Móda do sychravých dnů

01. října 2009, 06:00 - Renata Lichtenegerová
01. října 2009, 06:00

Nejen do české kotliny, ale také do šatníků tuzemských podnikatelů a manažerů zvolna míří chladné dny.

Autor: Blažek

Přední české firmy v oblasti konfekční módy, společnosti Blažek a OP Prostějov, přestavují své kolekce pro letošní podzim a zimu.

Módní dům Blažek přišel pro letošní sezonu podzim/zima s kolekcí s názvem Passion. Nosnou barvou kolekce je modrá, která někdy přechází například do tmavé tyrkysové a je kombinována především s černou. „Černá, to je nejdůležitější téma sezony. Působí maskulinně, ale díky smyslnosti a klidné jednoduchosti ne agresivně,“ říká dvorní návrhář značky Blažek Roman Humlíček. „Pokud si kladete otázku, zda zvolit černou nebo modrou, volte obě. Černá, to je budoucnost. Ale modrá, to je žhavá současnost,“ dodává.

U materiálů pro sezonu podzim/zima 2009 kladla společnost Blažek důraz především na jejich schopnost prezentovat hlubokou temnotu černých a modrých barev současně s jemnými nuancemi jejich tónů. V kolekci jsou proto využity především materiály, které drží tvar a nemačkají se. Jejich častý efekt lesku má navozovat pocit a dojem vytříbeného luxusu.

Značné zastoupení mají v kolekci přírodní materiály, především stoprocentní vlna, místy kombinovaná s hedvábím. U oděvů pro volný čas je zastoupena spíše bavlna.

Bez syntetických materiálů se však kolekce neobešla. Jde například o směsi bavlny s polyamidem nebo lycrou. Syntetické materiály se ve větší míře vyskytují u outdoorového oblečení.

Co se týče doplňků, velká pozornost se v kolekci soustřeďuje zejména na horní partii postavy. Důraz je kladen na vše, co se dá omotat okolo krku, tedy na šátky, šály či kravaty. Pozadu ovšem nezůstávají ani další součásti, jako jsou opasky, manžetové knoflíčky či kapesníčky.

Boty do práce i na vycházku

Z portfolia značky Blažek si zaslouží pozornost i nová kolekce bot z přírodní usně, která je velmi úzce propojená právě s kolekcí pánského oblečení. Pozornost upoutají překvapivé detaily, strukturování povrchů, leštění, prošívání a perforování.

Dvě třetiny z celkem sedmnácti modelů tvoří boty pro formální příležitosti, a jsou tedy určeny pro nošení do společnosti nebo do zaměstnání. Společenská řada obuvi pracuje s elegantním tvarem s mírně protaženou špičkou, využívá tmavých barev, především pak černé. Řada obuvi určená do zaměstnání nabízí navíc výrazné detaily a rozšiřuje základní barevnost i o přírodní odstíny. Vycházková obuv do města zohledňuje především pohodlí a respektuje přirozený tvar chodidla.

Zima ve studených tónech

Společnost OP Prostějov zvolila pro svou letošní podzimně-zimní kolekci Bernhardt paletu neutrálních, studených tónů. Základem je šedá, především v podobě temného antracitu, u řady separátních sak se pak objevuje i holubí šeď. V kolekci ale nechybí ani černé pláště a košile a hladké pulovry v barvě bílé.

Méně formální městský styl zastupují trika, roláky či jemné svetry, to vše doplněno sakem. Z materiálů je na prvním místě vlna, u kalhot potom silnější bavlna s příměsí vlákna Lycra. Lehčí svrchníky i klasické zimní pláště mají délku ke kolenům či do půli lýtek. Populární jsou i sportovně-elegantní tříčtvrteční kabátky.

**Dámy v polopřiléhavých liniích

Společnost OP Prostějov se na rozdíl od Blažka zaměřuje také na dámy. Na letošní sychravou sezonu pro ně připravila hned dvě kolekce s názvy Lady Charmante a La Boutique de Claudette. Společným jmenovatelem obou dámských kolekcí je maximální kombinovatelnost jednotlivých kousků oděvů. Důraz je kladen na čistou a jednoduchou, většinou polopřiléhavou linii. Obě nové dámské kolekce se pohybují v paletě decentních barev. Základem je černošedá, alternovaná tóny šedohnědé a barvou tabáku.

Kolekce Lady Charmante si pohrává s matem a leskem tkanin, vytkávaným reliéfním dezénem a kombinací různých délek.

Kolekce La Boutique de Claudette je inspirována oblíbeným pánským stylem. Kolekce staví na sukňovém či kalhotovém kostýmu, klasickém saku, neméně klasické rovné ženské sukni ke kolenům. Z materiálů převládá lehká vlna. Barvám vládne šťavnatá cihlově oranžová a pastelová matně pistáciová. Z decentnějších barev se zapojuje tmavší šedá, šedohnědá a čokoládová.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít