Moderní technologie snižují spotřebu energie v mrakodrapu o třetinu

27. října 2011, 15:53 - redakce profit
27. října 2011, 15:53

Se svojí výškou 508 metrů patří mrakodrap Tachj-pei 101 v hlavním městě Tchaj-wanu k nejvyšším budovám světa. Navíc získala také prestižní certifikát LEED pro svoji energetickou úspornost.

Foto: Siemens

Díky úpravě energetické účinnosti budovy se za poslední dva roky podařilo snížit spotřebu elektrické energie, spotřebu vody a produkci odpadu o deset procent. Oproti klasikým budovám má tak v současnosti tchajwanský mrakodrap o třetinu nižší spotřebu energií. Výsledkem je roční úspora nákladů na energii ve výši přibližně sedm set tisíc dolarů.    

Budova, která má sto jedna nadzemních a pět podzemních podlaží, tím snížila emise CO2 o 2995 tun za rok, což odpovídá exhalacím z 239 aut jedoucích nepřetržitě po celý rok. Současně se ročně ušetří 28.000 tun vody a vyprodukuje o 1216 tun méně odpadu. Roční spotřeba elektrické energie klesla po zavedení nových technologií o 4,8 milionu kWh.

Na budovy připadá 40 procent celosvětové spotřeby energie a 21 procent celkových emisí CO2,“ vysvětluje Hubert Keiber ze společnosti Siemens, která nové technologie pro mrakodrap dodala.  „Vlastníci či provozovatelé ‚zelených budov‘ mohou díky opatřením zajišťujícím hospodárné využití energie nejen významně přispět ke zlepšení kvality životního prostředí, ale současně snížit náklady na provoz během provozního života budov,“ dodal Keiber.

Kromě technologií zajišťujících šetrný provoz je v mrakodrapu také rozsáhlý bezpečnostní systém. Ten automaticky monitoruje 4000 dveří pomocí 300 karetních čteček a pomocí 545 kamer sleduje  hlavní vstupy a výstupy v budově. Systém zaznamená digitální fotografii návštěvy, po identifikaci a autorizaci navštívenou osobou je automaticky vydána karta a umožněn vstup.

Energeticky úsporné budovy jsou výrazným trendem současného stavitelství. Mezi dodavateli technologií pro tyto stavby se stal právě Siemens se svým obratem 28 miliard eur v tomto segmentu světovou jedničkou. Technologie, které v tomto období společnost instalovala, pomohly ušetřit 270 milionů tun CO2. Jde o stejné množství, které za rok dohromady vyprodukují Hongkong, Londýn, New York, Tokio, Dillí a Singapur.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Oracle odhalil procesor Sparc M8. Má novou architekturu, takt 5 GHz a asi je poslední
Tip: Naplánujte si automatické zapnutí Wi-Fi na zařízení s Windows 10
Apple vydal iOS 11. Nový systém přináší desítky novinek
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští až 10 minut
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít