Mobilů se prodalo o šestinu více

19. května 2003, 00:00 - Bezecná Vladimíra
19. května 2003, 00:00

V yplývá to z předběžných výsledků podle agentury IDC. Celkem se letos zatím prodalo přes 107 milionů mobilních telefonů, pravděpodobně se tedy letošní odhad 430 milionů podaří překonat.

Za první čtvrtletí letošního roku se na celém světě prodalo v meziročním porovnání o 16,6 procent více mobilních telefonů.

První v žebříčku stále zůstává Nokia, na druhém místě se drží Motorola. Je tomu tak i přesto, že Nokia nemá v nabídce žádné levné telefony. V elkou změnu ovšem zaznamenali výrobci z Jižní Koreje. Oba asijští výrobci Samsung a LG postoupili v žebříčku výrazně nahoru. Samsung dohání Motorolu, tržní podíl stále roste a jako jeden z mála si polepšil i vůči poslednímu čtvrtletí loňského roku. Zato Němci mají důvod k pláči. Čtvrtý Siemens začíná v porovnání s ostatními ztrácet. Prodává sice stejné množství, ale vzhledem k rostoucímu trhu se mu snižuje tržní podíl. Největší změna je ovšem na pátém místě. Už tu není švédsko-japonský koncern Sony Ericsson, ale již zmíněné LG. Kdysi figuroval Ericsson na třetí příčce, ještě v roce 1997 měl 16 procent celosvětového trhu. Dnes zřejmě nemá ani pět procent. Další podrobnější informace o výsledcích ostatních výrobců nejsou známy. IDC je teprve zveřejní ve své definitivní zprávě.

Vyhledávání přes mobil

Lokalizace - určování polohy - pomocí mobilního telefonu je už dnes celkem běžná záležitost. Přesto se neustále pokračuje ve vylepšování. Nejnovější věcí je „m.traction Senior Care Service“, který vyvinula společnost Siemens. Prvním zákazníky je společnost Human Security AG, která okamžitě začala pomáhat německým domovům důchodců a domovům s pečovatelskou službou s hledáním ztracených obyvatel nebo pacientů. Cílem služby je umožnit lidem s lehkými orientačními problémy pohybovat se i mimo stávající obytnou oblast bez obav z toho, že by nedokázali najít cestu zpátky. Sledovaní nosí na ruce nebo na noze skrytý ergonomicky zformovaný textilní pásek. Ten obsahuje GSM modul Siemens TC35, který řídí přenos a příjem rádiových signálů. Součástí pásku je i anténa, modul pro zpracování lokalizačních informací a akumulátor. K získání pásku je ovšem třeba písemného souhlasu dané osoby nebo jejího zákonného zástupce. Jakmile se někdo ztratí, zavolá ošetřující personál na call centrum společnosti Human Security. Služba začne následně prohledávat systém a prostřednictvím rádiového systému vyhledá současnou polohu hledané osoby. Na mapě se objeví poloha mobilní komunikační buňky a rádius, který pokrývá. Na základě této lokalizační informace lze výrazně zmenšit hledanou oblast, což urychluje hledání v kritických či dokonce životu nebezpečných situacích.

Jak si v 1. Q vedli výrobci mobilů

Pozice Výrobce Dodávky Podíl

1 Nokia 38 150 000 35,5 %

2 Motorola 16 700 000 15,5 %

3 Samsung 13 200 000 12,3 %

4 Siemens 8 000 000 7,4 %

5 LG 5 620 000 5,2 %

Ostatní 25 916 000 24,1 %

Celkem 107 586 000

PRAMEN: IDC

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít