Mobilní platbu lze provést i bez poplatků operátorům

28. října 2010, 13:31 - Hamřík Miloslav, TZ
28. října 2010, 13:31

Na první pohled obyčejný automat na prodej kávy, jakých jsou jen v Praze stovky – možná tisíce umožňuje něco, co neumí každý automat. Funguje na něm totiž nový způsob mobilní platby, kdy zákazník operátorům neplatí žádné peníze navíc!

Foto: Alois Dallmayr

Tento nový systém mobilní platby začala vyvíjet firmy Baumann Technologie zhruba před rokem. Po úspěšném zavedení do provozu v Jordánsku, Maďarsku, Rumunsku a Dubaji se novinka dostala letos v září i do České republiky a na Slovensko. „Ideálním zkušebním místem se staly prodejní automaty na kávu. Je zde velký provoz, široký sortiment kávy i čajů,“ říká Ing. Dovrtěl z Baumann Technologie. Navázali spolupráci s firmou Alois Dallmayr, jejíž kávové automaty jsou hojně zastoupeny v mnoha městech ČR a která se tak stala průkopníkem nového způsobu prodeje.

Proč zrovna s touto firmou? Ing. Dovrtěl říká: „Spolupracovali jsme s ní již v předcházejících letech, kdy jsme do jejich automatů zabudovali tzv. telemetrický systém. Ten spočíval v tom, že dokázal na povel z řídícího centra přes sms sdělit, kolik porcí kávy a čajů se prodalo třeba od počátku měsíce, což je důležité mj. při inventurách. Ale systém dokázal mnohem více: sám nahlásil odpojení od elektřiny, vody nebo nám zaslal sms, že potřebuje zásah technika.

Nový způsob mobilní platby je pro zákazníka výhodný v tom, že neplatí žádné peníze navíc, jako je tomu u podobných již zavedených systémů. Při platbě přes mobil si totiž běžně operátor bere 20-30 % provizi. Tak funguje třeba známá dárcovská esemeska. „U naší mobilní platby zákazník zavolá na telefonní číslo konkrétního přístroje, ten mu sice hovor „nezvedne“, ale okamžitě mu „zavolá“ zpátky. Na displeji automatu se vzápětí ukáže, jak jste na tom s vaším účtem. Pokud jsou na něm peníze, automat se vás zeptá, jakou službu požadujete. Jakmile si ji vyberete, bude z vašeho účtu odečtena odpovídající částka. Pokud peníze na účtu nebudou, můžete si kredit na místě dobít. Zákazník tak nemá žádné výdaje navíc, zaplatí jen cenu služby.

V současné době se můžete v České republice setkat automaty Alois Dallmayr, vybavené mobilní platbou v pilotním projektu na třech místech v Praze – v Království železnic na Smíchově, v prodejně Hornbach na Černém mostě a v holešovickém Výstavišti.

Od zavedení této novinky uplynulo jen několik dnů a jak se zdá, vzbudila velkou pozornost. Jsem si jist, že právě tudy se bude ubírat budoucnost prodeje. A nejen naší kávy, “ říká René Sion, generální ředitel firmy Alois Dallmayr v České republice. A nejen v České republice, svůj systém si totiž firma Baumann Technologie dala patentovat ve všech zemích Evropské unie.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Ministr Ťok hraje mrtvého brouka. O přínosu měření na…
Volkswagen T-Roc dostal konečně údaje o motorech a v Německu už i ceny
Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid Sport Turismo je nejšílenější kombi na světě
Pět dobrých, ale nesmírně rizikových ojetin, které vás mohou stáhnout z kůže
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším motorem. U nás nebude
Technologie
Intel oficiálně představuje Coffee Lake. Parametry, ceny a novinky nových procesorů
Star Trek: Discovery si můžete vychutnat na Netflixu, a to i s klingonskými titulky
Doporučené PC sestavy: Poradíme, jaké komponenty vybrat
3D obraz jako z videohry. Canon vyvinul technologii, která vás při fotbalu dostane přímo na hřiště
Skype for Business nebude mít dlouhý život. Nahradí ho mladší Teams
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít