Mobilní prodloužená

13. prosince 2007, 13:03 - Ondřej Hergesell
13. prosince 2007, 13:03

Elektrárenský gigant podepíše nový stomilionový kontrakt s Telefónikou O2

Na českém telekomunikačním trhu bude v nejbližších dnech uzavřen největší obchod letošního roku. Elektrárenský gigant ČEZ totiž hodlá do konce prosince podepsat nový kontrakt s dodavatelem mobilních telekomunikačních služeb v hodnotě přesahující sto milionů korun ročně. Z výběrového řízení vyšla podle informací týdeníku EURO nejlépe nabídka největší české telekomunikační firmy, Telefónica O2 Czech Republic. O2 je i současným dodavatelem mobilních služeb pro skupinu ČEZ, aktuálně čítající zhruba 45 tisíc služebních a zaměstnaneckých mobilů. K podpisu nového kontraktu by mělo dojít v posledním předvánočním týdnu, pravděpodobně již dnes, v pondělí 17. prosince.

Partnerství na věky.

Spolupráce ČEZ a Eurotelu, jehož nástupcem se loni na podzim stala Telefónica O2, trvá již od počátku devadesátých let. Dosud platný kontrakt byl podepsán na konci roku 2004, kdy společnost ČEZnet – jež je stoprocentní dceřinou firmou koncernu ČEZ zajišťující telekomunikační řešení pro celou skupinu – vyhodnotila nabídku Eurotelu jako výhodnější než návrh konkurenčního T-Mobilu.

Od analýzy k tendru.

Letos v květnu, vzhledem k blížícímu se vypršení tříleté smlouvy, začal ČEZnet vybírat nového dodavatele. „Nechali jsme si vypracovat analýzu, jak aktuálně vůbec vypadá skupina ČEZ z pohledu potřeb mobilních telekomunikačních služeb. Od posledního výběrového řízení se holding výrazně změnil, proběhla úplná integrace regionálních rozvodných energetik, přibyly nové dceřiné firmy v Bulharsku a Rumunsku, s čímž výrazně vzrostlo volání v roamingu a zásadně se změnil způsob užívání mobilních telefonů. Mnohem více se využívá mobilní internet a přenos dat přes mobily,“ vypočítává Kamil Čermák, generální ředitel ČEZnetu. Po vyhodnocení analýzy a vypracování jakéhosi manuálu základních potřeb oslovil ČEZnet všechny tři mobilní operátory na českém trhu. „V rámci indikativního řízení se telekomunikační firmy seznámily s přibližnými objemy našich mobilních požadavků a předložily nám předběžné nabídky k jednání,“ vysvětluje Michaela Hrobská, členka dozorčí rady ČEZnetu a ředitelka centrálního nákupu pro skupinu ČEZ.

Levněji a levněji.

„Již při prvním porovnání návrhů operátorů bylo jasné, že dál má smysl jednat jen s Telefónikou O2. Nabídli nám výborné ceny, celkově se nejlépe vcítili do potřeb skupiny,“ říká Hrobská. Z informací týdeníku EURO vyplývá, že zatímco Telefónica O2 šla s cenou takřka „na dřeň“, konkurenční T-Mobile a Vodafone si byli vědomi dlouhodobého partnerství ČEZnetu a Telefóniky, takže na své nabídky nenasadili extrémně nízké ceny (viz 88 haléřů za minutu). Smlouva, která by měla být podepsána, proti současnému kontraktu zlevňuje především roamingové volání a datové přenosy přes mobil. O pár haléřů by měly klesnout i již tak nízké ceny za hlasové hovory. Celkový objem zakázky, tedy asi sto milionů korun ročně, by se neměl výrazně měnit, ČEZ však za stejné peníze dostane více služeb.

Bez Balkánu.

Proti původním předpokladům však nemohl ČEZnet vypsat tendr na „celoevropské aktivity“ skupiny, tedy zajištění mobilních služeb i pro své pobočky v Bulharsku a Rumunsku. „I když jsme všichni součástí Evropské unie, není pro to legislativní prostředí. Každá země má rozličné zákony o zadávání veřejných zakázek reflektující odlišný stav liberalizace, takže tato varianta nebyla průchozí,“ vzpomíná Čermák. Celoevropského mobilního tendru se firma však vzdát nechce a do budoucna má v plánu se k tomuto modelu vrátit. „I proto bude nový kontrakt s Telefónikou jen na dva roky. V roce 2009 máme ambici udělat velké výběrové řízení pro Česko i Balkán,“ uzavírá Čermák.

88 haléřů za minutu

O tom, jak si mobilní operátoři váží velkých korporátních zákazníků, svědčí ceník, který před třemi lety vytvořil Eurotel (současná Telefónica O2) pro zaměstnanecké tarify ČEZnetu. Je pravděpodobné, že nový kontrakt skupiny ČEZ a Telefóniky bude ještě výhodnější. Každý zaměstnanec skupiny ČEZ si může pořídit dvě soukromá mobilní čísla s výhodným tarifem „ČEZnet“. Ten nejlevnější, s názvem Standard, má měsíční paušál 83 korun bez DPH, ve kterých je obsaženo dvacet SMS zdarma a sto volných minut. Po jejich vyčerpání uživatel volá do sítě O2 za 88 haléřů za minutu, hovor do jiných sítí stojí 1,75 koruny za minutu. Tarif Business přijde měsíčně na 348 korun a obsahuje sto bezplatných SMS zpráv a 550 volných minut. Za 160 korun měsíčně si navíc může uživatel přiobjednat připojení k internetu přes mobilní telefon.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového…
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Patentové skici odhalují malý dvoumístný sporťák značky Honda
Technologie
Aukro chystá změny. Na konci měsíce začne migrace a služba bude desítky hodin nedostupná
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít