří pomocí 300 karetních čteček a pomocí 545 kamer sleduje  hlavní vstupy a výstupy v budově. Systém zaznamená digitální fotografii návštěvy, po identifikaci a autorizaci navštívenou osobou je automaticky vydána karta a umožněn vstup.

Energeticky úsporné budovy jsou výrazným trendem současného stavitelství. Mezi dodavateli technologií pro tyto stavby se stal právě Siemens se svým obratem 28 miliard eur v tomto segmentu světovou jedničkou. Technologie, které v tomto období společnost instalovala, pomohly ušetřit 270 milionů tun CO2. Jde o stejné množství, které za rok dohromady vyprodukují Hongkong, Londýn, New York, Tokio, Dillí a Singapur.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít