Mobilní internet na venkově kabel nenahradí

24. července 2006, 00:00 - ERICH HANDL
24. července 2006, 00:00

TEST T-MOBILE EDGE Z médií se na podnikatele valí mohutná reklamní kampaň T-Mobile, nabádající k pořízení mobilního internetu. Dokáže prý plně nahradit kabelové připojení. Služba s označením Internet 4G možná ano, ale ta je dostupná jen v Praze. Jak je na tom technologie EDGE určená pro venkov?

TEST T-MOBILE EDGE Z médií se na podnikatele valí mohutná reklamní kampaň T-Mobile, nabádající k pořízení mobilního internetu. Dokáže prý plně nahradit kabelové připojení. Služba s označením Internet 4G možná ano, ale ta je dostupná jen v Praze. Jak je na tom technologie EDGE určená pro venkov?

Profit v červenci otestoval službu EDGE, kterou T-Mobile nabízí mimopražským zájemcům jako alternativu ke kabelovému internetu. Vyjde na 832 korun měsíčně a podle informací operátora pokrývá více než polovinu populace České republiky. Na síť jsme byli připojeni přes notebook a mobilní telefon Nokia N70. Operátorem slibovaná rychlost 236 kilobitů za sekundu není ohromující, ale je to pětkrát více, než nabízí vytáčené připojení. Na běžné použití internetu by to mělo stačit. Jaké je surfování ve skutečnosti?

V KOPCÍCH NEFUNGOVAL

Co se týče pokrytí, T-Mobile podle vlastních informací obsluhuje více než tisícovku největších měst a obcí. Při testu jsme samozřejmě nemohli spojení vyzkoušet ve všech lokalitách - zajeli jsme do Karlových Varů, Jilemnice, Turnova, Kladna a Slaného. Ve všech pěti místech signál fungoval, ale hodně záleželo na tom, kde přesně zrovna člověk s počítačem stál. Třeba v centru Víchové u Jilemnice bylo spojení v pořádku, v kopcovité části Víchovská Lhota už se nám jej nepodařilo navázat.

I tam, kde signál je, může kolísat. V Jilemnici se nám při denním používání zhruba třikrát týdně stalo, že se spojení přerušilo a podařilo se je obnovit až zhruba po pěti minutách. Naopak třeba ve středočeském Kladně bylo spolehlivé, spojení se nepřerušovalo. U EDGE tedy hodně záleží na konkrétní poloze počítače, nelze se na něj spolehnout všude. Obecně platí -čím větší město, tím lepší spojení.

NA TELEVIZI ZAPOMEŇTE

Jak to bylo při testu s rychlostí připojení? Náš počítač připojený na EDGE hlásil ve všech lokalitách vysokou rychlost přenosu dat:0 460,8 kilobitu za sekundu. Bylo to ale falešné oznámení - jednalo se totiž o rychlost modemu, nikoli skutečného připojení. Více než výše uvedených 236 kilobitů totiž nikde není. Na běžné surfování po internetu to stačí, domovské stránky vybraných adres nabíhají rychle. Bez problému jsme se přihlašovali i do internetové banky. Se stahováním souborů je to ale horší. Třeba katalog společnosti Tchibo (velikost 1,5 megabajtu), který po kabelu běžně transferujeme několik sekund, se po EDGE podařilo dostat do počítače až za několik minut. Zvláštní bylo, že v Jilemnici se soubory přesunovaly pomaleji než v Kladně.

Člověk vybavený EDGE může už úplně zapomenout na televizi po internetu, sledování programu je nemožné. To přesto, že minimální podmínka na rychlost činí u většiny televizních stanic 128 kilobitů za sekundu, tedy méně než vykazovaná rychlost T-Mobile.

NECHTE SI KABEL

Zatím tedy slibuje jedinou šanci na rychlý internet od T-Mobile jen služba 4G. Do poloviny letošního roku měla být dostupná více než polovině obyvatel Česka, ale není tomu tak. Stále funguje jen Praha a blízké okolí, další města jsou stále v testovací fázi.

Ale i pak bude mít 4G zádrhel. Signál mimo Prahu se bude šířit na jiné frekvenci, než v hlavním městě. Současné modemy a PC karty tak budou mimo metropoli nefunkční. Takže lidé si budou muset pořizovat jiná zařízení. Každopádně výsledkem testu je skutečnost, že mimopražští zájemci o mobilní internet od T-Mobile, kteří chtějí rychlé připojení, zatím od kabelu odejít nemůžou.

JAK JE TO SE 4G MIMO PRAHU Původní plán T-Mobilu pokrýt více než polovinu populace Česka vysokorychlostním internetem do července 2006 se zpozdil. V tuto chvíli je technologií pokryto více než 15 měst (např. Kladno, Liberec, Brno, Olomouc, Prostějov, Ostrava, Karviná, Frýdek-Místek, Hradec Králové, Most, Teplice, Ústí nad Labem, České Budějovice). Podle operátora pokračuje testování funkčnosti a kapacity sítě a práce na její optimalizaci. Termín komerčního spuštění služby prý závisí na vyhodnoceni probíhajících testů.

T-MOBILE EDGE

Pokrytí Populace Rychlost Cena 1000 největších obcí Více než 50 procent 236 kilobitů za sekundu 832 Kč měsíčně*

poznámka: *) neomezené připojení Pramen: T-Mobile

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít