Moderní technologie snižují spotřebu energie v mrakodrapu o třetinu

27. října 2011, 15:53 - redakce profit
27. října 2011, 15:53

Se svojí výškou 508 metrů patří mrakodrap Tachj-pei 101 v hlavním městě Tchaj-wanu k nejvyšším budovám světa. Navíc získala také prestižní certifikát LEED pro svoji energetickou úspornost.

Foto: Siemens

Díky úpravě energetické účinnosti budovy se za poslední dva roky podařilo snížit spotřebu elektrické energie, spotřebu vody a produkci odpadu o deset procent. Oproti klasikým budovám má tak v současnosti tchajwanský mrakodrap o třetinu nižší spotřebu energií. Výsledkem je roční úspora nákladů na energii ve výši přibližně sedm set tisíc dolarů.    

Budova, která má sto jedna nadzemních a pět podzemních podlaží, tím snížila emise CO2 o 2995 tun za rok, což odpovídá exhalacím z 239 aut jedoucích nepřetržitě po celý rok. Současně se ročně ušetří 28.000 tun vody a vyprodukuje o 1216 tun méně odpadu. Roční spotřeba elektrické energie klesla po zavedení nových technologií o 4,8 milionu kWh.

Na budovy připadá 40 procent celosvětové spotřeby energie a 21 procent celkových emisí CO2,“ vysvětluje Hubert Keiber ze společnosti Siemens, která nové technologie pro mrakodrap dodala.  „Vlastníci či provozovatelé ‚zelených budov‘ mohou díky opatřením zajišťujícím hospodárné využití energie nejen významně přispět ke zlepšení kvality životního prostředí, ale současně snížit náklady na provoz během provozního života budov,“ dodal Keiber.

Kromě technologií zajišťujících šetrný provoz je v mrakodrapu také rozsáhlý bezpečnostní systém. Ten automaticky monitoruje 4000 dveří pomocí 300 karetních čteček a pomocí 545 kamer sleduje  hlavní vstupy a výstupy v budově. Systém zaznamená digitální fotografii návštěvy, po identifikaci a autorizaci navštívenou osobou je automaticky vydána karta a umožněn vstup.

Energeticky úsporné budovy jsou výrazným trendem současného stavitelství. Mezi dodavateli technologií pro tyto stavby se stal právě Siemens se svým obratem 28 miliard eur v tomto segmentu světovou jedničkou. Technologie, které v tomto období společnost instalovala, pomohly ušetřit 270 milionů tun CO2. Jde o stejné množství, které za rok dohromady vyprodukují Hongkong, Londýn, New York, Tokio, Dillí a Singapur.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Fiat slaví už podruhé 60. narozeniny modelu 500. Tentokrát…
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku zánovní ojetiny
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Technologie
Intel uvádí první disk s 64vrstvou NAND, SSD 545s. Slibuje vysoký výkon i ve velké zátěži
Intel Core i5-7400: jak si vede čtyřjádrový Kaby Lake za 5 tisíc? (uživatelská recenze)
Levné telefony budou výkonnější a déle vydrží. Díky Snapdragonu 450
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít